BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Vzájomné vzťahy, otázky európskej politiky vrátane brexitu, ale aj inovácie a udržateľné lesné hospodárstvo boli hlavnými témami rokovania premiéra Petra Pellegriniho s jeho fínskym kolegom.
Juha Sipilä je na návšteve Slovenska v rámci turné po hlavných mestách pred nadchádzajúcim predsedníctvom v Rade EÚ. Fíni ho preberú od Rumunska v druhej polovici roka 2019, pričom rastú obavy, či Bukurešť predsedníctvo pre vnútropolitické problémy zvládne. Sipilä si je však podľa svojich slov istý, že Rumuni predsedníctvo zvládnu.
Fínsko nečaká, čo mu budúcnosť prinesie
Ako na úvod povedal premiér Pellegrini, Fínsko je nielen významným ekonomickým partnerom a štátom, od ktorého čerpáme inšpiráciu napríklad v oblasti vzdelávania, ale spôsob zmýšľania fínskych politikov je príkladom aj pre neho osobne.
Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný, Slovensko dostalo od USA výhodnú cenu
„Fínsko má dobrú vlastnosť, že jeho politici sa nepozerajú len do horizontu najbližších volieb, ale vážne sa zaoberajú budúcnosťou v desať- , pätnásťročnom horizonte. Fínsko nečaká, čo mu budúcnosť prinesie, ale samo si svoju budúcnosť tvorí,“ povedal šéf slovenskej vlády, ktorý by rád budúci rok prezentoval víziu Slovenska na najbližšie roky.
Pellegrini vyzdvihol aj úspech fínskych inovatívnych firiem. Je rád, že vláda odobrila vytvorenie diplomatov pre inovácie. Jeden z prvých štyroch bude práve v Helsinkách. „Sľubujeme si od toho, že pomôže nadväzovať vzťahy medzi našimi a fínskymi inovatívnymi spoločnosťami,“ povedal Pellegrini.
Vojna medzi ochranármi a lesníkmi
Takisto ho teší, že fínsky premiér sa zaujímal o pozíciu Slovenska vo vzťahu k migrácii aj budúcemu viacročnému rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027. Ako ďalej informoval, Sipilä Slovensku ponúkol miesto v pracovnej skupine, ktorá sa otázkami dlhodobého riešenia migračnej krízy bude zaoberať.
Dôležitou témou bola oblasť udržateľného lesníctva. „Na Slovensku cítim veľký súboj, niekedy to vyzerá až ako vojna, medzi ochranármi a tými, ktorí tam chcú hospodáriť,“ povedal premiér s tým, že práve Helsinkám sa podarilo nájsť adekvátne riešenie lesníctva. Sipilä dodal, že v rámci lesníctva je možné hovoriť o tom, ako vyrábať z dreva, respektíve celulózy nové textilné materiály či bioplasty.
Premiér Pellegrini očakáva menej peňazí z rozpočtu EÚ, Slovensko je ochotné navýšiť príspevok
Ako doplnil Sipilä, Fínsko preberie predsedníctvo v čase po májových voľbách do Európskeho parlamentu a ak sa podarí Británii odísť podľa vyrokovanej dohody, pripadne na nich aj začatie vyjednávaní o budúcich vzťahoch s Londýnom. Podobne ako Slovensko, aj Fínsko súhlasí s udržaním financovania kohéznej politiky a poľnohospodárskej politiky.
„Ďalšou prioritou bude spolupráca v oblasti obrany a boja proti hybridným a kybernetickým útokom, klimatické zmeny vrátane toho, ako možno znižovať obsah CO2,“ dodal Sipilä na margo priorít počas predsedníctva v Rade EÚ.