Smer zablokuje mimoriadnu schôdzu, potvrdila členka strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) –
Centes
Foto: SITA/Marián Peiger

Mimoriadna schôdza, na ktorej by mal prezident Ivan Gašparovič vysvetliť svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, sa v stredu 16. januára neuskutoční.

Predseda parlamentu Pavol Paška ju síce na tento dátum na žiadosť všetkých piatich opozičných strán SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS a OĽaNO zvolal, poslanci Smeru-SD však podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu strany Jany Laššákovej nezahlasujú za program schôdze.

„Poslanci Smeru-SD sú stotožnení s tým, čo deklaroval premiér Robert Fico. Nevidíme dôvod na takúto schôdzu, podľa nás ide aj nad rámec kompetencií národnej rady. Ešte sa v histórii nestalo, aby si parlament predvolával prezidenta,“ vysvetlila Laššáková.

Vládny Smer-SD tak zablokuje v poradí už tretiu mimoriadnu schôdzu, ktorú iniciovala opozícia, predtým neumožnil konanie mimoriadneho zasadnutia k stavu v justícii a k vysloveniu nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi.

Začína sa nové kolo, tvrdí premiér

Národná rada vo veci nevymenovania Čentéš už nemôže nič urobiť. Na vrchole pyramídy vo voľbe a vymenúvaní tejto funkcie stojí rozhodnutý prezident, a tak sa začína nové kolo. V diskusnej relácii RTVS – Slovenskej televízie O 5 minút 12 to v nedeľu povedal premiér Fico.

Prezident SR Ivan Gašparovič sa podľa Fica vyjadril, že Jozefa Čentéša ako generálneho prokurátora jednoducho nechce. Fico v súvislosti s tým poznamenal, že národnej rade nič nebráni, aby v hľadaní nového generálneho prokurátora pokračovala.

„Súčasne hovoríme, že budeme čakať na rozhodnutie ústavného súdu o predbežnom opatrení. My sme nemuseli nič. Čo by sa stalo, keby sme v apríli 2012 po vzniku mojej vlády zvolili nového kandidáta na generálneho prokurátora? No nič. Národná rada by normálne zrušila uznesenie o zvolení pána Čentéša a zvolili by sme nového. A napriek tomu sme vám povedali pri vzniku novej vlády, budeme korektní a budeme čakať na rozhodnutie ústavného súdu,“ vyjadril sa premiér v relácii.

Paška nebráni národnú radu, myslí si Bugár

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár tvrdí, že predseda parlamentu Pavol Paška nebráni národnú radu. Nechráni ani charakter štátu, ktorým je parlamentná demokracia. Premiér namietal, že Paška postupoval v súlade s Ústavou SR a vyhlásil podávanie návrhov na kandidáta na generálneho prokurátora do 18. januára. Rovnako si šéf opozičného Mostu-Híd myslí, že ak by prezident prišiel do parlamentu vysvetli dôvody nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, tak by neobstáli.

Premiér Fico hovorí o dvoch možnostiach v súvislosti s neobsadeným postom šéfa Generálnej prokuratúry SR. Parlament môže podľa neho zvoliť „normálne demokraticky“ nového kandidáta a ponúknuť ho prezidentovi, alebo „môžeme čakať niekoľko ďalších rokov a budeme rešpektovať zlý stav na generálnej prokuratúre“. Čentéš je podľa neho z hľadiska práva nepoužiteľný.

Poslanci všetkých opozičných klubov chceli na schôdzi prijať uznesenie k nevymenovaniu Národnou radou SR riadne zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Ak sa opoziční zákonodarcovia nedočkajú odpovedí, sú pripravení podať obžalobu na prezidenta. Tú iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS) a získala pre ňu aj podporu strán Ľudovej platformy – KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIvan GašparovičJozef ČentéšPavol PaškaRobert Fico