JACKSON 22. septembra (WEBNOVINY) – „Nemal som zbraň a nie som ten, kto vám zobral vášho syna, brata. Som nevinný,“ povedal Troy Davis krátko pred popravou v Jacksone v americkom štáte Georgia.
Citoval ho miestny rozhlasový redaktor John Lewis, ktorý sa na poprave zúčastnil. „Tým, ktorí mi berú život nech je Boh milostivý, nech Boh žehná vaše duše,“ povedal Davis v poslednom vyhlásení.
„Rodina smúti,“ povedal po poprave jeden z Davisových právnikov Jason Ewart. „Nevinnosť nemá nepriateľa, okrem času. Davisov odkaz sa dneškom nekončí.“
Pre rodinu Marka Allena Mac Phaila bola spravodlivosť naplnená. „Trvalo to 22 rokov a dnes nastal čas spravodlivosti,“ povedala vdova po policajtovi Joan MacPhail-Harrisová po boku so synom, ktorý bol v čase vraždy malým dieťaťom.
„Stále sú veľké pochybnosti o jeho vine,“ povedal nemecký vládny splnomocnenec pre ľudské práva Markus Löning. „Poprava je nenapraviteľná justičná chyba, ktorá sa už nikdy nedá napraviť.“
Výkonný riaditeľ medzinárodnej organizácie pre ľudské práva Amnesty International Larry Cox uviedol, že americký systém spravodlivosti „bol otrasený v jeho základoch.“ Ako povedal, v Georgii popravili muža, ktorý bol „možno úplne nevinný.“
Američana Troya Davisa popravili v stredu v noci v štáte Georgia napriek širokej opozícii voči tomuto kroku ako aj mnohým žiadostiam o jeho omilostenie. Na smrť ho odsúdili za vraždu policajta v roku 1989.
Najvyšší súd zamietol jeho odvolanie podané na poslednú chvíľu. Vykonanie rozsudku museli odložiť, keďže súd rozhodoval štyri hodiny, čo je nezvyčajne dlhá doba. Davisa nakoniec popravili smrtiacou injekciou o 5:08 SELČ.
Davis, ktorý je čiernej pleti, mal zastreliť bieleho policajta v auguste 1989 v meste Savannah. K činu sa nikdy nepriznal a voči trestu smrti sa niekoľkokrát odvolal. Jeho prípad mnohí považujú za rasovo motivovaný.
Za udelenie milosti Davisovi žiadalo niekoľko svetových osobností vrátane laureátov Nobelovej ceny mieru a pápeža Benedikta XVI.
Právnici odsúdeného argumentovali, že prokuratúra nemala dostatok dôkazov – vražedná zbraň sa nenašla, Davisa neusvedčovali ani odtlačky prstov a DNA. Sedem z deviatich svedkov, ktorí svedčili v jeho neprospech, svoje výpovede nakoniec stiahlo, pričom niektorí vyhlásili, že polícia na nich robila nátlak. Jeho poslednou nádejou bol Najvyšší súd, ktorý žiadosť o milosť tesne pred popravou odmietol.
Protesty proti poprave: