Solárnemu lietadlu sa po pristátí poškodilo krídlo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Solar impulse
Pilot André Borschberg musel v pondelok v noci pre nepriaznivé počasie prerušiť siedmu etapu cesty okolo sveta z čínskeho Nankingu na Havaj a pristáť v japonskej Nagoji. Foto: facebook.com/solarimpulse

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Lietadlu na solárny pohon Solar Impulse-2 sa krátko po pondelkovom neplánovanom pristátí v Japonsku poškodilo jedno z krídel. Oprava by mala trvať minimálne týždeň.

Pilot André Borschberg musel v pondelok v noci pre nepriaznivé počasie prerušiť siedmu etapu cesty okolo sveta z čínskeho Nankingu na Havaj a pristáť v japonskej Nagoji. Nakoľko však šlo o neplánovanú zastávku, na mieste nebol pripravený mobilný hangár a vietor lietadlo mierne poškodil.

Na jednom z krídel došlo k menšiemu poškodeniu, ktoré si vyžiada minimálne týždeň na opravu. Nejde však o vážnejší problém,“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter druhý pilot Bertrand Piccard, ktorý sa v kokpite strieda s Borschbergom. V lietadle je však vždy len jeden z nich. Lietadlo sa už momentálne nachádza v spomínanom mobilnom hangári, pričom technici určujú závažnosť poškodenia. Po dokončení opravy potom budú musieť meteorológovia nájsť najvhodnejší termín štartu, aby Solar Impulse-2 mohol pokračovať v ceste okolo sveta.

Solar Impulse-2

má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Jeho let okolo Zeme odštartoval 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, pričom prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie. Počas tohto letu vytvoril Piccard rekord pre najdlhší neprerušovaný let na solárny pohon, keď preletel 1 468 kilometrov.

Ten istý pilot potom vytvoril aj rýchlostný rekord pre solárne lietadlo, keď počas letu z Váránasí do Mandalay v Mjanmarsku dosiahol rýchlosť 216 kilometrov za hodinu. Z Mjanmarska pokračovala trasa do Číny, pričom po Havaji budú ďalšie medzipristátia v USA a buď v južnej Európe alebo Maroku, pričom cieľom je spomínané Abú Zabí. Zastávky využívajú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať