Aj napriek obmedzeniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu si Spišský hrad vlani prišlo pozrieť takmer 130-tisíc návštevníkov.
Viac o téme: Koronavírus
„Otvorení sme boli od polovice mája, pričom v máji a júni sme mali veľmi slabú návštevnosť, rovnako ako počas minulé sezóny. Čísla nám nabehli počas júla a augusta, v októbri sme zatvorili,“ vysvetlila pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľky Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková.
V roku 2019 zavítalo na hrad takmer 212-tisíc návštevníkov.
Zahraniční chýbali
Na Spišský hrad prichádzali počas predošlých rokov návštevníci z celého sveta, vlani chýbali. „Minulý rok sme zaznamenali návštevníkov z Čiech a Poľska, ostatní, či už z exotických krajín, ale aj iných, tu neboli,“ priblížila Uharčeková Pavúková.
Aj v uplynulom roku však pripravili kultúrny festival Leto na hrade spojený s divadelnými a šermiarskymi predstaveniami. Novinkou v rámci tohto projektu bol program Hudba z hradu.
Určený bol pre všetky vekové kategórie, išlo o klavírne koncerty aj koncerty pre tínedžerov komornejšieho charakteru na strednom nádvorí. Podobné produkty chce hrad ponúknuť návštevníkom aj v tomto roku. Otvoriť svoje brány by mal počas druhého májového víkendu.
Svetové dedičstvo
Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.