BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD vo štvrtok odmietol zaradiť päť opozičných vyradených bodov do programu prebiehajúcej septembrovej schôdze parlamentu. KDH preto začala zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze.
Opoziční poslanci dosiaľ vyzbierali 33 podpisov na mimoriadnu schôdzu parlamentu. Informovali o tom v piatok na tlačovej konferencii predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac, predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka a nezaradený poslanec Juraj Miškov. Na mimoriadnej schôdzi chcú prerokovávať päť návrhov zákonov, ktorých vyradenie začiatkom septembra odhlasovali poslanci strany Smer-SD.
Deň v parlamente bude patriť Ukrajine, no hlasovať sa nebude
Reforma súdnictva prináša prvé výsledky, tvrdí Pavol Paška
Poslanci majú na prerokovanie nárok
„Poslanci majú ústavné právo predkladať zákony a aj na to, aby boli zákony prerokované,“ povedal Zajac. Podľa neho rokovací poriadok nepozná termín vyradenie a preto bolo hlasovanie o vyradení neplatné. „Teraz máme 33 podpisov od poslancov všetkých opozičných strán a rovnako aj nezaradených poslancov,“ povedal Zajac.
Podľa Richarda Vašečku je argument, že vyradené návrhy sa týkajú komunálnych volieb smiešny a nerozumný. „Poslanec Choma (Igor – pozn. SITA) vo voľbách kandiduje a on návrhy predkladať mohol,“ povedal. Podľa Juraja Miškova všetci poslanci v parlamente reprezentujú nejakých voličov a preto je ich právom zastupovať ich záujmy.
Päť návrhov, ktoré chce opozícia prerokovať, sa týka zavedenia princípu jeden mandát stačí, teda aby poslanci parlamentu nemohli pôsobiť ako starostovia, predsedovia vyšších územných celkov alebo verejnoprávnych inštitúcií, respektíve aby poslanci vo viacerých funkciách mohli poberať len jeden plat. Hovoriť by sa malo aj o novele, ktorá má zakázať poslancom NR SR vykonávať advokátsku prax a o návrhu na dvojkolovú voľbu starostov a primátorov. Opozícia chce tiež diskutovať o právnej norme, podľa ktorej by chodníky pokryté poľadovicou či snehom mali odhrabávať obce, ktorých majetkom sú, a nie vlastníci nehnuteľností, ktoré s chodníkmi len susedia.
Kollárovci sa obrátia na ústavný súd
Skupina liberálnych poslancov okolo Jozefa Kollára podáva sťažnosť na Ústavný súd SR pre vyradenie opozičných zákonov z rokovania septembrovej schôdze, ako aj pre nedodržanie zákonom stanovenej 24-hodinovej lehoty na prerokovanie materiálov k voľbe nového člena Súdnej rady SR.
„Minulý týždeň došlo v slovenskom parlamente k situácii, ktorá nemá v histórii našej krajiny obdobu. Počas dvoch dní poslanci strany Smer niekoľkokrát hrubo a bezprecedentne porušili slovenskú ústavu i rokovací poriadok,“ konštatoval nezaradený poslanec Daniel Krajcer.
Na podnet predsedníčky poslaneckého klubu Smeru-SD Jany Laššákovej vládni zákonodarcovia v úvode septembrovej schôdze vyradili z rokovania desať opozičných návrhov, medzi inými aj tzv. chodníkovú novelu, podľa ktorej mali chodníky pokryté snehom odpratávať obce, ktorých majetkom sú, a nie vlastníci nehnuteľností, ktoré s chodníkmi len susedia. Túto novelu cestného zákona predkladali Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren, Jozef Kollár a Juraj Droba. Vyradenie svojho návrhu z programu schôdze považujú za protiústavné a preto podávajú ústavnú sťažnosť.
Iniciatívu podporí aj Daniel Lipšic
Ústavnú sťažnosť, v ktorej opoziční poslanci namietajú, že boli porušené ich základné práva pri výkone mandátu, podávajú liberáli individuálne, teda každý za seba. Ústavný súd by podľa nich mal rozhodnúť o tom, že národná rada vyradením zákonov z 37. schôdze porušila ústavu a práva poslancov, podobne ako porušila ústavu a rokovací poriadok nedodržaním zákonom stanovenej 24-hodinovej lehoty na prerokovanie materiálov k voľbe nového člena Súdnej rady SR.
Okrem liberálov sa na ústavný súd obráti aj Daniel Lipšic, ktorý chce požiadať o výklad zákona, či národná rada môže neumožniť poslancovi, aby sa prerokoval jeho zákon v pléne národnej rady. Lipšic na podanie na ústavný súd musí zozbierať 30 poslaneckých podpisov.
Smer stiahol desať opozičných návrhov
Vládny Smer-SD v úvode 37. schôdze vyradil na podnet predsedníčky poslaneckého klubu strany Jany Laššákovej z programu 10 opozičných návrhov s odôvodnením, že sa týkajú komunálnych volieb a parlament by mal o nich rokovať až po nich.
Na protest proti postupu Smeru-SD opozícia stiahla päť právnych noriem z desiatky, ktorú vyradili v úvode schôdze vládni poslanci. Zároveň sú opozičný poslanci presvedčení, že Smer-SD konal v rozpore s rokovacím poriadkom.
„Sme presvedčení, že v národnej rade nastala cenzúra,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov Pavol Zajac, ktorý žiadal o zaradenie bodov v mene opozičných strán KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a OĽaNO.