PERTH 5. januára (WEBNOVINY) – Španielski tenisoví reprezentanti sú na prahu postupu do finále 22. ročníka Hopmanovho pohára miešaných tímov v Perthe. V utorok v základnej A-skupine zdolali Rumunov 3:0 aj vďaka skreču Victora Hanesca po prvom sete dvojhry a jeho následnému nenastúpeniu na štvorhru. Predtým domáci Austrálčania zvíťazili na tvrdom povrchu v hale Burswood Dome v rovnakej skupine nad Američanmi 2:1, keď mali istotu už pred mixom, ale nesmú vo štvrtkovom zápase proti výberu z Pyrenejského polostrova stratiť ani set, ak chcú v sobotu bojovať o trofej.
Američania už bez šance na šiestu trofej
V úvodnom zápase celého utorňajšieho programu MS pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) hostitelia zobrali Američanom šancu na postup do finále. Najprv semifinalistka parížskeho Roland Garros 2009 Samantha Stosurová prekonala štvrťfinalistku septembrových newyorských US Open Melanie Oudinovú 6:2, 6:4 a potom si niekdajší líder svetového rebríčka ATP Lleyton Hewitt poradil s dlháňom Johnom Isnerom 6:1, 7:5. V mixe Isner a Oudinová, medzi ktorými je výškový rozdiel 38 cm, dosiahli „čestný“ triumf 2:6, 6:1, 10:5 (zápasový tajbrejk). Zaujímavosťou je fakt, že austrálski zástupcovia ťahali vo štvorhre za kratší koniec siedmykrát v rade.
Austrálčania sú najvyššie nasadeným z ôsmich štartujúcich výberov, ale v sobotu pri vstupe do turnaja nečakane podľahli Rumunom 1:2. Jediný raz v histórii sa z trofeje radovali v roku 1999, a to zásluhou Marka Philippoussisa a Jeleny Dokičovej. Američania ako päťnásobní šampióni a sedmičky Hopman Cupu 2010 v nedeľu prehrali so Španielmi hladko 0:3.
Trinástka renkingu WTA Tour Stosurová v minulosti s tínedžerkou Oudinovou (48.) ešte nehrala. „Chcela som seba i okolie presvedčiť o tom, že keď sa raz dostanem do vedenia, dokážem to aj pretaviť do víťazstva. Dnes som hrala dobre od prvej loptičky do poslednej,“ povedala 25-ročná rodáčka z Brisbane Stosurová, ktorá má proti svojej najbližšej súperke, Španielke Maríi José Martínezovej-Sánchezovej, skóre 0:1 od novembrovej „výberovej“ akcie Tournament of Champions na indonézskom ostrove Bali.
Dvadsaťosemročný rodák z Adelaide Hewitt hrá na Hopmanovom pohári piaty raz a momentálne má bilanciu 16:9. V renkingu figuruje na 22. priečke a 34. muža počítačového poradia Isnera prekonal aj v ich jedinom predchádzajúcom vzájomnom súboji vlani na jeseň v čínskom Šanghaji – vtedy 6:2, 6:4. Teraz v otváracom dejstve odskočil na 5:0, v druhej časti sa jediný brejk zrodil v jedenástom geme. „Bolo dôležité dobre začať. Podarilo sa mi to. Mám pocit, že som uspokojivo čítal jeho servis. Kvalitne som sa pohyboval, vychádzali mi obhodenia a fungoval servis,“ skonštatoval Hewitt, ktorý dosiahol tri brejky, hoci inkasoval 13 es. Vlani v 1. kole na parížskom Roland Garros vyradil Chorváta Iva Karloviča napriek tomu, že súper vytvoril svetový rekord v počte es – nastrieľal ich 55. Hewitt má proti Robredovi (16.) štatistiku 1:1, naposledy sa však stretli už v roku 2004.
Pláteník sklamaný Cirsteovej prístupom
O prvý bod pre Španielov sa postarala úradujúca majsterka sveta WTA Tour vo štvorhre María José Martínezová-Sánchezová (26. v singlovom renkingu), ktorá zvíťazila nad novou zverenkyňou slovenského kouča Vladimíra Pláteníka Soranou Cirsteovou (45.) v ich premiérovom vzájomnom súboji 6:4, 6:3. V úvodnom dejstve 27-ročná španielska ľaváčka odskočila brejkom na 4:3, a hoci v deviatom geme nevyužila setbal na príjme, v desiatej hre pri vlastnom podaní zužitkovala ďalšiu šancu. V druhej časti 19-ročná Rumunka, ktorá v sobotu príjemne prekvapila zdolaním hostiteľky Stosurovej, vyrovnala z 0:2 na 2:2, následne však znova stratila svoj servis a ešte raz sa jej to stalo v deviatej hre.
„Sorana dnes úplne zlyhala a som sklamaný jej prístupom. Po zápase sa o tom ani nechcela baviť – to sa mi nepáči. Uvidíme, ako to pôjde ďalej,“ uviedol bývalý tréner Dominiky Cibulkovej Pláteník pre agentúru SITA aj s dôvetkom, že namiesto indisponovaného Hanesca sa v miešanej štvorhre – už iba exhibičnej – po boku Cirsteovej napokon predstavil domáci veterán so slávnou minulosťou Pat Cash (Španieli zvíťazili v tzv. profesionálnom sete 8:4). O vyhliadkach na Hanescov štart vo štvrtok proti Američanom Pláteník, ktorý sa vlani radoval ako člen realizačného tímu okolo šampiónov Cibulkovej a Dominika Hrbatého, skonštatoval: „Proti USA možno nastúpi.“Rumuni už nemajú nádej dostať sa do finále.
Martínezová-Sánchezová skonštatovala: „Bez ohľadu na to, ako napokon celkovo dopadneme, zvíťazila som v oboch úvodných dvojhrách roka, čo človeku dodá sebadôveru. Samozrejme, neprotestovala by som ani proti prípadnému zisku loptičiek s diamantmi.“ Šampióni inkasujú 240 000 AUD z prémiového balíka 1 milión dolárov, zdolaní finalisti si rozdelia 120 000 AUD.
Hanescu odstúpil po prvom sete (3:6 z jeho pohľadu) dvojhry mužov proti miestnemu šampiónovi zo sezóny 2002 Tommymu Robredovi pre zranenie stehenného svalu, čo znamenalo, že výber z Pyrenejského polostrova v tej chvíli viedol nezvratne 2:0. Vďaka bodu bez boja z mixu, ktorý sa neuskutočnil, triumfoval celkovo 3:0. Zatiaľ nie je oficiálne známe, či Rumun bude môcť hrať vo štvrtok proti Američanom.
V prípade rovnosti je podľa pravidiel uvedených na oficiálnej internetovej stránke Hopmanovho pohára prvým rozhodujúcim kritériom počet jednotlivých víťazstiev a druhým lepšia tzv. percentáž setov. Z toho vyplýva, že Austrálčanom v prípade štvrtkovej straty čo i len jedného setu nebude stačiť ani triumf 3:0 nad Španielmi. Obe družstvá by totiž mali skóre 6:3 na zápasy, ale Robredo a Martínezová-Sánchezová už pri zisku jedného dejstva lepší pomer setov (13:7, resp. 14:8, čiže 1,86, resp. 1,75).
Výsledky – utorok – súhrn:
A-skupina:
Austrália – USA 2:1
Samantha Stosurová – Melanie Oudinová 6:2, 6:4 za 70 minút
Lleyton Hewitt – John Isner 6:1, 7:5 za 78 minút
Lleyton Hewitt, Samantha Stosurová – John Isner, Melanie Oudinová 6:2, 1:6, 5:10 (zápasový tajbrejk) za 61 minút
Španielsko – Rumunsko 3:0
María José Martínezová-Sánchezová – Sorana Cirsteová 6:4, 6:3 za 94 minút
Tommy Robredo – Victor Hanescu 6:3 – skreč, Hanescu odstúpil pre zranenie stehenného svalu
Tommy Robredo, María José Martínezová-Sánchezová – Victor Hanescu, Sorana Cirsteová – bez boja, Rumuni nenastúpili
Tabuľka A-skupiny:
1. Španielsko 2 2 0 6:0 12:1 4
2. Austrália 2 1 1 3:3 8:7 2
3. Rumunsko 2 1 1 2:4 5:9 2
4. USA 2 0 2 1:5 3:11 0
Legenda: poradie, krajina, zápasy, víťazstvá, prehry, bilancia jednotlivých stretnutí, sety, body.
Predchádzajúce výsledky: Austrália – Rumunsko 1:2, Španielsko – USA 3:0
Tabuľka B-skupiny:
1. Veľká Británia 1 1 0 2:1 5:3 2
2. Rusko 1 1 0 2:1 4:3 2
3. Nemecko 1 0 1 1:2 3:4 0
4. Kazachstan 1 0 1 1:2 3:5 0
Legenda: poradie, krajina, zápasy, víťazstvá, prehry, bilancia jednotlivých stretnutí, sety, body.
Doterajšie výsledky: Rusko – Nemecko 2:1, Veľká Británia – Kazachstan 2:1
Stredajší program (časy sú uvedené v SEČ):
B-skupina:
Veľká Británia – Nemecko (3.00)
Rusko – Kazachstan (10.30)
SITA