Sme súčasťou európskej rodiny, ktorú nám závidí celý svet, povedal Pellegrini vo Francúzsku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pellegrini, macron
Zľava uprostred: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas príchodu slovenského premiéra do Elyzejského paláca v Paríži v rámci jeho pracovnej cesty vo Francúzsku. Bratislava, 30. jún 2018. Foto: SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 30. júna 19:04

PARÍŽ 30. júna (WebNoviny.sk) – Prehĺbenie spolupráce najmä v hospodárskej oblasti, plánovaná návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na jeseň na Slovensku, budúcnosť Európskej únie, jej rozpočet a kapitola o pôdohospodárstve či klimatické zmeny boli hlavnými témami rokovania slovenského premiéra Petra Pellegriniho dnes v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Spoločne podpísali Akčný plán slovensko-francúzskej spolupráce na roky 2018 – 2022. Ten má posilniť politickú aj hospodársku spoluprácu. Informovali o tom Pellegrini aj Macron počas spoločného tlačového vyhlásenia s českým premiérom Andrejom Babišom. Ten takisto podpísal akčný plán pre ČR. Ide o ďalšie stretnutie s francúzskym prezidentom v krátkom čase. Pellegrini s ním bilaterálne rokoval aj pred mesiacom na summite v Sofii, vo štvrtok spolu hovorili v rámci zasadnutia V4 + Francúzsko v Bruseli. Návšteva sa uskutočnila pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československa.

Záujem o budúcnosť Európskej únie

Macron počas vyhlásenia povedal, že Slovensko, Česko a Francúzsko spája spoločný osud a záujem o budúcnosť Európskej únie. „Žijeme v časoch, ktoré sú pochmúrne, ale musíme nájsť jednotu, efektívnosť a rešpektovať svoje hodnoty,“ povedal Macron a vrátil sa k dohode o migrácii, na ktorej sa zhodli lídri v piatok skoro ráno v Bruseli.

Premiér Pellegrini dodal, že dnes sa musíme báť o pretrvávanie hodnôt, ako sú demokracia a sloboda, čo sú presne tie hodnoty, na ktorých bolo založené Československo. „Aj keď už nie sme v jednom štáte s Českom, sme spolu aj spoločne s Francúzskom súčasťou jednej veľkej európskej rodiny, spoločenstve, ktoré bolo vybudované na troskách vojny, spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet,“ pokračoval šéf slovenskej vlády s tým, že pre Slovensko je jedinou alternatívou EÚ, a to aj hodnotovo. Preto sme pripravení podieľať sa na diskusii o budúcnosti EÚ.

Pellegrini ocenil Macronovu dynamiku v diskusiách o budúcnosti Únie. Podľa českého premiéra Babiša Slovensko aj Česko majú záujem na spoluvytváraní bezpečnej a prosperujúcej Európskej únie, čo je presne to, čo by si želali Masaryk aj Beneš. Obe krajiny spájajú dobré, viac ako priateľské vzťahy.

Pellegrini sa vrátil k stretnutiu s Macronom aj popoludní v Darney. Prezradil, že ešte spolu hovorili aj o migrácii. Francúzsky prezident sa podľa neho zaujímal o to, aké priority má predsedníctvo Slovenska vo Visegrádskej štvorke. Tu ho uistil, že V4 chce byť partnerom na diskusiu a otvárať proeurópske témy. „Hovorili sme o potrebe väčšej dynamiky, aby sme sa pohli ďalej a prinášali výsledky. V tomto som mu naznačil, že som na jeho vlnovej dĺžke, pretože takisto si predstavujem, že by sme mali vedieť konať efektívnejšie a dynamicky. Ocenil som jeho svieži prístup k práci, mám rád takých kolegov, dáva to predpoklad na ďalšiu spoluprácu,“ informoval slovenských novinárov Pellegrini. Hovorili aj o budúcom európskom rozpočte na roky 2021 až 2027. „S Francúzskom nemáme spory. Obaja si myslíme, že by sme mali mať ambicióznejší rozpočet. Nepriklonili sme sa k rakúskej línii, že po brexite menšia Únia potrebuje menší rozpočet,“ dodal na záver cesty premiér.

Chcú pokračovať v bilaterálnom politickom dialógu

Plán strategického partnerstva hovorí o intenzívnejšej politickej spolupráci, spolupráci v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky, hospodárskom partnerstve a spolupráci v oblasti obchodu, pôdohospodárstva, priemyslu, inovácií a digitálnej ekonomiky. Takisto sa venuje spolupráci v oblasti životného prostredia, klímy a energetiky, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ako aj spolupráci v oblasti spravodlivosti, vnútorných vecí a verejnej správy či spolupráci v kultúrnej, vzdelávacej, jazykovej, akademickej a vedeckej oblasti.

Krajiny chcú pokračovať v bilaterálnom politickom dialógu, najmä pokiaľ ide o európske otázky, s dôrazom na rozvoj európskej obrany a bezpečnosti, posilnenie hospodárskej a menovej únie, dokončenie vnútorného trhu, sociálny pilier a otázky migrácie. Chcú podporovať iniciatívy zamerané na konzultácie s občanmi o budúcnosti Európskej únie, ktoré spájajú predstaviteľov politického sveta a občianskej spoločnosti, chcú posilniť dialóg o politických a strategických otázkach týkajúcich sa budúcnosti Únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišEmmanuel MacronPeter Pellegrini