BRATISLAVA 4. júna (WBN/PR) – Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., v dôsledku aktuálnej hrozby záplav zintenzívnila monitorovanie situácie v blízkosti riek so stúpajúcimi hladinami. Odborní pracovníci SPP – distribúcia intenzívne sledujú situáciu a sú pripravení zasiahnuť, kedykoľvek to bude potrebné. Prvé opatrenia už boli vykonané v Bratislave.
Podľa priebežných informácií z jednotlivých monitorovacích centier spoločnosti, ktoré sú umiestnené na celom Slovensku, je zatiaľ najkritickejšia situácia v Bratislave. Na rieke Dunaj bol vyhlásený už 3. stupeň povodňovej aktivity, pričom jeho hladina rovnako ako aj hladina rieky Morava stúpajú ďalej.Z uvedeného dôvodu v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves pracovníci SPP – distribúcia už urobili opatrenia na zabezpečenie distribúcie plynu v tejto oblasti Bratislavy. Distribúcia plynu v hlavnom meste zatiaľ pokračuje bez obmedzení. Spoločnosť je zároveň členom Krízového štábu hlavného mesta Bratislava, ktorý priebežne zasadá a vyhodnocuje situáciu.
Aj napriek hláseniam o lokálnych povodniach a zatopených domoch z iných oblastí Slovenska, voda zatiaľ bezprostredne neohrozuje plynovody ani ostatné plynárenské zariadenia. Všetky významné uzly distribučnej plynárenskej siete (regulačné stanice, prepúšťacie stanice, trasové uzávery, a pod.) sú nepretržite monitorované Slovenským plynárenským dispečingom.
SPP – distribúcia touto cestou vopred ďakuje verejnosti za informácie o prípadných poškodeniach plynovodov, alebo ak dôjde k prerušeniu distribúcie zemného plynu. Pre tieto účely spoločnosť prevádzkuje Poruchovú linku – plyn 0850 111 727, ktorá funguje v nepretržitej prevádzke 24-hodín denne vrátane víkendov.
Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., priebežne realizuje viacero opatrení na zvyšovanie bezpečnosti distribúcie zemného plynu, ktoré sú nad rámec povinnej legislatívy. Zatiaľ najväčšie škody na distribučnej plynárenskej sieti napáchali povodne v roku 2010. Dočasné prerušenie distribúcie plynu vtedy pocítilo približne 2000 domácností a 100 odberateľov z iných kategórií. Celkové škody na plynovodoch presiahli sumu vyše 2,5 milióna €.