BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Smer-SD sa chystá skúmať konanie predsedu parlamentu a šéfa SaS Richarda Sulíka v čase, keď bol predsedom predstavenstva OLO. Ako v dnešnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo vyhlásil exminister kultúry a poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Marek Maďarič, ani SaS nie je také čisté. Sulík sám sebe predal pozemok, ktorý sa potom predal so ziskom, vyhlásil Maďarič. Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) konštatoval, že s preverovaním SaS problém nemá. Podľa neho je absurdné, že bývalá vláda zase dokázala kšeftovať aj s teplým vzduchom, a Krajcer podľa vlastných slov čakal, kedy začnú aj s normálnym. Tému preverovania SaS Maďarič začal v súvislosti s odchodom Andreja Ďurkovského z KDH. Krajcer tvrdí, že Maďarič nemá právo hodnotiť situáciu v KDH a paušalizovať konanie koalície. Sám si počká na výsledok vyšetrovania. Ďurkovského kauzu Maďarič označil ako výsmech voči ľuďom a dodal, že vláda nie je schopná koncovky, pretože premiérka hovorila o nulovej tolerancii klientelizmu a korupcie, no predseda KDH Ján Figeľ väzí po uši v kauzách a po dvoch mesiacoch privíta Ďurkovského naspäť. Exprimátor Bratislavy navyše neustále podporuje koalíciu. Ako vyhlásil Krajcer, ani on by nepovedal, že koalícia má o poslanca menej. SaS necháva KDH priestor, aby si problém vyriešilo, dodal Krajcer.
Maďarič v súvislosti so spojením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu vyhlásil, že „koalícia nastúpila maďarskú cestu“. Podľa neho to dokazuje obmedzený priestor na diskusiu, menovanie riaditeľky Miloslavy Zemkovej predsedom politickej strany Sulíkom či chýbajúci kontrolný orgán inštitúcie. Nepáčil sa mu ani prístup ku šéfovi mediálneho výboru Dušanovi Jariabkovi, ktorému odobrali kompetencie. „Škandál,“ zhodnotil situáciu Maďarič. Krajcer tvrdí, že z ústavného hľadiska nebola iná možnosť ako takto menovať Zemkovú. Minister navyše vyhlásil, že aktualizované čísla sú ešte hrozivejšie ako predbežný odhad. V prípade 43 miliónov eur ide len o dlh a strata je ešte vyššia. „Katastrofa,“ tvrdí Krajcer, ktorý politickú zodpovednosť vyvodzuje voči bývalej koalícii, ktorá si štyri roky menovala riaditeľov televízie. Maďarič odmietol, že by Hreha bol politický a aj v prípade Nižňanského čakal, že ho Rada STV odvolá. Tvrdí však, že aj teraz budú členovia rady volení v parlamente a ak voľba bude verejná, je jasné, že riaditeľ bude politický. Krajcer naopak tvrdí, že z 20 kandidátov ani jeden jediný nie je človekom SaS a poslanci budú vyberať na základe odbornosti.
Smer-SD podľa Maďariča rešpektuje tohtotýždňové rozhodnutie Ústavného súdu o vyvlastňovaní a zisku zdravotných poisťovní, no nevíta ho. Vďaka tomuto výroku budú podľa Maďariča patriť poisťovniam zisky z peňazí ľudí a zabrzdí sa výstavba diaľníc. „Vlastnícke právo je absolútne, ale existujú výnimky, ktoré sú podriadené verejnému záujmu. Nikto nemôže namietnuť, že je tu hrozba, že Slovenská republika bude musieť odškodňovať,“ tvrdí Krajcer. „Aká škoda?“ pýtal sa Maďarič. Krajcer mu kontroval, že za tieto zákony, ktoré súd označil za protiústavné, sa má bývalá vláda ospravedlniť. Tvrdí, že riešenia minulej vlády sú zlé. „Netvrdím, že zámer a úmysel bol zlý. Nie. Výsledok je zlý,“ tvrdí Krajcer, ktorý žiada ospravedlnenie práve za túto chybu. „Veľkosťou politika je schopnosť ospravedlniť sa,“ dodal.
Partneri hovorili aj o téme dvojakého občianstva. Maďarič tvrdí, že Radičová sa dostala pod tlak opozície aj poslanca za SaS Igora Matoviča (Obyčajní ľudia) vďaka ich návrhom na novely. Svedčí o tom aj dohoda Slovenska a Maďarska, o ktorej Radičová hovorila so svojím náprotivkom Orbánom v piatok. Maďarič tvrdí, že ich vláda cítila, že na maďarský zákon je potrebné silne reagovať, Krajcer to označil za reakciu „krikom a napínaním svalov“. Ako dodal minister, táto koalícia reaguje „s nadhľadom, sebavedome a pokojne“.