BRATISLAVA 3. augusta (SITA) – Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri podľa poslanca Ivana Švejnu (Most-Híd) nemôžu počítať s tým, že vláda Roberta Fica v budúcnosti opätovne nezníži príspevky do druhého piliera pod navrhované štyri percentá.
„Kde majú sporitelia istotu, že toto bude posledný zásah? Majú len jednu istotu v tom, že žiadnu istotu nemajú,“ povedal o sporiteľoch v kapitalizačnom pilieri.
Ak bude mať podľa Švejnu vláda Roberta Fica problém s plnením deficitu verejných financií, môže sa Smer opäť vrátiť k zníženiu príspevkov do sporivého piliera.
Opozičný poslanec tiež upozornil, že vláda chce získať nielen 500 mil. eur ročne znížením sadzby do druhého piliera z 9 % na 4 % hrubej mzdy sporiteľa, ale aj ďalších jednorazových 200 mil. eur.
Ficova vláda totiž podľa Švejnu počíta s tým, že po otvorení druhého piliera z tohto systému odíde 60-zisíc sporiteľov. Ich dôchodkové úspory by sa tak presunuli do štátneho, priebežného piliera, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. „Vláda plánuje presvedčiť 60 tisíc sporiteľov, aby odišli z druhého piliera,“ povedal poslanec za Most-Híd.
Pri návrhu novely zákona o sociálnom poistení podľa poslankyne Národnej rady SR Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. Upozornila na to, že väčšina ustanovení navrhovanej novely zákona má byť účinná od 1. januára 2013, od 1. januára 2014 alebo od 1. januára 2016.
„Neviem si predstaviť dôvod, pre ktorý by tieto ustanovenia zákona museli byť teraz prerokované skrátene,“ povedala. Smer podľa nej prekračuje hranice v domnienke, že môže všetko. „Zákon stojí nad 83 hlasmi,“ zdôraznila. Podľa Žitňanskej pri rokovaní o návrhu novely zákona vznikla situácia právne a politicky, aká v parlamente ešte nikdy nenastala.
„Sú to takí babráci, že ani dôchodky nevedia ukradnúť podľa rokovacieho poriadku,“ povedal na adresu poslancov za Smer poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Poslanci otvorili 6. schôdzu Národnej rady SR a schválili jej 21-bodový program.
Diera v rozpočte je podľa Sulíka iba zámienkou
Tvrdenie o tom, že v štátnom rozpočte chýba 500 mil. eur a preto štátu hrozia hospodárske škody, je podľa poslanca Richarda Sulíka (SaS) len zámienkou na skrátené konanie k zmenám v dôchodkoch a odvodoch.
„Keby išlo o hospodárske škody, mala by vláda predložiť v skrátenom legislatívnom konaní zákon o správe daní a poplatkov,“ upozornil. Sulík tiež pochybuje o tom, že v rozpočte chýba 500 mil. eur. „K 31. marcu bola štátna kasa v poriadku,“ povedal.
Vláda ide podľa Sulíka na jednej strane vziať sporiteľom v druhom pilieri mesačne 40 mil. eur, ale na druhej strane sa chystá kúpiť súkromné zdravotné poisťovne, zaobstarať nový dopravný systém či opravovať kaštieľ v Rusovciach.
Ďalšie peniaze dá vláda podľa neho na záchranu súkromných španielskych bánk a na trvalý euroval. „Aký je rozdiel medzi zlodejom, ktorý vám počas dovolenky vybieli byt a Robertom Ficom, ktorý počas dovolenky ukradne dôchodky,“ spýtal sa šéf SaS.