BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY/Reuters) – Z najnovších štúdií vyplynulo, že častý popoludňajší spánok starších ľudí môže mať spojitosť s vyšším rizikom výskytu cukrovky 2. typu, a priveľa či naopak primálo spánku mladých dospelých ľudí, môže mať dopad na zväčšenie línie ich pása. Zistenia boli publikované v pondelňajšom vydaní časopisu Sleep.
Starší dospelí ľudia, ktorí si zvyknú často počas dňa pospať, môžu mať vyššie riziko cukrovky 2. typu ako tí, ktorí si popoludňajšiu siestu nikdy nedoprajú. V štúdií, na ktorej sa podieľalo 20 000 dospelých Číňanov vo veku od 50 rokov, vedci zistili, že účastníci, ktorí si štyri až šesťkrát do týždňa zvykli poobede zdriemnuť, mali väčší výskyt cukrovky 2. typu. Krvné testy ukázali, že zhruba 15 percent z nich trpelo cukrovkou, naproti 12 percentám ľudí, ktorí „siestovali“ menej často alebo nikdy. Keď výskumníci vzali do úvahy iné faktory – vrátane veku, fyzickej aktivity a akejkoľvek diagnózy vysokého krvného tlaku či srdcového ochorenia účastníkov – častý poobedňajší spánok ostával aj naďalej v spojení s vyšším rizikom cukrovky.
V druhej štúdii sa vedcom podarilo zistiť, že dospelým čiernym alebo hispánskym ľuďom mladším ako 40 rokov, ktorí v noci spávali najviac päť hodín, sa počas piatich rokov viac hromadil tuk na bokoch v porovnaní s ľuďmi spávajúcimi denne priemerne šesť alebo sedem hodín. No aj ľudia, ktorí spávali každú noc osem a viac hodín, vykazovali väčší nárast tuku. Nebol však až taký značný, ako ten, ktorý bolo možné pozorovať u ľudí s krátkym spánkom.
Na druhej zo spomínaných štúdií sa podieľalo 332 Afroameričanov a 775 Hispanoameričanov vo veku od 18 do 81 rokov. Na začiatok všetci uviedli informácie týkajúce sa ich spacích návykov, stravovania, cvičenia a iných životných faktoroch. Vedci s pomocou počítačovej tomografie odmerali brušný tuk účastníkov na začiatku štúdie a potom po piatich rokoch. Medzi účastníkmi mladšími ako 40 rokov sa zistilo, že tí, ktorí údajne spávali päť a menej hodín denne, nabrali viac brušného tuku, ako ľudia so spánkom trvajúcim priemerne šesť alebo sedem hodín. Ľudia s krátkym spánkom vykazovali až 32-percentný nárast telesného tuku naproti 13-percentnému u tých, ktorí spávali šesť alebo sedem hodín cez noc a 22-percentnému nárastu medzi mužmi a ženami spávajúcimi aspoň osem hodín denne.
SITA