BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Spotreba elektrickej energie by mala na Slovensku opäť rásť. Ako vyplýva z údajov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. (SEPS, a.s.) zverejnených v programe rozvoja prenosovej sústavy, v roku 2030 by sa malo na Slovensku spotrebovať takmer 39 terawatthodín elektrickej energie. V tomto roku by sa pritom malo spotrebovať zhruba 29 terawatthodín, o päť rokov vyše 32 terawathodín a v roku 2025 takmer 37 terawatthodín elektrickej energie.
V prvom štvrťroku minulého roka pritom medziročne poklesla spotreba elektrickej energie na Slovensku kvôli hospodárskej kríze o 7 %. „V minulom roku sa predpokladá výrazný pokles spotreby elektriny,“ konštatuje sa v programe rozvoja prenosovej sústavy.
Priemerný ročný rast spotreby elektriny v období do roku 2030 sa očakáva v rozmedzí 0,6 až 1,9 %. „Výhľad spotreby elektriny pre Slovensko vychádza z prognóz HDP a vývoja energetickej náročnosti. Vo všetkých scenároch rozvoja sa predpokladá rast ekonomiky so znižujúcou sa energetickou náročnosťou, čo je v súlade s prioritami energetickej politiky Slovenska a Európskej únie,“ uvádza Slovenská elektrizačná prenosová sústava v programe rozvoja.
Slovensko by sa malo od roku 2013 znova stať vývozcom elektrickej energie. „Ak sa budú napĺňať plány z hľadiska nových zdrojov, Slovensko bude v roku 2013 opäť schopné vyvážať elektrickú energiu,“ povedal v pondelok premiér Robert Fico. Väčšiu výrobu elektrickej energie by malo Slovensku zabezpečiť dostavba 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce, či výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Slovensko prestalo vyvážať elektrickú energiu potom, čo muselo na základe prístupových zmlúv do Európskej únie, odstaviť dva jadrové bloky elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.
SITA