BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Strana Smer-SD neuniesla podľa poslanca NR SR Pavla Hrušovského (KDH) bremeno svojho volebného víťazstva do Národnej rady SR (NR SR). Ako ďalej povedal v relácii O 5 minút 12 na RTVS, „prestal fungovať politický dialóg, neexistoval pri zásadných otázkach, pričom jedna strana sa zabarikádovala a svojou silou dokázala presadiť čokoľvek“. Ak by podľa jeho slov dialóg fungoval, mnohé rozhodnutia mohli byť lepšie. Táto politika sa stala politikou strany, poznamenal. „Ak by však malo štiepenie ďalej pokračovať, atomizácia parlamentu nikdy nebude posilňovať politickú kultúru, ktorá sa stále zhoršuje,“ povedal v relácii.
Národná rada by mala podľa Hrušovského akceptovať aj názory menšiny a opozície. „Ak by sa tak dialo, politická situácia na Slovensku nemusela byť taká, aká je a spoločnosť by nebola taká polarizovaná, ako je teraz. Smer svoju moc zneužíva, pričom veľkým problémom je práve absencia politického dialógu,“ uviedol poslanec. Ako pokračoval, „parlament sa stal akýmsi administratívnym vykonávateľom vládnej politiky.“ Terajšia opozícia bola vždy zvedavá, ako dokáže jednofarebná vláda akceptovať jej názory, no ako zdôraznil, ukázalo sa, že to nie je možné.
Europoslanec a predseda strany SaS Richard Sulík vidí celú situáciu ako mechanizmus, že ak má strana väčšinu, dokáže pretlačiť všetky svoje vládne zákony. „Problém je, keď sa moc zneužíva, keď sa ignorujú problémy,“ povedal na RTVS. So zneužívaním moci Smerom-SD súhlasí. „Z celkového pohľadu bolo naše vládnutie lepšie, pretože sme vždy museli nájsť kompromis, riešenia boli lepšie,“ vysvetlil s tým, že kto má veľa moci, mal by postupovať obozretnejšie. Ako priblížil, parlament je od slova hovoriť, a teda by sa v ňom malo diskutovať. „Nechcel by som byť v strane, kde sa takto vynucuje poslušnosť. Vás nespájajú hodnoty, vás spája len to, že si každý môže robiť svoje kšefty, no musí poslušne hlasovať,“ dodal Sulík v O 5 minút 12.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini však považuje za logické, ak vláde v Národnej rade prechádza to, čo potrebuje. Vláda bez podpory parlamentu nemôže fungovať, poznamenal. „Je prirodzené, že zákony, ktoré predloží vláda do NR SR, aj prejdú. Akú stabilitu by mala vláda, keby vládna väčšina neschvaľovala zákony?“ Ide podľa neho o štandard, žiadny extrém. Zdôraznil, že Smer nezneužil svoje postavenie, vládol samostatne a ukázal politickú kultúru. „Nezneužil svoju moc. Vyvodzoval i politickú zodpovednosť v prípade svojich ľudí. Naopak, myslím si, že Smer ukázal, aj keď bol sám, že vedel prijať rozhodnutia aj do svojho vnútra, čim ukázal štandardnú politickú kultúru,“ vysvetlil šéf parlamentu.
Pellegrini poukázal i na to, že v parlamente došlo k strate diskusie na základe argumentov i k bulvarizácii politiky. Je však možné, že k tomu prispeli i médiá, povedal. „Poslanci sa snažia uraziť svojich kolegov len preto, aby sa dostali do vysielania. Kam sme sa to dostali, keď tam sedia takí exoti?“ Smer vstúpil do NR SR s 83 poslancami, s tým istým počtom bude aj končiť, uzavrel. „Za celý čas neodišiel z poslaneckého klubu ani jeden poslanec. Situácia priniesla Slovensku stabilitu a schopnosť rýchlo reagovať,“ povedal Peter Pellegrini.