BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Človek nemusí byť skúseným diplomatom, aby vedel čítať signály, ktoré prichádzajú od vrcholných predstaviteľov Maďarska. „Z Budapešti sme dostali facku štipľavú ako feferónka. Je na čase reagovať,“ vyhlásila na dnešnej tlačovej besede tieňová ministerka zahraničných vecí Smeru-SD Oľga Algayerová.
Smer-SD kritizuje vládu Ivety Radičovej ako aj postup šéfa diplomacie Mikuláša Dzuridnu, že nereagovali na výroky predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v rozhovore pre pondelkové vydanie českého denníka Hospodářské noviny.
Podľa Algayerovej mala vláda zbystriť pozornosť už pri dvojakom občianstve, keď s nami Maďarsko odmietlo diskutovať o navrhovaných zmenách. Za nebezpečný signál považuje Smer-SD aj zrušenie stretnutia parlamentných výborov Slovenska a Maďarska, a to len deň pred ich zasadnutím.
Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič považuje za nebezpečné a škandalózne vyjadrenia maďarského predsedu parlamentu o použití vojenskej sily voči Slovensku. „Tým len potvrdil revizionistického ducha maďarskej politiky a neúctu k suverénnej Slovenskej republike,“ uviedol Maďarič. Za ešte neprijateľnejšie považuje Kövérove výroky, že pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros slovenská strana údajne zmenila hranice a maďarský štát vtedy mohol v takej situácii použiť vojenskú silu.
Výzva Sulíkovi
„Smer-SD vyjadruje dôrazný protest voči výrokom predsedu maďarského parlamentu, ktoré nielenže urážajú Slovenskú republiku, ignorujú medzinárodné zmluvy a rozhodnutie medzinárodného súdu, ale naznačujú oprávnenosť použitia vojenskej sily voči SR,“ zdôraznil Maďarič. Zároveň v mene Smeru „naliehavo“ vyzval vládu SR, aby na vyjadrenia Kövéra reagovala protestnou nótou a urýchlene vypracovala stratégiu obrany národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky vo vzťahu k Maďarsku.
„Predsedu národnej rady Richarda Sulíka Smer-SD nevyzýva k ničomu, pretože predpokladáme, že tento pán ani netuší, kde vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros je,“ podotkol Maďarič. Podpredseda Smeru žiada poslancov o zváženie podpory novelizácie Ústavy SR, ktorou reagujú na schválenú maďarskú ústavu.
SLOTA: Slovensko by malo stiahnuť veľvyslanca z Budapešti
Vyjadrenia predsedu maďarského parlamentu a predstaviteľa Fideszu Lászlóa Kövéra považuje predseda SNS Ján Slota za nehorázne, ponižujúce slovenský národ a privlastňujúce si slovenskú pôdu. „Sú to myšlienky vypovedané predstaviteľom Fideszu s jasným zámerom,“ nazdáva sa Slota. Podobne ako Smer-SD, aj SNS si myslí, že súčasná vláda nedostatočne odpovedá na nebezpečné výroky z Budapešti.
„Na hlboké pováženie je klasické mlčanie slovenskej diplomacie i slovenskej vlády, ktoré by azda nereagovali ani vtedy, keby po nich z Budapešti už rovno strieľali! Bezodkladne treba stiahnuť z Budapešti slovenského veľvyslanca, bezodkladne treba zrušiť Zmluvu a priateľstve a spolupráci medzi SR a MR, ktorú maďarská strana neustále hrubo a arogantne porušuje,“ vyhlásil Slota.
SNS odmieta zasahovanie Maďarska do suverenity Slovenska. „Tou, ktorá potrebuje v strednej Európe dohľad a kontrolu, je jednoznačne Maďarská republika, a je najvyšší čas v tomto smere konať nielen zo strany slovenskej politickej reprezentácie, ale aj všetkých európskych inštitúcií,“ uvádza Slota vo svojom vyhlásení. Podľa neho Kövér zavádza a bagatelizuje aktivity oficiálnej výkonnej moci Maďarska vo vzťahu k Trianonskej mierovej zmluve, ale aj napríklad k dvojakému občianstvu.
Maďarsko mohlo vojensky zasiahnuť, povedal Kövér
Predseda maďarského parlamentu a predstaviteľ Fideszu Kövér v rozhovore pre pondelkové vydanie českého denníka Hospodářské noviny vyhlásil, že maďarský národ sa nemôže vzdať žiadnej svojej súčasti a Maďari na Slovensku patria k maďarskému národu v kultúrnom aj duchovnom zmysle. Kövér okrem iného pre Hospodářské noviny povedal, že Maďari môžu vytvoriť a udržať jednotu národa bez ohľadu na hranice.
Podľa vlastných slov sa cíti rovnako doma v maďarskom Komárome i slovenskom Komárne. Rozruch vyvolali aj Kövére výroky, že pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros slovenská strana údajne zmenila hranice a maďarský štát vtedy mohol v takej situácii použiť vojenskú silu.