BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Utorňajšia voľba generálneho prokurátora môže opäť skončiť na Ústavnom súde.
V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to dnes naznačil poslanec a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič.
„Ak sa naplnia také obštrukcie, na ktoré budeme mať aj my právo podať nejakú sťažnosť na Ústavný súd, tak to urobíme,“ uviedol Maďarič. V prípade, že koalícia bude brzdiť voľbu prokurátora, Smer-SD podá návrh na odvolanie predsedníčky vlády Ivety Radičovej.
„Buď ešte v utorok cez deň alebo v stredu ráno,“ povedal Maďarič. Minister kultúry zo SaS Daniel Krajcer poprel, že by koaličný štvorlístok SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd pripravoval koordinovaný postup utorňajšej voľby. „O žiadnej koordinácii sa hovoriť v tejto chvíli určite nedá,“ vyhlásil v Slovenskom rozhlase Krajcer.
Maďarič: „Poslanci SDKÚ ju absolútne potopili“
Odmietol sa zaručiť za celú koalíciu, no je presvedčený, že politici zo SaS za jediného zostávajúceho uchádzača Dobroslava Trnku v utorok hlasovať nebudú. Koaličný kandidát Jozef Čentéš sa v piatok vzdal kandidatúry na post v dôsledku podozrení, ktoré sa vynorili po minulej tajnej voľbe.
Podľa Smeru Čentéš odstúpil z voľby preto, že ho o to požiadala premiérka. Maďarič tvrdí, že Radičovú vystrašilo správanie sa klubu SDKÚ-DS, ktorý odmietol nominanta SaS Petra Paludu na post šéfa Národného bezpečnostného úradu.
„Ona sa vyjadrila, že je to vynikajúca nominácia a vzápätí poslanci SDKÚ ju absolútne potopili, keď túto nomináciu odmietli. Z toho podľa mňa vyplýva, že na Úrade vlády vznikla panika, pretože pani premiérka pochopila, že ju takisto môžu potopiť aj vo voľbe generálneho prokurátora,“ nazdáva sa Maďarič.
Zmenu tajnej voľby generálneho prokurátora na verejnú na rozdiel od Maďariča obhajoval Krajcer. Povedal, že príkladom nezdravo fungujúcej prokuratúry je najmä posledný prípad exministra za SNS Igora Štefanova, ktorý čelil podozreniam v nástenkovom tendri, no generálna prokurátora nepožiadala parlament o zbavenie jeho poslaneckej imunity.