Smeráci schválili Ficov návrh riešenia problémov Váhostavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Pohľad na transparenty počas 49. schôdze parlamentu. Bratislava, 23. apríl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Poslanci vo štvrtok schválili v skrátenom legislatívnom konaní, po niekoľkodňovej diskusii, novelu Obchodného zákonníka, ktorá mení podmienky reštrukturalizácií v reakcii na problémy malých veriteľov spoločnosti Váhostav.

Parlament o zmenách v reštrukturalizácii začal rokovať minulý týždeň v stredu. Premiér Robert Fico však už niekoľko hodín po otvorení diskusie v pléne NR SR avizoval zásadné zmeny vo vládnom návrhu. Opozícia opakovane vyčítala Smeru, že nemôže diskutovať a žiadala konečnú podobu riešenia. Za novelu hlasovalo 79 poslancov, jeden bol proti a zdržalo sa 42 zákonodarcov.

Návrh novely v stredu predstavil premiér Fico

Premiér Fico však už niekoľko hodín po otvorení diskusie v pléne avizoval zásadné zmeny vo vládnom návrhu. Po týždni od schválenia návrhu novely vládou prišiel premiér Fico v stredu s novou podobou návrhu.

„Ideme novelizovať príslušné zákony, ktoré upravujú Obchodný zákonník a ďalšie zákony tak, aby ak je miera uspokojenia veriteľa v reštrukturalizácii nižšia ako 50 percent po skončení reštrukturalizačného plánu, bude zostatok do výšky 50 percent dlžnej sumy považovaný za právoplatnú pohľadávku,“ priblížil Fico po rokovaní vlády s Váhostavom a jeho veriteľmi.

Časť dlhu nad 50 percent bude predstavovať majetkové právo, ktoré si bude môcť veriteľ uplatňovať zo zisku a iných príjmov spoločnosti. Na tento prípad sa nevzťahuje žiadna premlčacia doba. „Banky potvrdili, že sú pripravené znížiť mieru svojho uspokojenia pohľadávky zo 100 percent na 85 percent a 15 percent ponúkajú nezabezpečeným veriteľom. Čiže o to sa zvýši miera uspokojenia v reštrukturalizácii,“ konštatoval Fico.

Premiér zároveň informoval, že veritelia budú môcť za svoje pohľadávky dostať aj akcie Váhostavu – spoločnosť sa rozhodla takto sprístupniť 49 percent svojich akcií. —> (VIAC V TOMTO ČLÁNKU).

Návrhy opozície Smer zamietol

Vládna strana Smer zmietla zo stola viaceré opozičné pozmeňujúce návrhy. Riešenie Váhostavu sa podľa nezaradeného poslanca Jozefa Kollára uskutočniť nedá. „Európska centrálna banka vydala stanovisko, že bankový odvod sa nedá použiť na iný účel ako na riešenie systémových, budúcich zlyhaní bánk,“ povedal na brífingu tesne pred hlasovaním.

Stanovisko vydala Európska centrálna banka k bankovému odvodu v júli 2012, pričom Ministerstvo financií SR požiadalo o stanovisko 12. júna 2012. „Pýtam sa preto ministra financií Petra Kažimíra, či požiadal v tomto prípade o stanovisko Európsku centrálnu banku. Ak požiadal, aké to stanovisko je, pretože v tejto správe, o ktorej hovorím, sa uvádza, že len na účely budúcich zlyhaní bánk na Slovensku,“ uzavrel Kollár.

Ako však uviedlo Ministerstvo financií SR, vzhľadom na to, že vládny návrh zákona upravujúci Obchodný zákonník a ďalšie zákony bol predložený v skrátenom legislatívnom konaní, nebolo možné zaslať návrh zákona na konzultáciu s Európskou centrálnou bankou v primeranom štádiu legislatívneho procesu. Ďalší postup s bankou skonzultujú. „Európska centrálna banka k tejto navrhovanej právnej úprave nezaujala stanovisko a k dnešnému dňu si ani nevyžiadala konzultáciu,“ dopĺňa tlačový odbor rezortu financií v stanovisku.

Základným zámerom novely zákona je podľa predkladateľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca zamedziť poškodzovaniu veriteľov v rámci konkurzného a reštrukturalizačného konania a posilniť zodpovednosť za podnikanie. Novela Obchodného zákonníka zavádza register diskvalifikácií, ktorého zriadenie by si malo podľa doložky vplyvov vyžiadať náklady vo výške 10 tisíc eur tento rok. Novela predpokladá prísne postihy pri odďaľovaní riešenia úpadku firmy. Ďalej zavádza opatrenia zamedzujúce tunelovanie firiem, medzi ktorými je zákaz vrátenia vkladov. Vzniknúť má tiež inštitút krízy obchodnej spoločnosti.

Poslanci rozhodnú aj o osude Figeľa a Čisláka

Po rokovaní o novele Obchodného zákonníka sa poslanci vrátia k ďalším dvom bodom. Budú pokračovať v rokovaní o návrhu na odvolanie podpredsedu parlamentu Jána Figeľa, ktorý podal Smer-SD. Tento bod programu v stredu večer prerušil rokovanie o problémoch pri reštrukturalizácii. Podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, keď Figeľ viedol ministerstvo dopravy. Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla —-> (VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU).

Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR. Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov výborov národnej rady. V piatok šéf NR SR Peter Pellegrini oznámil, že poslanci sa vrátia k odvolávaniu Figeľa po prerokovaní novely Obchodného zákonníka —-> (VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU).

Figeľ však možno zostane vo funkcii naďalej. Podľa informácií agentúry SITA, je otázne či dôjde aj k jeho odvolaniu —-> (VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU).

Poslanci mimoriadne rokujú o Čislákovi, preberú aj Váhostav
Foto: SITA/Robert Tappert
Na poslancov čaká aj rokovanie o odvolávaní ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, ktorý je vo funkcii od novembra. Parlament začal na 50. schôdzi o jeho odvolávaní rokovať v stredu ráno, po štyroch hodinách však Pellegrini schôdzu prerušil —-> (VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU).NR SR sa má k návrhu vrátiť po doriešení Obchodného zákonníka. Opozícia chce odvolať ministra, pretože čistí kauzy svojej predchodkyne Zuzany Zvolenskej, napríklad nákup piešťanského CT prístroja a tendre na stravovanie.

Poslanci poukazujú aj na to, že napriek prísľubu nevymenil v piešťanskej nemocnici členov správnej rady tak, aby v nich za štát sedeli aj zástupcovia samospráv a tretieho sektora. „Po niekoľkých mesiacoch pôsobenia Viliama Čisláka vo funkcii je zrejmé, že všetky jeho kroky smerujú k snahe zahladiť stopy po týchto dvoch kauzách a odmeniť ľudí, ktorí ich spôsobili lukratívnymi funkciami vo verejnom sektore,“ konštatujú iniciátori mimoriadnej schôdze. Čislák pôsobil na ministerstve zdravotníctva za jeho predchodkyne Zvolenskej ako štátny tajomník.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľPeter PellegriniRobert FicoViliam Čislák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVáhostav - SK