BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Slovenský olympijský výbor urobil v piatok večer športovú bodku za účinkovaním výpravy spod Tatier na zimných olympijských hrách v Soči.
Na Večere olympionikov si najúspešnejší reprezentanti so zástupcami realizačných tímov prevzali symbolické šeky na odmeny za popredné umiestnenia. Celkovo na účty športovcov a členov ich realizačných tímov poputuje 130 230 eur.
Polovicu z tejto sumy vyplatia z marketingových zdrojov Slovenského olympijského výboru a druhú z prostriedkov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Symbolické šeky v budove Radošinského naivného divadla v Bratislave odovzdávali predstavitelia Slovenského olympijského výboru na čele s prezidentom Františkom Chmelárom, zástupcovia niektorých marketingových partnerov SOV a Slovenského olympijského tímu Soči, ako aj Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na čele s ministrom Dušanom Čaplovičom.
ZOH uzavreli de facto
Slovenskí olympionici získali v Soči päť umiestnení v prvej šestke, čiže ako sa zvykne hovoriť – bodovaných umiestnení. Podelili sa o ne piati športovci z dvoch odvetví, pričom štyri popredné výsledky sa zrodili v individuálnych súťažiach a jeden v tímovej. Najvyššie stojí zlato biatlonistky Anastasie Kuzminovej v pretekoch na 7,5 km, ktorým ako prvá žena v biatlonovej histórii obhájila olympijský triumf. Pridala k nemu ešte 6. miesto v stíhacích pretekoch na 10 km a spoločne s Janou Gerekovou, Pavlom Hurajtom a Matejom Kazárom sa podieľala aj na piatom mieste slovenskej miešanej štafety. O ďalšie dve popredné umiestenia sa zaslúžil zjazdár Adam Žampa, piaty v superkombinácii a šiesty v slalome.
„Dnešným dňom sme ZOH uzavreli de facto, ale oficiálne sa tak stane až v závere apríla na valnom zhromaždení, keď prednesie hodnotiacu správu šéfka výpravy Janka Gantnerová. Zo ZOH 2014 sme si odniesli poučenie, že sa musíme vrátiť k programom, ktoré zabezpečia dlhodobé sledovanie konkrétnych športovcov počas celého olympijského cyklu, nielen pred začiatkom podujatia,“ povedal prezident SOV František Chmelár.
Najvyššie odmeny získala Anastasia Kuzminová, ktorá si prevzala dva symbolické šeky – za olympijské víťazstvo v pretekoch na 7,5 km na sumu 45 000 eur a za šieste miesto v stíhacích pretekoch na 10 km na sumu 8000 eur. Členom jej realizačného tímu prislúcha za tieto úspechy odmena vo výške 14 850, resp. 2640 eur. Slovenská olympijská víťazka participovala aj na piatom mieste miešanej štafety v zložení Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt a Matej Kazár, ktorá si spoločne vyslúžia prémiu vo výške 32 500 eur.
Viacerí dostali vyznamenanie ministra
Realizačnému tímu biatlonového kvarteta prislúcha odmena vo výške 3300 eur. Zjazdár Adam Žampa si za piate miesto v superkombinácii prevzal symbolický šek na 10 000 eur a za šieste miesto v slalome na 8000 eur. Jeho realizačnému tímu prislúcha odmena vo výške 3300, resp. 2640 eur.
Štyria úspešní sočskí olympionici – Adam Žampa, Jana Gereková, Pavol Hurajt, Matej Kazár – si na večere olympionikov prevzali z rúk Františka Chmelára aj Medailu SOV za účinkovanie na ZOH v Soči, v prípade trojice biatlonistov s prihliadnutím aj na ich už tretiu olympijskú účasť. Kondičný tréner Anastasie Kuzminovej Daniel Kuzmin bol za výrazný podiel na jej medailových úspechoch na ZOH 2010 vo Vancouveri aj na ZOH 2014 v Soči ocenený Bronzovým odznakom SOV.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič v slávnostnej časti akcie odovzdal viacerým členom slovenskej výpravy na ZOH vyznamenania ministra – Medailu profesora Vladimíra Černušáka. Udelil ju biatlonistom Anastasii Kuzminovej, Jane Gerekovej, Pavlovi Hurajtovi, Matejovi Kazárovi a zjazdárovi Adamovi Žampovi, ako aj trénerom uvedených špičkových športovcov – Danielovi Kuzminovi a Jurajovi Sanitrovi (Kuzminová), Milanovi Gašperčíkovi (Gereková), Manfredovi Geyerovi (Hurajt), Pavlovi Kobelovi (Kazár) a Tomášovi Žampovi (Žampa).
Sedem výročných ocenení
Počas slávnosti odovzdal Slovenský olympijský výbor aj sedem výročných ocenení. Trofej SOV za aktuálny prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť dostalo Stredisko štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR.
Cenu Pavla Schmidta za najhodnotnejší individuálny výkon roka získal športový strelec Erik Varga, ktorý zažiaril vlani v seriáli Svetového pohára trapistov. Cenu Ondreja Nepelu pre kolektív do 23 rokov, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva, dostal štvorkajak rýchlostných kanoistov v zložení Viktor Demin, Gábor Jakubík, Marek Krajčovič a Matej Michálek. Cenu Pavla Demitru za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii Slovenskej republiky v spojení s vynikajúcimi výkonmi si prevzal rekordér v počte odohraných medzištátnych zápasov vo futbalovom tíme SR Miroslav Karhan.
Cenu Vladimíra Černušáka za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok najmä v pedagogickom procese získala Košičanka Eva Pavlíková. Anton Zerer dostal Cenu Miroslava Procházku za aktuálne dielo v oblasti literatúry a žurnalistiky, Igor Piačka získal Cenu Ladislava Chudíka za výtvarné diela propagujúce šport a olympizmus. Cenu Vincenta Lafka pre olympijské kluby tentoraz dostal OK Liptovský Mikuláš.
Rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Alica Porubská, krasokorčuliar Marco Klepoch, bežec na lyžiach Ján Koristek, zjazdári Andreas Žampa a Matej Falat, rýchlostná kanoistka Patrícia Skovajsová, atléti Patrik Spevák a Tomáš Veszelka, šermiar Ján Cipár a bedmintonistka Martina Repiská získali grant v rámci projektu Nadácie Slovenského olympijského výboru (SOV). Podporiť športovcov mohol každý nákupom produktov marketingových partnerov SOV v jednom z obchodných reťazcov. Suma, ktorú partneri mladým olympijským nádejam napokon venovali, sa vyšplhala na 29 500 eur.
Informácie pochádzajú aj z tlačových správ SOV.