BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Spolu 15 poslancov za štyri roky opustilo materské poslanecké kluby, za ktoré kandidovali v posledných parlamentných voľbách. Vládna koalícia si napriek tomu zachovala pohodlnú väčšinu, lebo odchody sa netýkali jej podporovateľov.
Ešte v septembri 2007 sa nezaradeným poslancom stal Jozef Gabura z KDH. Z poslaneckého klubu ho kolegovia vylúčili, v strane Gabura zostal. Gaburovým spolustraníkom v parlamente sa nepáčilo, že sa vyjadroval k témam, ktoré neboli v súlade s politikou KDH. Začiatkom roka 2008 opustil rady ĽS-HZDS trnavský župan a poslanec Tibor Mikuš. Zostal podporovať koalíciu, založil si vlastnú stranu Nová demokracia, ktorej je predsedom. Vo februári 2008 odišli z poslaneckého klubu KDH štyria poslanci, nespokojní s politikou strany – Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer. Palko predtým na sneme neuspel v boji s Pavlom Hrušovským o predsednícku stoličku. Odídenci založili stranu Kresťanskí demokrati Slovenska, s ktorou prepadli a neuchádzajú sa ani o hlasy voličov v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Na jar 2008 sa začal pohyb aj v klube SDKÚ-DS. Ako prvý rezignoval Martin Kuruc, neskôr ho nasledoval aj Juraj Liška a Ľuboš Micheľ. SDKÚ-DS vtedy prechádzala turbulentným vnútrostraníckym obdobím, vedenie rozpustilo celú bratislavskú organizáciu strany. Rok 2009 z pohľadu odchodov patril SMK, z poslaneckého klubu na protest proti politike šéfa strany Pála Csákyho vystúpili Béla Bugár, Gábor Gál, Tibor Bastrnák, László Nagy a Zsolt Simon. Začiatkom roka poslanecký klub SNS opustil Anton Korba.
Ako jediný zo všetkých klubov neprišiel o žiadneho poslanca klub najsilnejšej vládnej strany Smer-SD. Podľa politológa Miroslava Kusého to svedčí o tom, že ide o vládnu stranu, ktorej zákonodarcovia sa chceli podieľať na moci.
Sociológ Pavel Haulík považuje priebeh terajšieho volebného obdobia z pohľadu pomerov v parlamente za priaznivejší ako v minulom období. Pohyby medzi poslaneckými klubmi za posledné štyri roky totiž neovplyvnili postavenie a stabilitu koalície, čo sa dá chápať ako jej úspech. Naopak, predchádzajúca vláda sa odchodmi zákonodarcov dostala až do menšinového postavenia.
SITA