Matovičovci môžu spôsobiť nemalé problémy farárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hodiny
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Ak by parlament schválil novelu priestupkového zákona vypracovanú poslancami OĽaNO, ktorou chcú predĺžiť pokoj z noci aj na nedele a štátne sviatky, problém môžu mať farári so zvonením kostolných zvonov, usporiadatelia futbalových zápasov a kultúrnych podujatí či starostovia pri hlásení v obecnom rozhlase.

Všetky tieto aktivity totiž podľa poslanca za Smer-SD Antona Martvoňa presahujú vyhláškou stanovený limit hlučnosti, podľa ktorej hlukový limit pre obytné územie cez deň predstavuje úroveň 50 dB a cez noc je limit znížený na 45 dB. Kostolné zvony, hluk z futbalového zápasu či hlásenie v obecnom rozhlase pritom dosahujú priemernú hlučnosť cca 100 dB.

Farárov môže stihnúť Quasimodov osud

Bez názvu
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

„Niečo podobné platilo v stredoveku, kde to ešte i Victor Hugo opisuje v románe Chrám Matky Božej v Paríži, že hlavný hrdina Quasimodo rád zvonil na veľkých chrámových zvonoch a preto ho raz odsúdili za rušenie pokoja a priviazali k stĺpu hanby, kde na neho okoloidúci pľuli. Preto sa pýtam, chceme sa vrátiť v SR do stredoveku? Ja som proti,“ vysvetľuje Martvoň.

Podľa neho je rozdiel, keď ide o nočný pokoj, ktorý je už právnou obyčajou a niektorými predpismi vymedzený od 22:00 do 06:00, ako keď sa zavedie právne neurčený pojem „rušenie pokoja“, a tým sa do roviny rušenia pokoja dostanú i bežné činnosti, ktoré sa budú diať počas bieleho dňa, a to počas dní pracovného pokoja, pamätných dní a štátnych sviatkov, ktoré môžu pri pamätných dňoch pripadnúť aj na riadny pracovný deň v týždni.

„Môže ísť napríklad o bežný rozhovor s priemernou hlučnosťou 60 dB, o pozeranie TV, či zohrievanie vody v rýchlovarnej kanvici s hlučnosťou 65 – 75 dB, o sprchovanie alebo splachovanie záchodu s priemernou hlučnosťou 70 dB, o pranie v automatickej práčke alebo o vysávanie s priemernou hlučnosťou 70 – 80 dB alebo o kosenie s elektrickou kosačkou s hlučnosťou 90 dB,“ vymenúva poslanec Smeru-SD.

Mestá by museli kúpiť drahé merače

Slinkachu: Little people project
Foto: Slinkachu

Návrh OĽaNO preto považuje za zbytočný, podľa neho môže skomplikovať susedské vzťahy. Zároveň zdôrazňuje, že obecné polície by museli nakúpiť prístroje na meranie hluku, aby spoľahlivo zistili, či štartovanie auta, záhradné posedenie, pozeranie televízora či klepanie rezňov presahuje povolenú hlučnosť a ruší sa tým naozaj pokoj suseda.

Súčasná právna úprava podľa neho plne postačuje, nakoľko dodržiavanie nočného pokoja dnes upravujú i všeobecne záväzné nariadenia niektorých obcí, pričom za porušovanie nočného pokoja možno v zmysle zákona o priestupkoch uložiť pokutu do 33 eur.

„Mnoho ľudí práve cez deň v rámci víkendu alebo cez štátne sviatky potrebuje porobiť v domácnosti veci, na ktoré nemajú počas zamestnania čas alebo sa ísť kultúrne vyžiť,“ uzatvára Martvoň. OĽaNO v návrhu novely zákona o priestupkoch navrhuje, aby sa režim pokoja týkal nielen nočného času medzi 22:00 a 6:00, ale aj dní štátneho sviatku a dní pracovného pokoja.

Pokoj podľa obyčajných „neznamená vylúčenie alebo obmedzenie pracovnej alebo voľnočasovej aktivity počas týchto dní, pokiaľ nie sú zakázané osobitnými predpismi.“ Znamená však vylúčenie alebo obmedzenie takých aktivít, ktoré by druhé osoby mohli považovať za neúnosné pre svoj pokojný odpočinok počas zákonom vymedzených dní, respektíve časových intervalov týchto dní.

„Návrh zákona je zároveň formulovaný aj s prihliadnutím na pretrvávajúce požiadavky mnohých občanov, ktorí sa dožadujú pokojného odpočinku aspoň v dňoch, ktoré sú štátnymi sviatkami alebo sviatkami a nechcú byť obťažovaní osobami, ktoré neraz práve tieto dni využívajú na rôzne aktivity prekračujúce nielen limity slušnosti a verejného poriadku, ale často aj limity stanovené predpismi na ochranu verejného zdravia pre hluk a vibrácie,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci OĽaNO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti