BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Strana Smer-SD nesúhlasí so zdaňovaním spotreby a v najbližších dňoch predloží dva návrhy, ktoré sa týkajú daní. Jeden bude novelizáciou zákonov o dani z príjmov a druhý o odvodoch vybraných finančných inštitúcií. Predseda strany Smer Robert Fico po skončení tieňového kabinetu povedal, že spolu tieto návrhy opatrení by mohli ušetriť balík peňazí vyše 330 mil. eur.
Strana Smer už dvakrát podala svoj návrh o bankovej dani do parlamentu, no koalícia ho dvakrát odmietla. Na stredajšom rokovaní vláda pritom rozhodla, že vybrané pasíva bánk predsa len zdanené budú. Sadzba bude 0,2 %, pričom čistý výnos po zohľadnení dane z príjmov by mal predstavovať viac ako 41 mil. eur. „Budeme presadzovať podstatne vyššiu sadzbu, ako to navrhla vláda,“ povedal Fico. Strana Smer očakáva výnos 189 mil. eur a sadzbu navrhuje na úrovni 0,7 %. Banky majú podľa Fica rekordné zisky, a preto si vie predstaviť vyšší odvod.
Návrh opozičného Smer-u na výraznejšie vyšší odvod pre banky rezort financií podľa ministra Ivana Mikloša nepodporuje. „V takej výške banková daň by znamenala, že krátkodobo by to možno síce prinieslo viac peňazí do štátneho rozpočtu, ale zároveň by to tak narušilo konkurenčné prostredie, aj podnikateľské prostredie, aj imidž krajiny, že v konečnom dôsledku tie škody by boli oveľa väčšie,“ uviedol po stredajšom rokovaní vlády Mikloš. Zároveň označil návrh Smer-u za nereálny a populistický.
Druhá iniciatíva sa týka milionárskej dane
Pokiaľ by fyzická osoba mala hrubý príjem vyšší ako 33 tis. eur ročne, Smer navrhuje daňovú sadzbu vo výške 25 %, kým v súčasnosti je to 19 %. Podľa podpredsedu strany Smer Petra Kažimíra sa to bude týkať približne 25 tis. ľudí. Členovia vlády a parlamentu by podľa Fica mali byť tiež zdaňovaní novou sadzbou. Strana chce zároveň zaviesť 5-percentnú daň z dividend fyzických osôb. Smer má záujem aj zdaniť firmy, ktoré majú vysoké príjmy. Ako daňový základ si určili sumu viac ako 30 mil. eur, pričom takých firiem je podľa Fica vyše 30. Pre nich daň by bola nie 19 % ,ale 22 %. Ako doplnil Kažimír, z týchto troch opatrení by bol pozitívny dopad na štátny rozpočet v sume 149 mil. eur.
Vláda má podľa Fica problém so zostavovaním štátneho rozpočtu a za to, v akom je stave rozpočet v súčasnosti, si vláda môže sama. Vláda nie je podľa neho schopná motivovať hospodársky rast, preto musí niekde hľadať peniaze na vykrytie rozpočtovej diery, lenže robí tak na úkor nízkopríjmových ľudí. O zákone o rozpočtovej zodpovednosti bude Smer rokovať až vtedy, keď bude jasné, či Slovensko podporí euroval alebo nie.