ĽUBĽANA 24. mája (WEBNOVINY) – Slovinský parlament v piatok schválil ústavný zákon o vyrovnanom rozpočte, ktorý prikazuje vládam hospodáriť od roku 2015 bez deficitov.
Slovinská ekonomika sa od roku 2011 nachádza v recesii. Rozpočtový schodok od začiatku globálnej krízy prudko vzrástol a v tomto roku podľa odhadov dosiahne 7,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Vláda premiérky Alenky Bratušekovej, ktorá nastúpila pred dvoma mesiacmi, stupňuje dlho odkladané reformy v snahe presvedčiť finančné trhy a Európsku komisiu, že svoje verejné financie a banky dokáže ozdraviť bez zahraničnej pomoci.
Slovinsko ako jediný postkomunistický štát v Európe nesprivatizovalo svoje banky, ktoré ťažia zlé úvery v objeme 7 mld. eur alebo 20 % HDP.
Vláda tento týždeň schválila privatizačný program, v rámci ktorého plánuje predať druhú najväčšiu banku v krajine Nova KBM, najväčšieho telekomunikačného operátora Telekom Slovenia, ľubľanské letisko či leteckú firmu Adria Airways.
Vláda aj o daniach
Slovinský parlament v piatok schválil ústavné zmeny, ktoré znemožnia vypisovanie referenda týkajúceho sa daní, rozpočtu alebo ľudských práv. Iniciatíva vlády premiérky Alenky Bratušekovej sleduje cieľ odstránenia možných prekážok v úsilí o zlepšenie hospodárskej situácie v krajine.
Opakovať sa tak už nebude situácia z roku 2011, keď bol predmetom ľudového hlasovania návrh vlády na zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Občania ho vtedy odmietli a zablokovali celú dôchodkovú reformu na 12 mesiacov.
Slovinsko sa podobne ako ďalšie členské krajiny eurozóny nachádza v ekonomickej kríze a bojuje s vysokou zadlženosť. Vládne škrty pocítili zamestnanci štátneho sektora, ktorým o osem percent znížili platy, a dotkli sa aj sociálnych výhod a dôchodkov.
Kritizovanú vládu Janeza Janšu nakoniec položila korupčná kauza samotného premiéra a jeho nástupcom sa stala Bratušeková. Jej nový kabinet sa snaží podniknúť všetky kroky v záujme odvrátenia hrozby bankrotu.