SND plánuje aj v novej sezóne pokračovať v charitatívnom projekte Divadlo pre všetky deti, ktorý spustilo v spolupráci s OZ Úsmev ako dar pred Vianocami 2021. Jeho cieľom je dlhodobá podpora detí z centier pre deti a rodiny, náhradných rodín a sociálne slabších rodín a vylúčených komunít, aby mohli zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo.
Zbierku Divadlo pre všetky deti zastrešuje Úsmev ako dar, prispieť sa dá na snd.sk/darujme alebo do označených pokladničiek v pokladnici SND a v divadelnom bare. Na vstupenky do divadla pre deti zo znevýhodnených skupín darcovia prispeli už viac ako 5-tisíc eur. Vstupenky v rovnakej sume pridáva Slovenské národné divadlo.
Tri predstavenia v rámci projektu Divadlo pre všetky deti videlo už takmer 500 detí (486 miest). Medzi nimi boli deti z detských domovov, náhradných a profesionálnych rodín, ukrajinské deti, rodičia s deťmi trpiacimi autizmom aj nepočujúce deti.
3. apríla – Ako sa Lomidrevo stal kráľom (činohra)
11. mája – Narodil sa chrobáčik (balet)
1. júna – Narodil sa chrobáčik (balet) – toto predstavenie Divadla pre všetky deti podporil finančným príspevkom partner Mercedes-Benz Slovakia
Do konca divadelnej sezóny v rámci projektu Divadlo pre všetky deti pozývame ďalších 250 detí ešte na dve predstavenia: Príbeh hudby: Tajomstvá ľudského hlasu (opera; 29. júna); Nebojsa (činohra; 2. júla)
Inkluzívne predstavenia v SND
Slovenské národné divadlo má v nasledujúcej sezóne ambíciu zintenzívniť inklúziu detských aj dospelých divákov so zdravotným postihnutím. Cieľom je postupná debarierizácia predstavení, ktorá bude vychádzať z konzultácií s jednotlivými komunitami ZŤP. SND už s debarierizáciou začalo na predstaveniach Divadla pre všetky deti a chce na nej pracovať a vylepšovať ju aj v novej sezóne. Ide najmä o umelecké tlmočenie do posunkového jazyka, titulkovanie, dramaturgické úvody pre divákov so špeciálnymi potrebami a podobne.
Okrem titulkovaných predstavení a dramaturgických úvodov tlmočených do posunkového jazyka pre divákov so sluchovým postihnutím pripravuje Balet SND v spolupráci s komunitou nevidiacich aj špeciálnu aplikáciu pre ľudí s poruchami zraku k predstaveniu Luskáčik.
Činohra SND pripravuje s OZ Divadlo Zrakáč už druhé repertoárové predstavenie, ktoré tvoria slabozrakí a nevidiaci divadelníci z rovnomenného divadla.
Detská divadelná krabička s divadelným pasom
Objavovanie divadelného sveta v SND pre detských divákov je ešte lákavejšie vďaka Detskej divadelnej krabičke, ktorú SND pripravilo v dvoch vizuáloch – s Luskáčikom aj Nebojsom.
Najmenší diváci v Divadelnej krabičke nájdu brožúrku s detským divadelným pasom, ktorá bude ich novým osobným sprievodcom čarovným svetom divadla. Prostredníctvom nej sa zoznámia s umeleckými súbormi, ktoré tvoria divadlo, a s ich činnosťou. Nájdu v nej aj prehľad všetkých detských a rodinných inscenácií súborov Opery, Baletu aj Činohry SND. Pri každej z nich čakajú na deti aj zaujímavé a tvorivé úlohy, ktoré podnecujú nielen ku kreativite, ale rozvíjajú aj ich vedomosti a kritické myslenie. Vypĺňať ich môžu ceruzkou s milým divadelným dizajnom, ktorá je súčasťou každej krabičky.
Brožúrka obsahuje aj informácie o dĺžke a náročnosti predstavenia, ktoré môžu rodičom pomôcť pri výbere ďalšej vhodnej inscenácie pre svojich malých divadelníkov. Divadelná krabička sa dá zakúpiť v pokladnici SND aj vo foyeri divadla pred detskými predstaveniami.
Metodické listy k operným predstaveniam pre učiteľov
SND v novej sezóne prinesie edukačné alebo metodické listy pre pedagógov základných a stredných škôl. Zameriavať sa budú primárne na Operu SND. Metodické listy učiteľom poslúžia ako inšpirácia pre prípravu študentov na návštevu opery a následnú reflexiu a interpretáciu operného diela.
Zámerom je prostredníctvom týchto materiálov budovať a prehlbovať u mladých divákov vzťah k opere a kultúre a k umeniu vôbec, podporiť ich interpretačné schopnosti, kreativitu a predstavivosť, ale aj schopnosť analyzovať použité prostriedky a pomôcť im budovať si vlastný názor a vzťah k umeniu. Metodické listy budú koncipované tak, aby boli ľahko použiteľné v bežných podmienkach školy aj bez predchádzajúcej skúsenosti s operou či iným dramatickým tvarom. Jednotlivé aktivity v metodických listoch budú námetmi na prácu so študentmi.
Sme presvedčení o tom, že čas, ktorý investujeme do kvalitnej prípravy na návštevu Opery SND, a čas na jej následnú interpretáciu či reflexiu pomôže študentom mať intenzívnejší zážitok, podporí ich kritické myslenie a môže ich výrazne obohatiť nielen individuálne, ale i smerom k školskému kolektívu.
Do novej sezóny budú pripravené metodické listy k operným predstaveniam La traviata (pre stredné školy), Rusalka (pre základné školy), Carmen (pre stredné školy), Svätopluk (pre stredné školy).
Opera SND bude metodické listy prezentovať na plánovanom stretnutí s pedagógmi v auguste. Následne budú všetky metodické listy voľne zverejnené na stiahnutie na webovej stránke SND spolu s termínmi repríz jednotlivých predstavení, lebo súčasťou práce s metodickými listami je účasť na predstavení.
Činohra SND v sezóne 2022/2023
Milé diváčky, milí diváci, všetci priaznivci činohry,
mohol by to byť výdych. Zdá sa však, že nebude. Európa a svet sú opäť v kríze, paradigmy sa menia, Pandorine skrinky sa otvárajú a my sme vo vleku nových utrpení i skúšok. Rany pribúdajú, ale niektoré sa isto aj hoja. Divadlo opäť raz môže naplniť svoju funkciu reakcie na realitu. Bohužiaľ? Chvalabohu? To určuje jeho zmysel. Tvoriť unikátne svety, ktoré môžu byť estetickým, filozofickým i konceptuálnym odrazom sveta, jeho komentárom, analýzou, emocionálnou očistou, jednoduchým precítením reality.
V sezóne 2022/2023 sme pátrali v témach, ktoré tvoria našu vertikálnu dramaturgiu, ako amnézia pamäti, biele miesta dejín, cyklus Západ, depresia Európy, kultúrne vojny, starnutie, kto je naša komunita, o aký svet a hodnoty má zmysel zabojovať. To sa pretavilo do dvanástich projektov, ktoré spája moment krízy, osobnej i spoločnosti (spoločenskej) a následná reakcia, ktorá núti meniť postoje. Jednotlivca i spoločnosť. Zabehnuté rámce nestačia a po zlome je nutnosť rozhodnúť sa. Ostať vo zvolenom svete, stať sa konformným, splynúť, potlačiť seba, ustúpiť spoločenskému tlaku, alebo začať inak, odznova, individuálne, bez potlačenia zodpovednosti. Ale po kríze môže prísť aj ústup končiaci sa práve v konformizme vlastného života a postoja.
Na dne Pandorinej skrinky však ostala nádej. A tá je teraz potrebná, žiaduca, prosená. V divadle jej bude dosť.
Miriam Kičiňová, riaditeľka Činohry SND
PREMIÉRY
Sarah Ruhl Čistý dom
Premiéry 5. a 6. novembra 2022
Réžia Alena Lelková
Preklad Samo Marec
Dramaturgia Darina Abrahámová
Scéna a kostýmy Eva Jiříkovská
Video/Projekcia Ján Šicko
Hudba Jonatán Pastirčák
Dnes vari najuznávanejšia súčasná americká dramatička Sarah Ruhlová v roku 2004 získala za toto skvostné dielo s tragikomickým nádychom právom prestížnu Pulitzerovu cenu. Ocitneme sa v magickom priestore jednej rodiny, kde postava Lane predstavuje totálne vyťaženú lekárku, ktorá má na upratovanie domu pomocnicu. Na rozdiel od chladnej panej domu je táto dievčinka humorne temperamentná a dostatočne exotická či skôr totálne prirodzená, čo sa vo svete odcudzenej posadnutosti odbornou kariérou javí ako výstredná vlastnosť… Zápletka sa zjaví a rozvíja, keď Matilda, sestra Lane, tajne prevezme upratovanie domácnosti. A šok sa dostaví, keď Charles, manžel Lane, objaví skutočnú lásku mimo navonok usporiadaného domu. A najmä mimo aj v takýchto konvenčných prípadoch očakávaných noriem. Skrátka, najvyšší čas upratať (si) poriadne, nech je čisto a jasno.
William Shakespeare
Macbeth
Premiéry 12. a 13. novembra 2022
Réžia Martin Čičvák
Preklad Zora Jesenská
Dramaturgia Mário Drgoňa, Miriam Kičiňová
Scéna Tom Ciller
Kostýmy Georges Vafias
Hudba Vladislav Šarišský
Choreografia Ladislav Cmorej
Macbeth, jeden z textov nadčasového klasika Williama Shakespeara, je neoddeliteľnou súčasťou svetového divadelného kánonu. Táto najkratšia, no azda najkoncentrovanejšia Shakespearova tragédia prináša minucióznu divadelnú víziu zla, driemajúceho v uznávanom hrdinovi, z ktorého sa stane nenávidený tyran. Údajne prekliata hra o tom, ako tenká môže byť čiara deliaca hrdinu od vraha a dobré skutky od zlých. Jedna z najslávnejších tragédií o lákavom, no zhubnom pokušení získať absolútnu moc, vďaka ktorej človek všetko stratí. Aké je zradiť dôveru všetkých, ktorí sú nám nablízku, dokonca i seba samého? Jednoduché riešenia neexistujú. Krv z rúk nezmyje nik. Muž, ktorý má všetko a chce ešte viac. Zlo sa rodí tu a teraz. Nepripomína vám to niečo? Škótska tragédia sa na javisko Činohry SND vracia po tretíkrát. Tentoraz vo výnimočnej a osobitej interpretácii Martina Čičváka, výrazného predstaviteľa jednej režijnej generácie. Paranoja. Metal. Armáda krvilačných hyen. Macbeth.
Ján Chalupka, Peter Pavlac
Kocúrkovo
Premiéry 4. a 5. februára 2023
Réžia Rastislav Ballek
Dramaturgia Peter Pavlac
Scéna Michal Lošonský
Kostýmy Katarína Holková
Hudba Róbert Mankovecký
Ján Chalupka zverejnil prvú verziu svojho Kocúrkova v roku 1830 anonymne. Umne predpokladal, že osvietenský model satirickej kritiky neduhov súdobej spoločnosti vyvolá tornádo reakcií „trafených husí“. Určite aj preto sa jeho prvé uvedenie v ochotníckom súbore Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši stalo doslova medzníkom v histórii slovenského divadla vôbec.
Pre našu aktuálnu prítomnosť sa však podstatným stalo aj čosi iné. Chalupkova hra (a celé kocúrkovské univerzum) je totiž zdrojom série archetypov reflektujúcich aj príbeh našej krajiny, akútnu snahu sformovať vlastnú identitu a zároveň definovať tieň, ktorý sa úpenlivo a úprimne snaží prekročiť. Možno preto sa na javisku zjaví aj samotný Chalupka, dokonca nie jeden, a vystúpi z anonymity pozorovateľa.
Stane sa komentátorom, hercom hrajúcim svoje Kocúrkovo a formulujúcim aj iné svoje postrehy či satirické šľahy, vtipne definované očami extrémne vzdelaného, multilingválneho intelektuála, ktorý zákonite vo svojej dobe musel naraziť i na jej mantinely.
Franz Xaver Kroetz
Koncert na želanie
Premiéry 11. a 12. februára 2023
Réžia Kamila Polívková
Dramaturgia Mário Drgoňa
Scénografia, svetelný dizajn, projekcia Antonín Šilar
Scéna a kostýmy Zuzana Sceranková
Hudba, hudobný dizajn, účinkovanie Katarzia
Dá sa vnútorným monológom viesť mlčanlivý dialóg s divákom? Túto otázku ponúka Koncert na želanie, mĺkvy, hyperrealistický experiment. Autorom tejto hry, či možno skôr libreta, je Franz Xaver Kroetz, nemecký dramatik, ktorý napísal približne sedemdesiat hier a patrí k najvýznamnejším divadelným autorom súčasnosti. Vo svojich hrách sugestívnym spôsobom vyobrazuje ľudí, ktorí už nie sú schopní artikulovať vlastnú individualitu; sú zranení a zradení falošnými ilúziami lepších zajtrajškov. Inak to nie je ani v tomto prípade. „V ľubovoľný pracovný deň príde slečna Raschová po práci a po nákupoch asi tak o pol siedmej večer domov. Vojde do bytu, hľadá poštu, nájde len jeden reklamný prospekt, vezme ho, prejde k dverám svojej izby, odomkne a vstúpi.“ Vďaka jasnej dramatickej vízii autora sa tu všednosť mení na čosi takmer hypnotické, dostávame sa do bodu úplného vcítenia sa do ženy. Hoci slečna Raschová nepovie ani slovko, je hlasom duší, ktoré sa i dnes cítia stratené, osamelé a bez cieľa. Konfrontácia. Bilancia. Rozhodnutie. Čo znamená? No najmä – prečo sa deje? V slovenskej premiére, päťdesiat rokov od jej vzniku, ju režijne pripraví Kamila Polívková.
Alberto Moravia
Konformista Premiéry 15. a 16. apríla 2023
Preklad Miroslava Vallová
Réžia a dramatizácia Roman Polák
Dramaturgia Daniel Majling
Scéna Pavol Borák
Kostýmy Peter Čanecký
Hudba Lucia Chuťková
Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi.
Marcello sa od detstva nevie zaradiť. Svojim kamarátom a najbližším sa nemôže zveriť so svojimi najvnútornejšími pocitmi – so vzrušením, ktoré sa ho zmocňuje pri pohľade na smrť a zabíjanie. Nedostane sa mu od nich ani trestu, ani rozhrešenia, ani pochopenia; obklopuje ho len ľahostajnosť okolia. Vo svojej osamelosti túži len po jednom – byť ako ostatní a zdieľať s nimi rovnaké pocity. Roky sa mu to nedarí… Zrazu sa však zmení doba a dejiny vynesú na spoločenské výslnie skupinu,
Do ktorej Marcello dokonale zapadne; skupinu, v ktorej sa temno v ňom stane normou a fascinácia zabíjaním užitočnou cnosťou. Marcello sa konečne môže cítiť ako platný člen spoločnosti. A pre tých, ktorí mu to umožnili, dokáže urobiť naozaj všetko.
Kolektív autorov
Deti
Premiéry 27. a 28. mája 2023
Réžia Michal Vajdička
Dramaturgia Daniel Majling
Scéna Pavol Andraško
Kostýmy Katarína Hollá
Hudba Michal Novinski
Voľne inšpirované poviedkami B. S. Timravy U Kanátov a Žiadna radosť
Mara žení po druhýkrát syna. Prvé manželstvo zlyhalo, do druhého s nepôvabnou vdovou s malým dieťaťom nahnala syna takmer nasilu. Najskôr sa zdá, že z toho bude len ďalšie trápenie, ale novomanželia – obaja spoločenskí outsideri – si prekvapivo rýchlo nájdu k sebe cestu. Mara zdesene zisťuje, že syn ju už nepotrebuje, že nad ním stráca moc…
Zuza pochováva svojho muža. Veľmi nesmúti; muž bol pijan a násilník, s ktorým si veľa šťastia neužila, no hlavne sa v nej prebúdza dávno umlčaná túžba. Jej dávna láska z mladosti je už tiež vdovec. Bolo by možné vrátiť sa o 25 rokov späť a napraviť to, čo spoločne pokazili manželstvami z rozumu? Bolo by možné rozdúchať city, ktoré celé roky tleli ukryté hlboko vnútri? A ak áno, čo na to deti?
Príbeh o deťoch… tých, s ktorými nás spájajú pokrvné zväzky a ktoré dokážeme opičou láskou celkom udusiť, ale aj o tých cudzích, z druhej doliny, ku ktorým dokážeme byť neuveriteľne krutí a ľahostajní.
Louisa May Alcott
Malé ženy
Premiéry 3. a 4. júna 2023
Réžia a dramatizácia Marián Amsler
Dramaturgia Darina Abrahámová
Scéna Juraj Kucharek
Kostýmy Marija Havran
Hudba Ivan Acher
Pohybová spolupráca Stanka Vlčeková
Slávny román, ktorý sa v rodinných knižniciach dedí už od devätnásteho storočia, po prvý raz ožije aj na javisku Činohry SND. Štyri sestry JO, Meg, Amy a Beth žijú svoje každodenné životy, zatiaľ čo ich otec bojuje. Majú šťastie, že ich nenásilne vychováva a usmerňuje na tie časy veľmi slobodná, otvorená matka. Vzbudzuje v nich zvedavosť, pozoruje ich prebúdzajúce sa ženstvo, nenásilne krotí bežné spory, podnecuje sociálnu empatiu a kultivuje vzájomné vzťahy. Dievčatá rozličných temperamentov a nadaní objavujú svoju individualitu, ale aj stropy možností spoločenských zvyklostí a očakávaní.
Ich detstvo, dospievanie aj dospelosť majú svoje romantické čaro, tajomstvá aj prvé bolesti a sklamania. Režisér Amsler vo svojej dramatizácii Malých žien rešpektuje klasický príbeh, charaktery a vzťahy postáv, ale kultové dielo oživí v modernej estetike a obraznosti. Inscenáciou tohto titulu sa chceme nenásilne prihlásiť k etickým hodnotám, ako sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora a pevné rodinné putá. Nemenej dôležitou ingredienciou Malých žien sú tajomstvá sympatických hrdiniek a hrdinov a prepukajúci chaos prvých dotykov lásky. V neistom a rýchlo sa meniacom súčasnom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života, hoci nie je vždy iba idylou.
Modrý salón v sezóne 2022/2023
Ivan Stodola
Čaj u pána senátora
Premiéra október/19. novembra 2022
Réžia Divadlo Zrakáč/Pavol Viecha
Úsmevný pohľad na prvopočiatky slovenskej demokracie spolu so všetkými jej nešvármi a zakopnutiami v podaní divadla Zrakáč.
Autorský projekt
Rómsky masaker
Premiéra marec 2023
Réžia Pavol Viecha
Umelecká reflexia tragédie, o ktorej sa aj po necelých sto rokoch mlčí. Tragédie spôsobenej predsudkami, ktoré sú dodnes živé.
Aktivity Činohry SND
Edukačné projekty
Od textu po predstavenie, Hovorme o divadle, Workshopy tvorivého písania
Hosťovania v Činohre SND
Národní divadlo Praha
Nationaltheatret Oslo
Hosťovania Činohry SND:
Medzinárodný festival Divadlo Plzeň
Medzinárodný divadelný festival Divadelná Nitra
Medzinárodný divadelný festival Via Carpatia, Poľsko
Národní divadlo Praha
Sova pre seniorov po Slovensku
Balet SND v sezóne 2022/2023
Milí diváci, priaznivci baletu,
dovoľte mi predstaviť vám dramaturgiu 103. divadelnej sezóny, ktorej obsah charakterizujú pojmy ako žánrová pestrosť a umelecká kvalita. Ponúka tradičné klasické balety, dychberúcu neoklasiku, pôvodné diela slovenských choreografov i skvosty najväčších svetových majstrov. Obsahuje tituly pre fajnšmekrov i baletných nováčikov, dominujú jej tituly určené pre celú rodinu.
Balet SND ponúkne v sezóne 2022/2023 dve premiéry, osem repertoárových inscenácií, dva exkluzívne projekty, predstavenia hosťujúcich súborov i vzdelávacie projekty.
Prvou premiérou súboru je balet La fille mal gardée známy pod slovenskými názvami Zle strážené dievča alebo Márna opatrnosť. Príbeh matky, ktorá chce pre svoju dcéru lepšieho ženícha než toho, ktorého si Lisa vybrala, je popretkávaný vtipnými situáciami a veľkými tanečnými obrazmi velikána svojho remesla, choreografa sira Frederika Ashtona. Kolorit inscenácie zasadenej do vidieckeho prostredia dokresľuje melodická hudba Ferdinanda Hérolda v aranžmáne Johna Lunchberyho.
Do sveta neobmedzenej fantázie divákov vtiahne druhá premiérová inscenácia Pinocchio. Vizuálne príťažlivé spracovanie známej rozprávky na hudbu Nina Rotu pripraví choreograf Giorgio Madia.
V repertoári ostávajú všetky tri inscenácie premiérovo uvedené v minulej sezóne. Deti poteší výpravná Popoluška, dospelých ikonické a nadčasové choreografie v programe Rukopisy majstrov a nebude chýbať ani spoločný projekt Balet&Sľuk/Tancom k sebe, ktorého program dostane nový šat.
Významné miesto v repertoári majú veľké klasické tituly ako Labutie jazero a Giselle, a detské tituly Luskáčik a Narodil sa chrobáčik.
Vašej pozornosti by nemali ujsť dva exkluzívne projekty. Prvým je baletný galakoncert Umenie pre život, na ktorom budú participovať baletní sólisti z najprestížnejších divadelných scén sveta a druhým je Fashion Ballet, ktorý po minuloročnom úspechu vstupuje do nového ročníka s novými choreografiami i novými dizajnovými kostýmami. Pre enormný divácky záujem o tento projekt sme zaradili do programu aj dve reprízy formátu z minulej sezóny, ktoré sú zároveň poslednou šancou vidieť choreografické a dizajnérske kreácie, ktoré vznikli v sezóna 2021/2022.
Záver divadelnej sezóny bude tradične patriť podpore budúcich tanečných interpretov a choreografov prostredníctvom koncertov Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND a Absolventský koncert Tanečného konzervatória Evy Jaczovej.
Verím, že si vďaka našej bohatej ponuke nájdete cestu na naše predstavenia.
Nina Poláková, riaditeľka Baletu SND
PREMIÉRY
La Fille mal gardée/Zle strážené dievča
Premiéry 18. a 19. novembra 2022
Choreografia Frederick Ashton
Hudba Louis Joseph Ferdinand Hérold
Hudobný aranžmán John Lanchbery
Scéna a kostýmy Osbert Lancaster
Svetelný dizajn Jean-Pierre Gasquet
Naštudovanie Jean-Christophe Lessage
Hudobné naštudovanie Kevin Rhodes
Dirigenti Kevin Rhodes, Adam Sedlický
Klasický baletný titul určený pre celú rodinu začal písať svoju históriu ešte v roku 1789. Súčasná inscenácia baletu La fille mal gardée, ktorá je o márnej snahe vdovy Simony zabrániť láske svojej dcéry k mladému farmárovi, nesie rukopis choreografa Fredericka Ashtona. Obľúbený komický baletný titul s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami sa vracia na javisko SND po tridsiatich rokoch. Ashtonova inscenácia s hudobným aranžmánom Johna Lanchberyho a originálnou výpravou Osberta Lancastera patrí k najčastejšie uvádzaným inscenáciám a je ozdobou repertoáru mnohých popredných baletných súborov sveta.
Reprízy 20., 22., 23. novembra 2022; 10., 14., 15., 18. februára 2023
Choreografia Fredericka Ashtona je uvádzaná s láskavým dovolením Jeana-Pierra Gasqueta. Dielo je uvádzané so súhlasom Boosey & Hawkes Music Publishers Limited v zastúpení Oxford University Press.
Pinocchio
Premiéry 19. a 20. mája 2023
Choreografia a réžia Giorgio Madia
Hudba Nino Rota
Scéna a kostýmy Domenico Franchi
Svetelný dizajn Łukasz Różewicz
Naštudovanie Adriana Mortelliti, Duilio Ingraffia
Baletná adaptácia známej rozprávky o Pinocchiových dobrodružstvách je únikom do sveta fantázie. Na vlnách nádherných melódií skladieb Nina Rotu sa odvíja príbeh chlapca-živej bábky, ktorý nepočúva rady iných, ale učí sa na vlastných chybách. Javiskový život nezbednému Pinocchiovi vdýchol choreograf Giorgio Madia. Vďaka nemu je inscenácia plná humoru, v pohybovej forme elegantná, vizuálne príťažlivá, náučná i podmanivo emocionálna.
Reprízy 23., 24., 27. mája 2023; 1. a 2. júna 2023
Špeciálne predstavenia
UMENIE PRE ŽIVOT
Medzinárodné baletné gala
28. októbra 2022
Baletný gala večer Umenie pre život je pokračovaním dlhodobej tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave. Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam. Vychádzajúc z filozofie, že umenie lieči, prvá baletná scéna prináša jedinečný, štýlovo bohatý program, na ktorom participujú vedúci sólisti Baletu SND a interpreti popredných európskych súborov.
FASHION BALLET ´23
23. a 24. júna 2023
Pokračovanie úspešného projektu Fashion Ballet prináša v novej edícii opäť štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Móda znovu ožije pohybom v originálnych choreografiách a naopak, výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.
Hosťujúce predstavenia
Lúčnica
19. januára a 9. Februára 2023
Balet Štátneho divadla Košice
4. februára 2023
Absolventský koncert Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave
28. júna 2023
Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND
REPERTOÁR
Rukopisy majstrov
14., 15. októbra 2022, 28. apríla 2023, 6. a 13. mája 2023
THE VERTIGINOUS THRILL OF EXACTITUDE
Choreografia William Forsythe
Hudba Franz Schubert
Scéna a svetelný dizajn William Forsythe
Kostýmový dizajn Stephen Galloway
Svetlá – supervízia Tanja Rühl
MURMURATIONChoreografia Edwaard Liang
Hudba Ezio Bosso
Scéna a kostýmy Edwaard Liang
Svetelný dizajn Lisa J. Pinkham
Svetelný dizajn – supervízia Robert Eisenstein
Husle – sólo Lucia Harvanová, Vladimír Harvan
ENTROPY
Choreografia Craig Davidson
Hudba Nicholas Thayer
Scéna Craig Davidson
Kostýmy Alana Sargent
Svetelný dizajn Martin Gebhardt
THE CONCERTChoreografia Jerome Robbins
Hudba Frédéric Chopin, orchestrácia Clare Grundman
Scéna Saul Steinberg
Kostýmy Irene Sharaff
Adaptácia kostýmov Holly Hynes
Svetlo Jennifer Tipton
Svetlá – supervízia Robert Eisenstein
Klavír – sólo Ladislav Fančovič, Edita Turian
Program Rukopisy majstrov prináša exkluzívne na Slovensko štyri hypnotizujúce choreografie nesúce autorské rukopisy významných choreografov 20. a 21. storočia. Pohybová mnohotvárnosť neoklasického tanečného štýlu sa zrkadlí v dielach, ktoré nesú estetiku klasického baletu kombinovanú s dynamikou súčasnosti: od vzdušných impresií baletu Murmuration Edwaarda Lianga cez prenesený odkaz da Vinciho Vitruviánskeho muža na dokonalosť ľudského tela v choreografii Entropy Craiga Davidsona, zdanlivo nekonečný ohňostroj brilantnej tanečnej techniky v miniatúre The Vertiginous Thrill of Exactitude ikonického choreografa Williama Forsytha až po odľahčený a vtipný balet The Concert legendárneho Jeroma Robbinsa.
Choreografia Jeroma Robbinsa je uvádzaná so súhlasom The Robbins Rights Trust
Giselle
17., 18., 20. septembra a 8. októbra 2022
Choreografia Rafael Avnikjana podľa Jeana Coralliho, Jula Perrota a Mariusa Petipu
Hudba Adolphe Charles Adam
Libreto Théophile Gautier, Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges
Scéna Juan Guillermo Nova
Kostýmy Luca Dell´Alpi
Svetelný dizajn Juan Guillermo Nova, Lukáš Peciar
Romantický balet Giselle je klenotom svetovej baletnej literatúry. Dojímavý príbeh o nesmrteľnej láske z pera Théophila Gautiera a Jula-Henriho Vernoya de Saint-Georgesa dojíma divákov od roku 1941. Na tóny hudby Adolpha Charlesa Adama plynie na javisku choreografická dráma, v ktorej je reálny svet konfrontovaný s nadprirodzenom, tance smrteľníkov striedajú vzdušné tance víl.
BALET&SĽUK/Tancom k sebe
22. a 26. októbra 2022, 29. a 30. marca 2023, 1., 6. a 8. apríla 2023
Komponovaný tanečný program
Divácky mimoriadne úspešný projekt, v ktorom na pódiu dochádza k priateľskej konfrontácii akademického a ľudového tanca. Dva najväčšie bratislavské profesionálne tanečné súbory – Balet Slovenského národného divadla a Slovenský ľudový umelecký kolektív – v snahe priniesť krásu rozličných žánrov tanca ponúkajú v spoločnom komponovanom programe to najlepšie zo svojho repertoáru. Tanečníci Baletu SND sa predstavia v divácky obľúbených choreografiách klasického i moderného repertoáru a SĽUK do programu prispeje najkrajšími tanečnými fragmentmi, ktoré reprezentujú nesmierne bohaté folklórne dedičstvo Slovenska. Sólisti a členovia oboch súborov predvedú bok po boku interpretačné majstrovstvo a širokú pohybovo-žánrovú škálu v choreografiách, ktoré potešia milovníkov tanečného umenia.
Narodil sa chrobáčik
24. septembra 2022, 26. a 28. januára 2023
Hudba Tibor Frešo
Libreto Boris Slovák
Choreografia Igor Holováč
Texty Nikita Slovák
Scéna Milan Ferenčík
Kostýmy Josef Jelínek
Pôvodná baletná rozprávka na hudbu slovenského skladateľa Tibora Freša odkrýva najmenším divákom svet roztancovaných chrobáčikov. Tajomným svetom, v ktorom chrobáčikovia žijú, prevedie deti ochranca lesa Pepe. Ten im predstaví dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka. Príbeh hlavného hrdinu sa odohráva počas jedného roka, striedajúce ročné obdobia sú hlavným výtvarným motívom jednotlivých obrazov, kolobeh prírody je inšpirujúcou kulisou tajného života svätojánskych mušiek. Tie nazval libretista Nikita Slovák „svetielkami, ktoré nám pánbožko poslal, aby nám v noci nebolo smutno a aby sme nezablúdili„. Nikdy sa nekončiacu „choreografiu“ prírody premietol choreograf Igor Holováč do rozkošného tanečného textu, ktorý ponúka dynamické obrazy plné humoru i jasné etické posolstvo.
FASHION BALLET ´22
2. novembra 2022, 9. decembra 2022
ICARUS
Choreografia Kristina Paulin
Kostýmový dizajn Martin Hrča
Hudba Igor Stravinskij
UNLIKE
Choreografia Adrian Ducin
Kostýmový dizajn Pavol Dendis
Hudba Remo Klačanský
Svetelný dizajn Jozef Miklós
TWO
Choreografia Lukáš Timuľak
Kostýmový dizajn Boris Hanečka
Hudba Henry Vega, Georg Friedrich Händel
EXTRAVAGANZA
Choreografia Roman Novitzký
Kostýmy Lukáš Krnáč
Hudba SBTRKT, Prince, George Michael
Jedinečná príležitosť vidieť diela pilotného ročníka projektu Fashion Ballet z roku 2022, ktorý odštartoval tradíciu uvádzania diel talentovaných dizajnérov a choreografov. Prvý ročník priniesol antický námet v podobe choreografie ICARUS. Autorka Kristína Paulin na jeho realizácii spolupracovala s dizajnérom Martinom Hrčom. Hypnotizujúce dueto Lukáša Timuľaka TWO odel módny guru Boris Hanečka. Adrián Ducin na hudbu Rema Klačanského v choreografii UNLIKE poukázal na odlišnosti každej individuality, odvážne kostýmy k dielu navrhol Pavol Dendis. Program ukončuje EXTRAVAGANZA Romana Novitzkého, ktorý v spolupráci s Lukášom Krnáčom na scéne oživil atmosféru 80. a 90. rokov minulého storočia.
Popoluška
13., 14. a 20. januára 2023, 15. a 16. apríla 2023, 6. a 7. júna 2023
Choreografia a réžia Michael Corder
Hudba Sergej Prokofiev
Scéna a kostýmy Mark Bailey
Asistent choreografie Yuri Uchiumi
Hudobné naštudovanie Ondrej Olos
Rozprávkový príbeh Popolušky z pera francúzskeho spisovateľa Charla Perraulta inšpiroval hudobného velikána Sergeja Prokofieva k skomponovaniu jedného z najkrajších baletných opusov 20. storočia. Melodicky bohaté dielo plné emócií, krehkosti, melanchólie a nádherných tanečných obrazov je stále príťažlivým a podnetným materiálom pre umelcov na celom svete. Choreograf Michael Corder pri spracovaní Prokofievovho baletu vychádzal z bohatej farby hudobnej partitúry i emocionality dejovej línie známej rozprávky, ktoré zvýraznil moderným choreografickým videním. Corderov choreograficko-režijný koncept vhodne dopĺňa výprava anglického scénografa a kostýmového výtvarníka Marka Baileyho.
Labutie jazero
17., 18., 22., 23. a 25. marca 2023
Choreografia Rafael Avnikjan podľa Mariusa Petipu a Leva Ivanova
Hudba Piotr Iľjič Čajkovskij
Scéna a kostýmy Josef Jelínek
Fenomenálne dielo Piotra I. Čajkovského, Mariusa Petipu a Leva Ivanova Labutie jazero je nesporne najznámejším baletným titulom, ktorého aktuálna inscenácia už 30 rokov dominuje repertoáru Baletu SND. Svetová premiéra baletu sa v roku 1877 v Moskve síce nestretla s pozitívnou reakciou, no jeho inscenovanie v roku 1895 v Petrohrade choreografickým tandemom – Marius Petipa a Lev Ivanov – ho zaradilo medzi klenoty klasickej baletnej literatúry. Odvtedy predstavuje romantický príbeh princa Siegfrieda a princeznej Odetty zakliatej do podoby labute základný a žiadaný titul veľkých tanečných súborov. Úspech predstavenia vychádza z mimoriadne emotívnej a farebnej hudby, silnej dramaturgickej línie, ktorej dominuje súboj nesmrteľnej lásky so zlom a očarujúca obrazotvorná choreografia. Aktuálne naštudovanie inscenácie Rafaelom Avnikjanom vychádza z tradičnej petrohradskej verzie Konstantina Sergejeva.
Luskáčik
2., 3., 6., 7., 13., 21., 22. a 26. decembra 2022, 4., 5. a 7. januára 2023
Choreografia Rafael Avnikjan, Jozef Dolinský st.
Hudba Piotr Iľjič Čajkovskij
Scéna a kostýmy Josef Jelínek
Detský balet Luskáčik neodmysliteľne patrí k obdobiu Vianoc. Tajomný oživený svet v tieni vianočného stromčeka, odvážny Luskáčik bojujúci s myším kráľom a roztancované snehové vločky sú ikonickými obrazmi baletu, ktorého rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách. Hudobná partitúra k Luskáčikovi si vďaka melodickosti a snovosti vyslúžila prívlastok „symfónia detstva“. Spolu s Labutím jazerom a Spiacou krásavicou uzatvára Čajkovského tvorbu symfonických baletov, ktoré tvoria zlatý fond klasického baletného dedičstva. Najznámejší vianočný príbeh Luskáčik ožíva v koncepcii Vasilija Vajnonena a choreografickej úprave Rafaela Avnikjana a Jozefa Dolinského. Spolu so sólistami a s členmi Baletu SND sa predstavia žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.
Opera SND v sezóne 2022/2023
Vážení návštevníci a návštevníčky Slovenského národného divadla, vážení milovníci opery,
pripravujeme sa na vstup do novej sezóny SND s nádejou, že po období neistoty a zatvorených divadelných sál konečne poskytne priestor na plnohodnotnú divadelnú činnosť. Historická budova SND je pred pripravovanou rekonštrukciou uzatvorená, no Opera SND má naplánovaný najväčší počet predstavení v novej budove od jej otvorenia.
Pre našu novú sezónu pripravujeme tri premiéry. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov, Carmen Georgea Bizeta, strhujúca realistická hudobná dráma o vášni, slobode, pomste a smrti. Novinka má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela, ale odkryje aj iné roviny ako iba príbeh o prelietavej láske. Temperamentnú Carmen vystrieda slávnostná opera Eugena Suchoňa Svätopluk, významné dielo slovenskej klasickej hudby. Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, výtvarne silnej a filozofickej koncepcii. Na ňu nadviaže výpravná belkantová opera so sugestívnym príbehom z anglickej histórie Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho.
Trojicu premiér doplní súčasná pocta opernému žánru s odkazmi do histórie, Impresario Dotcom od Ľubice Čekovskej v koprodukcii so svetoznámym festivalom v Bregenzi ako súčasť špeciálnych projektov Opery SND. V ich rámci uvedieme aj mimoriadnu udalosť – otvárací galakoncert sezóny Pocta Edite Gruberovej, na ktorom vzdajú hold našej sopránovej legende súčasné operné hviezdy. Zbor Opery SND vystúpi na významnom opernom festivale Janáček Brno, kde uvedie dielo Feliksa Nowowiejského Quo Vadis.
Pokračujeme s obľúbenými dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom komorných koncertov. Chystáme tiež tradičné Letné gala pred novou budovou SND na záver sezóny. V repertoári ostávajú obľúbené tituly z predchádzajúcich sezón vrátane štyroch detských inscenácií. Pokračujeme tiež s Operným štúdiom SND, ktorého činnosť v podobe workshopov, koncertov a predstavení sme rozšírili o účinkovanie frekventantov v štandardných inscenáciách. Rozbiehame systematickú edukatívnu činnosť smerom k detskému a mladému divákovi.
V novej sezóne nás čaká nás nový, pestrý divadelný svet, ktorý reflektuje tradičné kvality, osloví i mladého diváka a vyjadrí tiež zásadný postoj k súčasnému svetu. Tešíme sa, že budeme spolu premýšľať, smiať sa, kochať sa krásou i snívať.
Lubor Cukr, riaditeľ Opery SND
Premiéry
Georges Bizet
Carmen
Premiéra 29. septembra 2022
Predstavenia 30. septembra, 1., 5. a 7. októbra, 15. a 17. decembra 2022, 17. a 19. februára 2023, 8. a 10. marca, 3., 5. a 7. mája 2023
Dirigent Kevin Rhodes
Réžia Lubor Cukr
Scéna a kostýmy David Janošek
Účinkujú: Katarína Flórová, Annunziata Vestri, Ondrej Šaling, Luis Chapa, Daniel Čapkovič, Csaba Kotlár, Eva Hornyáková, Mariana Sajko a ďalší
Jedno z najpopulárnejších diel svetového operného repertoáru je fascinujúcou esenciou francúzskeho šarmu a španielskej vášne. V novej inscenácii sa však skrýva viac ako len príbeh o prelietavej láske.
Eugen Suchoň
Svätopluk
Premiéra 24. februára 2023
Predstavenia 26. a 28. februára a 2. marca 2023
Dirigent Martin Leginus
Réžia Roman Polák
Scéna Barbora Šajgalíková
Kostýmy Pavol Dendis
Svetelná inštalácia Ján Šicko
Účinkujú Peter Mikuláš, Daniel Čapkovič, Ondrej Šaling, Jolana Fogašová, Eva Hornyáková, Monika Fabianová, Peter Račko, Pavol Remenár a ďalší
Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, výtvarne silnej a filozofickej koncepcii.
Gaetano Donizetti
Maria Stuarda
Premiéra 21. apríla 2023
Predstavenia 23., 25., 27. a 29. apríla 2023
Dirigent Marco Guidarini
Réžia Gilbert Blin
Scéna Alexander McCargar
Kostýmy Josef Jelínek
Účinkujú Mariana Sajko, Ľubica Vargicová, Terézia Kružliaková, Denisa Hamarová, Ondrej Šaling, Pavol Remenár a ďalší
Výpravná belkantová opera so sugestívnym príbehom z anglickej histórie, prvá časť plánovanej tudorovskej trilógie.
ŠPECIÁLNE PROJEKTY
Giacomo Puccini
Turandot/Jozef Bednárik 75
6. a 8. septembra 2022
Slávnostné predstavenia pri príležitosti nedožitých 75. narodenín režiséra Jozefa Bednárika.
Dirigent Kevin Rhodes
Účinkujú Maida Hundeling, Eva Hornyáková, Peter Mikuláš a ďalší.
Pocta Edite Gruberovej
10. septembra 2022
Dirigent Kevin Rhodes
Účinkujú Francisco Araiza, Simona Šaturová, Slávka Zámečníková, Jana Kurucová, Ľubica Vargicová, Pavol Bršlík, Martina Masaryková, Mariana Sajko, Andrea Vizvári
Otvárací galakoncert sezóny – operné hviezdy vzdajú hold legendárnej sopranistke.
Ľubica Čekovská
Impresario Dotcom
21. októbra 2022
Dirigentka Alice Meregaglia
Réžia Elisabeth Stöppler
Scéna Hermann Feuchter
Kostýmy Nicole Pleuler
Účinkujú Zeynep Buyraç, Pavol Remenár, Hagen Matzeit, Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Simeon Esper a ďalší
Súčasná pocta opernému žánru s odkazmi do histórie/koprodukcia s Bregenzer Festspiele
Feliks Nowowiejski
Quo Vadis
19. novembra 2022
Dirigent John Fiore
Zbormajsterka Zuzana Kadlčíková
Hosťovanie zboru Opery SND na medzinárodnom opernom a hudobnom festivale Janáček Brno.
Johann Strauss ml.
Netopier Gala
31. decembra 2022
Slávnostné silvestrovské predstavenie s hosťami
Letné gala SND
30. júna 2023
Tradičný letný galakoncert všetkých troch súborov na námestí pred novou budovou SND
Repertoár
Giacomo Puccini Turandot
6. a 8. 9. 2022, 24. a 26. 3., 26. a 28. 5. 2023
Giuseppe Verdi La traviata
13. a 16. 10., 28. a 30. 12. 2022, 18. a 21. 1., 21. a 25. 6. 2023
Antonín Dvořák Čert a Káča *
4. a 5. 11. 2022, 1. a 2. 2., 11. a 12. 2., 31. 3. a 2. 4. 2023
Peter Zagar Rozprávka o šťastnom konci *
10. a 12. 11., 4. 12. 2022 , 5. 2. 2023
Giuseppe Verdi Rigoletto
25. a 27. 11. 2022, 12. a 15. 1. 2023
Antonín Dvořák Rusalka *
18. a 20. 12. 2022, 12., 14. a 16. 5. 2023
Johann Strauss ml. Netopier
29. a 31.12.2022, 8.a 10.1.2023
Giacomo Puccini Bohéma
27. a 29. 1. 2023
Wolfgang Amadeus Mozart Čarovná flauta *
11., 14. a 19. 3., 31. 5., 3. 6. 2023
Giuseppe Verdi Aida
9., 11., 15. a 17. 6. 2023
* detské/rodinné tituly
Významní hostia v repertoári
Slávka Zámečníková
G. Puccini Bohéma (debut v postave Musetty v SND) 27. 1. 2023/29. 1. 2023
A. Mozart Čarovná flauta (debut v postave Paminy v SND) 11. 3. 2023/19. 3. 2023
Peter Kellner
G. Puccini Bohéma (Colline) 27. 1. 2023/29. 1. 2023
A. Dvořák Rusalka (debut v postave Vodníka) 12. 5. 2023/14. 5. 2023
A. Mozart Čarovná flauta (debut v postave Sarastra v SND) 31. 5. 2023/3. 6. 2023
Kateřina Kněžíková /návrat do SND po vyše 5 rokoch/
G. Puccini Bohéma (debut v postave Mimi v SND) 27. 1. 2023/29. 1. 2023
Pavol Bršlík
G. Puccini La Bohéme (debut v postave Rodolfo) 27. 1. 2023/29. 1. 2023
G. Verdi La traviata (Alfredo) 21. 6. 2023/25. 6. 2023
Simona Šaturová /návrat do SND po vyše 5 rokoch/
G. Verdi La traviata (debut v postave Violetty v SND) 18. 1. 2023/21. 1. 2023
Štefan Kocán
A. Dvořák Rusalka (debut v postave Vodníka) 18. 12. 2022/20. 12. 2022
G. Verdi Rigoletto (Sparafucille) 12. 1. 2023/15. 1. 2023
A. Mozart Čarovná flauta (debut v postave Sarastra v SND) 11. 3. 2023/14. 3. 2023/19. 3. 2023
G. Verdi Aida (debut v postave Ramfisa v SND) 9. 6. 2023/11. 6. 2023
Richard Šveda
G. Puccini Bohéma (debut v postave Schaunarda v SND) 27. 1. 2023/29. 1. 2023
Aleš Jenis
G. Verdi La traviata (debut v postave Germonta v SND) 18. 1. 2023/21. 1. 2023
G. Puccini Bohéma (Marcello) 27. 1. 2023/29. 1. 2023
G. Verdi Aida (Amonasro) 9. 6. 2023/11. 6. 2023/15. 6. 2023/17. 6. 2023
Juraj Hollý
A. Mozart Čarovná flauta (debut v postave Tamina v SND) 11. 3. 2023/14. 3. 2023/19. 3. 2023/
31. 5. 2023/3. 6. 2023
Peter Berger
A. Dvořák Rusalka (Princ) 12. 5. 2023/14. 5. 2023
Významní hostia v repertoári (dirigenti)
Robert Jindra
G. Verdi La traviata 18. 1. 2023/21. 1. 2023
G. Puccini Bohéma 27. 1. 2023/29. 1. 2023
Enrico Dovico
G. Verdi La traviata 13. 10. 2022/16. 10. 2022/28. 12. 2022/30. 12. 2022/21. 6. 2023/25. 6. 2023
Významný hosť – Komorné koncerty SND
Roman Patkoló (kontrabas) 16. 10. 2022
Informačný servis