BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Dlhy miest a obcí sa neznížia z peňazí získaných z privatizácie Slovak Telekomu. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o finančnej pomoci obciam, v ktorej to navrhoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.
Opozičný zákonodarca chcel rovnako umožniť, aby štát miestnym samosprávam prispel financiami na spätné odkúpenie majetkových podielov firiem so zásadným významom pre danú obec, ktoré v minulosti privatizovali a ukázalo sa to ako neúčelné. Ide o podniky, ktoré sa zaoberajú odpadom, dopravou či teplom. Program mal byť otvorený pre všetky obce a mestá na Slovensku ako aj pre mestské časti v Bratislave a Košiciach.
Štát mal v oboch prípadoch poskytnúť návratnú finančnú výpomoc za podmienky, že obec priloží na rovnaký účel rovnaký objem peňazí. „Inými slovami, ak by obec získala na zníženie dlhu od štátu 500 tisíc eur, musela by sama prispieť tiež 500 tisíc eur a dlh znížiť o 1 milión eur. Podobný princíp sa má uplatňovať aj pri spätnom odkúpení podielov a akcií. Po splnení podmienky znížiť dlh následne vláda SR rozhodne o odpustení návratnej finančnej výpomoci,“ vysvetľoval Beblavý.
Pomoc obciam, ktoré si budú môcť vybrať, či chcú znížiť dlh alebo odkúpiť sprivatizované firmy, navrhoval podpredseda Siete financovať z príjmov z privatizácie 49-percentnej majetkovej účasti štátu a Fondu národného majetku SR v obchodnej spoločnosti Slovak Telekom, a. s., ktorú už vláda schválila. Odhady hovoria, že za predaj Telekomu môže štát získať do jednej miliardy eur. „Navrhujeme, aby bola polovica z tejto sumy použitá práve na pomoc samosprávam,“ konštatoval Beblavý.