BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Smer-SD sa v parlamente opäť pokúsi zrušiť transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Prvý pokus pritom opozičnej strane nevyšiel. O návrhu exministra zdravotníctva Richarda Rašiho sa na poslednej schôdzi ani nehlasovalo.
Na nadchádzajúcu schôdzu, ktorá sa začne koncom novembra, však trojica poslancov za Smer-SD predložila ďalší návrh na zrušenie transformácie, a to novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Podľa opozičných poslancov je transformácia hazardovaním so zdravím pacientov a ohrozením funkčnosti slovenského zdravotníctva.
Sú presvedčení, že zmena právnej formy štátnych zdravotníckych zariadení zakladá východiská k ich privatizácii, čo by údajne v konečnom dôsledku mohlo viesť k spoplatneniu zdravotných úkonov, a tým aj k zníženiu dostupnosti zdravotnej starostlivosti u nesolventných občanov.
Novela chce taktiež odložiť povinnosť zriaďovateľov zosúladiť právne pomery zdravotníckych zariadení zriadených štátom a územnou samosprávou o tri roky, teda do konca roku 2014.
Dôvodom je podľa poslancov príprava nového systému financovania zdravotníctva, tzv. DRG systém, ktorého cieľom je zaviesť transparentnosť a spravodlivosť do odmeňovania nemocníc. Ako však upozorňujú, zavádzanie systému do praxe bude trvať najmenej dva roky.
„Rovnako je v súčasnosti výrazne poddimenzované financovanie zdravotníctva. V čase, keď nie sú známe presné a jasné podmienky budúceho postavenia zdravotníckych zariadení, nie je rozumné vykonávať ich zásadnú transformáciu, ako to ukladá v súčasnosti účinný zákon,“ konštatujú Richard Raši, Juraj Blanár a Róbert Madej v dôvodovej správe k návrhu novely.
Aktuálne je transformácia až do konania predčasných volieb zastavená. Podľa zákona by sa mali nemocnice transformovať do konca tohto roka, v odôvodnených prípadoch sa však termín môže posunúť o pol roka. Práve tento odklad chce vláda využiť.
Zastavenie zmeny právnej formy zdravotníckych zariadení je jednou zo štyroch požiadaviek lekárov na stiahnutie viac ako dvetisíc výpovedí, ktoré podali k 1. októbru. Tí však ani teraz výpovede nesťahujú a chcú rokovať o ďalších svojich požiadavkách, najmä o zvýšení platov.