ABÚ ZABÍ 10. marca (WEBNOVINY) – Jamajský šprintér Usain Bolt obhájil minuloročné prvenstvo a opäť sa stal držiteľom prestížneho ocenenia „Športovec roka“ v celosvetovej ankete Laureus World Sports Awards 2010, ktorá je športovou obdobou filmových Oskarov. V kategórii žien si 30 cm vysokú a 2,5 kg vážiacu sošku, na ktorej výrobu sa použilo 670 gramov striebra a 650 gramov zlata, odniesla tenistka Serena Williamsová. Američanka triumfovala druhý raz v kariére, predtým sa jej to podarilo v roku 2003. Športovým kolektívom roka sa stal tím F1 Brawn GP za víťazstvo v súťaži konštruktérov v seriáli MS 2009 automobilov F1, jazdca tejto stajne Jensona Buttona, majstra sveta v rovnakom seriáli, zvolili za objav roka. Belgická tenistka Kim Clijstersová si odniesla ocenenie za návrat roka, keď po takmer dvojročnej absencii zvíťazila na grandslamovom turnaji US Open v New Yorku. Výsledky Laureus World Sports Awards 2010 za výsledky dosiahnuté v predchádzajúcom roku vyhlásili slávnostne v stredu večer v luxusnom sedemhviezdičkovom hoteli Emirates Palace v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch.
Jamajčan Usain Bolt zažiaril na augustových MS v atletike v Berlíne. Síce do bodky nezopakoval pekinskú misiu z OH 2008 s tromi svetovými rekordmi, keďže v štafete na 4 x 100 metrov zabehol s jamajskými kolegami „iba“ druhý najlepší výkon v histórii (37,31), ale vynahradil si to v individuálnych šprintoch. Na stovke i dvojstovke posunul svetové rekordy akoby do inej galaxie. Pred desaťročím by boli časy 9,58 a 19,19 sekundy iba z ríše fantázie. Na stovke zaznamenal najvýraznejšie zlepšenie oficiálneho svetového rekordu na 100 m v elektronickej ére – až o 11 stotín, doteraz bolo maximom 5 stotín (Greene v roku 1999 z 9,84 na 9,79). Jeho čas 9,58 je podľa bodovacích tabuliek IAAF najhodnotnejší v celej atletickej histórii. Bolt v roku 2009 zabehol 100 m 9-krát pod 9,90, 200 m 3-krát pod 19,60 a neprehral ani jeden finálový beh na spomenutých dvoch tratiach a tiež na štvorstovke.
Tenistka Serena Williamsová zvíťazila v roku 2009 na dvoch grandslamových turnajoch: v úvode roka na Australian Open, a potom v júli vo Wimbledone. Celkovo má na konte už 11 grandslamových titulov, čo ju radí na siedmu priečku v histórii. Uplynulý rok ukončila 28-ročná Američanka ako svetová jednotka, čo sa jej podarilo piatykrát v kariére.
Držiteľka ocenenia za „Návrat roka“ Kim Clijstersová vyhrala US Open ako prvá hráčka s voľnou kartou v histórii. Pre 26-ročnú Belgičanku bol newyorský turnaj iba tretí po návrate na dvorce, keď predtým v máji 2007 oznámila nečakane ukončenie kariéry. Clijstersová sa zapísala do tenisovej histórie ako prvá mamička, ktorá od roku 1980 vyhrala grandslamový turnaj.
Laureus World Sports Awards 2010 – ocenení v jednotlivých kategóriách:
Športovec roka: Usain Bolt (Jamajka, atletika)
Ďalší nominovaní: Kenenisa Bekele (Et., atletika), Alberto Contador (Šp., cyklistika), Roger Federer (Švajč., tenis), Lionel Messi (Arg., futbal), Valentino Rossi (Tal., motorizmus).
Športovkyňa roka: Serena Williamsová (USA, tenis)
Ďalšie nominované: Shelly Ann-Fraserová (Jam., atletika), Federica Pellegriniová (Tal., plávanie), Sanya Richardsová (USA, atletika), Britta Steffenová (Nem., plávanie), Lindsey Vonnová (USA, zj. lyžovanie).
Športový tím roka: tím F1 Brawn GP (Veľká Británia, motorizmus)
Ďalší nominovaní: futbalisti FC Barcelona, ženská futbalová reprezentácie Nemecka, basketbalisti Los Angeles Lakers, bejzbalisti New York Yankees, ragbyová reprezentácia JAR.
Objav roka: Jenson Button (Veľká Británia, motorizmus – F1)
Návrat roka: Kim Clijstersová (Belgicko, tenis)
Telesne postihnutý športovec roka: Natalie du Toitová (JAR, plávanie)
Športová osobnosť v tzv. akčných športoch: Stephanie Gilmorová (Asutrália, surfing)
Špeciálne ocenenia:
Celoživotné dielo: Nawal El Moutawakelová (Maroko, atletika)
Povznesenie športového ducha: Dikembe Mutombo (USA, basketbal)
Doterajší víťazi Laureus World Sports Awards – prehľad:
2010: Usain Bolt – Serena Williamsová – tím F1 Brawn GP
2009: Usain Bolt – Jelena Isinbajevová – čínska výprava na OH v Pekingu
2008: Roger Federer – Justine Heninová – ragbyová reprezentácia JAR
2007: Roger Federer – Jelena Isinbajevová – futbalová reprezentácia Talianska
2006: Roger Federer – Janica Kosteličová – tím F1 Renault
2005: Roger Federer – Kelly Holmesová – futbalová reprezentácia Grécka
2004: Michael Schumacher – Annika Sörenstamová – ragbyová reprezentácia Anglicka
2003: Lance Armstrong – Serena Williamsová – futbalová reprezentácia Brazílie
2002: Michael Schumacher – Jennifer Capriatiová – kriketová reprezentácia Austrálie
2001: Tiger Woods – Cathy Freemanová – futbalová reprezentácia Francúzska
2000: Tiger Woods – Marion Jonesová – futbalisti Manchestru United
Poznámka: Hodnotia sa vždy výsledky dosiahnuté v roku pred udelením ocenenia.
SITA