Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Uvádza sa to v stanovisku ÚŠP, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.
Dôkazy predložil dozorový prokurátor
Záznamy podľa stanoviska dokazujú aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám. Dozorový prokurátor predložil tieto dôkazy v rámci doplnenia návrhu na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec.
Bývalý šéf polície Gašpar mal doma DVD s citlivými údajmi z vyšetrovaných prípadov
„Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil dňa 22. októbra svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec o obrazovo-zvukové záznamy získané postupom podľa paragrafu 114 Trestného poriadku na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci, ktorú nedozoroval Úrad špeciálnej prokuratúry,“ doplnila Tökölyová.
Zadržaní boli viacerí policajní funkcionári
Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov.
Obvinení sú napríklad zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Vo väzbe sú momentálne napríklad bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško alebo bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.