BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Vládna strana Smer-SD vraj obhajuje energetické firmy na úkor práv občanov Slovenska.
Myslia si to opoziční poslanci Národnej rady SR (NR SR) za hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Helena Mezenská a Martin Fecko.
Poslancom sa totiž nepozdáva súčasné znenie zákona o energetike, ktorý podľa nich nedostatočne odškodňuje vlastníkov pozemkov, na ktorých energetické spoločnosti postavili, respektíve chcú postaviť napríklad elektrické vedenie.
„Ak na pozemku majiteľa stojí stĺp elektrického vedenia, ktorý postavili pred rokom 2004, v súčasnosti mu na pozemku pribudne bez súhlasu a vedomia ťarcha. Napriek tomu musia majitelia za pozemok platiť dane, ako keby bol plnohodnotný a musia ho podľa platných zákonov pod hrozbou pokuty aj udržiavať,“ uviedol na utorňajšej tlačovej besede Fecko.
Jednorázová náhrada
Zákon o energetike v súčasnosti dáva vlastníkom pozemku nárok na jednorazovú náhradu.
„Má to však háčik. Nárok na náhradu majú iba tí vlastníci, ktorým budú chcieť postaviť líniovú stavbu až po dátume účinnosti zákona. Tí, ktorým postavili takúto stavbu cez pozemok do roku 2005, majú smolu, nedostanú nič,“ zdôraznil Fecko.
Opoziční poslanci chcú zmeniť zákon o energetike tak, aby majitelia pozemkov, ktoré využívajú energetické spoločnosti, mali nárok na jednorazové ako aj periodické odškodnenie.
„Navrhovaná úprava sa týka nielen vlastníkov, na ktorých pozemku sa bude takáto stavba realizovať v budúcnosti, ale aj tých vlastníkov, na ktorých pozemku taká stavba stojí už dnes. Rovnako chceme zmeniť dnešný stav, kedy si náhradu musia pýtať samotní poškodení, teda majitelia pozemkov. Chceme, aby náhradu za zriadenie vecného bremena, napríklad pri postavení stĺpu elektrického vedenia, zaplatila firma, ktorá toto vedenie postavila,“ vysvetlila poslankyňa Mezenská.
Energetická novela
Opoziční poslanci v energetickej novele taktiež navrhujú, aby vecné bremeno bolo zapísané v katastri nie na celý pozemok, ale iba na jeho nutnú časť, na ktorej sa vecné bremeno reálne nachádza.
Zároveň navrhujú, aby vlastníci pozemkov za túto časť pozemku nemuseli platiť daň.
„Je nepochopiteľné, že strana, ktorá hovorí, že obhajuje bežných ľudí, sa v tomto zákone postavila na stranu energetických gigantov.
Umožnila im zadarmo využívať majetok ľudí na tvorbu zisku, zatiaľ čo od majiteľov pozemkov žiada, aby im svoj majetok dali ”zadarmo“ k dispozícii,“ konštatoval Fecko.