Slovenský futbalový rok 2011 v kocke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Futbal
Zľava: Martin Škrteľ zo Slovenska a Alan Dzagojev z Ruska počas kvalifikačného zápasu na ME 2012 vo futbale, B-skupiny Slovensko - Rusko. Žilina, 7. október 2011. Foto: Archív: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Kalendárny rok 2011 bol z pohľadu slovenského futbalu menej vydarený ako predchádzajúcich dvanásť mesiacov.

Fanúšikovia povzbudení vystúpením slovenských futbalistov na majstrovstvách sveta 2010 v JAR sa museli zmieriť s neúspechom Slovákov v boji o miestenku na ME 2012. Kontinentálne majstrovstvá budú pritom hostiť neďaleké krajiny Poľsko a Ukrajina. Kvalifikovať sa na záverečný turnaj sa navyše nepodarilo ani jednému z mládežníckych reprezentačných výberov.

Úradujúci slovenský majster ŠK Slovan Bratislava nedokázal zopakovať účasť MŠK Žilina v skupinovej fáze Ligy majstrov zo sezóny 2010/2011, „belasí“ účinkovali „iba“ v skupine Európskej ligy UEFA.

Futbalovú zástavu SR dvíhali počas uplynulých dvanástich mesiacov predovšetkým legionári pôsobiaci za hranicami Slovenska na čele so stredopoliarom talianskeho SSC Neapol Markom Hamšíkom či stopérom anglického FC Liverpool Martinom Škrtelom.

Obrazom: Slovenský futbal v JAR 2010

Slovenský futbal v JAR 2010 Slovenský futbal v JAR 2010 Slovenský futbal v JAR 2010 Slovenský futbal v JAR 2010 Slovenský futbal v JAR 2010

Reprezentačný bolehlav

Končiaci sa rok 2011 vystavil Slovákom kruté vysvedčenie a dal nový rozmer známemu športovému klišé „Niet slabých tímov“.

Weiss
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Hráči, realizačný tím a priaznivci slovenského národného mužstva budú zrejme chcieť čo najrýchlejšie zabudnúť predovšetkým na dva dátumy – 9. februára a 6. septembra 2011.

Prvý pripomína šokujúcu prehru 1:2 s Luxemburskom. Uvedenú skutočnosť nezmierni ani fakt, že sa hralo na pôde súpera a išlo „len“ o prípravný zápas. Monarchia s počtom obyvateľov na úrovni Bratislavy je totiž všeobecne považovaná za jedno z najslabších mužstiev na planéte s minimom profesionálnych futbalistov.

Na začiatku septembra sa zase začali rozplývať sny Slovákov o štarte na európskom šampionáte, Žilina bola dejiskom hanebnej prehry 0:4 s Arménskom. Toto mužstvo sa pritom po žrebe eliminácie považovalo za jednoznačne zdolateľné, napokon mu Hamšík a spol. podľahli hneď dvakrát so skóre 1:7.

Video: Prehru beriem na seba, povedal tréner Weiss

Majstrovstvá Európy budú bez Slovákov

Po prvej polovici kvalifikačných bojov o budúcoročné majstrovstvá Európy strácali Slováci na priebežného lídra B-skupiny Rusko iba dva body a vyzeralo to ešte na reálny boj ak už nie o prvenstvo v „béčku“, tak aspoň o baráž.

Konečný rezultát však znamenal štvrtú priečku s osembodovým mankom na víťazných Rusov a šesťbodovým na Írov. Pred A-tím SR sa dostalo aj Arménsko. Futbalisti pod taktovkou Vladimíra Weissa st. nazbierali celkovo

Futbal
Foto: Archív: SITA, AP

pätnásť bodov, v roku 2011 osem, z toho šesť za dve víťazstvá nad outsiderom Andorrou.

Kvalifikačný rok 2011 sa pre Slovákov začal „chudobným“ víťazstvom 1:0 v Andorre, o ktoré sa postaral Filip Šebo. V júnovej odvete sa čakal výraznejší triumf favorita, no skóre bolo totožné s gólom Miroslava Karhana. Z pohľadu slovenských nádejí bol kľúčový septembrový dvojzápas s Írskom a Arménskom. Po sľubnej dublinskej remíze 0:0, ktorá bola, ako sa neskôr ukázalo, zrejme výkonom roka, však nasledovalo už spomenuté žilinské vytriezvenie 0:4. V októbri A-tím SR potvrdil, že sa mu v Žiline nedarí, keď s Ruskom prehral 0:1 a zároveň prišiel aj o matematickú šancu postúpiť na kontinentálny šampionát. Pred októbrovým súbojom v Macedónsku znelo zo slovenského tábora svorné prianie rozlúčiť sa s kvalifikáciou dôstojne, podľa možností víťazstvom. Nepodarilo sa, v Skopje sa zrodila remíza 1:1.

Obrazom: Slovensko – Rusko 0:1

Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko

Video: Nepostúpenie zo skupiny je holá realita

Nováčikovia na futbalovej scéne

Rok 2011 sa niesol v znamení hneď viacerých debutov v najcennejšom drese. Ako prvému naturalizovanému Slovákovi sa to podarilo stredopoliarovi bratislavského Slovana Karimovi Guédému, ku ktorému sa pridali aj útočníci Juraj Piroska (FK Senica) a František Kubík (ADO Den Haag/Hol.; Kubaň Krasnodar/Rus.), stredopoliari Tomáš Kóňa (FK Senica), Roman Procházka a Marek Kaščák (obaja Spartak Trnava), brankár Marián Kello (Heart of Midlothian/Škót.) a obranca Filip Lukšík (FK Senica, ADO Den Haag/Hol.).

Bodka za reprezentačnou kariérou Miroslava Karhana

Azda najvýraznejším momentom slovenského futbalového roka 2011 bola bodka za reprezentačnou kariérou Miroslava Karhana. Skúsený 35-ročný stredopoliar sa s národným tímom rozlúčil po októbrovom domácom zápase s Ruskom (0:1) v kvalifikačnej B-skupine o postup na ME 2012 do Poľska a na Ukrajinu. Karhanovi pred úvodným výkopom tohto duelu so „zbornou“ udelili ocenenie od Európskej futbalovej únie (UEFA). Pamätnú medailu, na ktorú si môžu nárokovať hráči aspoň so sto štartmi za svoju krajinu, odovzdali defenzívnemu záložníkovi prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik spolu s kapitánom československého víťazného tímu na ME 1976 Antonom Ondrušom. Miroslav Karhan debutoval v reprezentácii v roku 1995, celkovo odohral 107 duelov (ako prvý Slovák prekročil trojcifernú hranicu medzištátnych zápasov) a zaznamenal 14 gólov.

Prepad o dvadsať priečok

Zverenci Vladimíra Weissa st. odohrali v roku 2011 deväť zápasov, ktoré ako oficiálne registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), z toho šesť v rámci kvalifikácie ME 2012, zvyšné tri merania síl mali štatút medzištátneho prípravného duelu.

Bilancia A-tímu SR bola pasívna hneď v dvoch ukazovateľoch: pomere víťazstiev a prehier (3:4, dve remízy) i skóre (7:11). V priebehu dvanástich mesiacov klesli Slováci v rebríčku FIFA z lichotivého 20. (v septembri 2010 boli „weissovci“ dokonca na historicky najlepšej 16. priečke) na 40. miesto.

Rok 2011 odštartovali Slováci spomenutou šokujúcou prehrou 1:2 v Luxembursku. V marci si najprv v kvalifikačnom stretnutí poradili s Andorrou na jej pôde tesne 1:0, o tri dni neskôr však v Trnave v priateľskom stretnutí podľahli Dánsku 1:2. Začiatkom júna zopakovali Weissoví muži triumf nad miništátikom nachádzajúcim sa medzi Španielskom a Francúzskom, v Bratislave zdolali Andorru opäť 1:0.

Piatym vystúpením A-tímu SR v roku 2011 bol augustový prípravný zápas s Rakúskom, v Klagenfurte uspeli hostia 2:1 aj vďaka premiérovému reprezentačnému gólu Juraja Kucku. V druhý septembrový deň sa Slováci predstavili v Dubline, kde v eliminácii o účasť na ME 2012 uhrali s domácimi Írmi cennú bezgólovú remízu. Siedmym

Futbal
Foto: Archív: SITA/Marián Peiger

oficiálnym stretnutím bolo pre slovenské mužstvo žilinské meranie síl s Arménskom, mierny favorit však opäť zlyhal a utŕžil vysokú prehru 0:4.

Ďalší duel v roku 2011 s poradovým číslom osem odohrali hráči A-tímu SR tiež v rámci B-skupiny kvalifikácie ME 2012, a to proti Rusku. V piatok 7. októbra prehrali Slováci so svojím súperom v Žiline tesne 0:1 a definitívne prišli o šancu zahrať si na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte v Poľsku a na Ukrajine.

Po tomto zápase si Vladimír Weiss st., už druhýkrát v pozícii trénera národného mužstva, neudržal nervy na uzde a na adresu novinára použil vulgárny výraz. Vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) mu za tento prehrešok udelilo finančnú pokutu vo výške 10 000 eur. Médiá následne špekulovali o dohodnutej mesačnej odmene trénera A-tímu SR a na verejnosť sa dostala aj fotokópia jeho zmluvy. Weiss napriek uvedeným okolnostiam vyhlásil, že zo svojej pozície predčasne neodíde. Rozlúčku s kvalifikáciou i kalendárnym rokom absolvovali Slováci 11. októbra v Skopje, kde sa s Macedónskom rozišli po remíze 1:1.

Video: Tréner Weiss st. sa ospravedlnil

Slovákom chýbal kanoniér

Hlavný tréner slovenskej reprezentácie dal v deviatich tohtoročných dueloch príležitosť celkovo 33 hráčom, pričom plný počet minút neodohral nikto. Blízko

Hamšík
Foto: SITA/Marián Peiger

k maximu mal iba kapitán Marek Hamšík, v Klagenfurte proti Rakúsku však v 90. min odišiel z trávnika a vystriedal ho Tomáš Hubočan.

Mizériu slovenskej reprezentácie určoval a zároveň výrazne podčiarkol faktor chýbajúceho kanoniera. Pre zdravotné problémy sa v roku 2011 gólovo odmlčali tradičné strelecké opory Róbert Vittek a Stanislav Šesták. O sedem gólov v deviatich dueloch sa postaralo sedem futbalistov, žiaden sa teda nepresadil viac ako raz. „Do čierneho“ presne namierili Erik Jendrišek, Filip Šebo, Filip Hološko, Miroslav Karhan, Juraj Kucka, Róbert Jež a Juraj Piroska.

Boje o majstrovstvá sveta 2014

Futbalovou udalosťou roka 2011 bol, okrem iného, aj žreb kvalifikácie majstrovstiev sveta 2014, ktoré sa uskutočnia v Brazílii. Slovenská reprezentácia sa v G-skupine stretne s Gréckom, Bosnou a Hercegovinou, Litvou, Lotyšskom a Lichtenštajnskom.

Rokovania o konkrétnom harmonograme stretnutí sa uskutočnili v novembri v hlavnom meste Slovenska a rozhodli o tom, že v roku 2012 vstúpia „weissovci“ do bojov o miestenku 7. septembra v Litve. Následne sú na programe tri domáce merania síl, postupne s Lichtenštajnskom (11. septembra), Lotyšskom (12. októbra) a Gréckom (16. októbra).

Ešte predtým čakajú na Slovákov tri priateľské stretnutia. Premiérovým duelom bude v roku 2012 prípravný zápas v Turecku proti domácemu výberu, ktorý sa uskutoční 29. februára. Hráči s dvojkrížom na hrudi sa 26. mája opäť predstavia v Klagenfurte, kde si zmerajú sily s Poľskom a o štyri dni neskôr ich čakajú úradujúci vicemajstri sveta Holanďania, pričom miesto súboja zatiaľ nie je známe, uskutoční sa však na súperovej pôde.

Obrazom: Žreb kvalifikácie na futbalové MS 2014

V Riu de Janeiro vyžrebovali kvalifikáciu MS 2014 V Riu de Janeiro vyžrebovali kvalifikáciu MS 2014 V Riu de Janeiro vyžrebovali kvalifikáciu MS 2014 V Riu de Janeiro vyžrebovali kvalifikáciu MS 2014 V Riu de Janeiro vyžrebovali kvalifikáciu MS 2014

Posledná rozlúčka s futbalistom Jánom Popluhárom
Foto: SITA/Marián Peiger

Svet smútil za futbalovou legendou Jánom Popluhárom

Slovenský futbalista 20. storočia Ján Popluhár skonal 6. marca vo veku 75 rokov. Jeho pamiatku si následne uctil SFZ, ktorý je spolu s denníkom Pravda vyhlasovateľom výročných futbalových ankiet.

Honor najlepšieho futbalistu Slovenskej republiky sa „po novom“ oficiálne volá Cena Jána Popluhára a v marci ju premiérovo prevzal Marek Hamšík, ktorý obhájil triumf spred roka. Laureátom Ceny Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov za rok 2010 sa stal Miroslav Stoch, ktorý tiež zopakoval svoj predošlý triumf. Najlepším trénerom sa stal Vladimír Weiss st., najlepším hráčom Corgoň ligy Róbert Jež a najlepším rozhodcom Jozef Pavlík.

Delegáti marcového XXXV. riadneho kongresu Európskej futbalovej únie (UEFA) v Paríži priznali Jánovi Popluhárovi Smaragdový rad za zásluhy in memoriam. Toto ocenenie sa podľa štatútu udeľuje „jednotlivcom, ktorí sa osobne pričinili o rozvoj futbalu prostredníctvom záslužných činov na najvyššej úrovni“.

Obrazom: Futbalista roka 2010

Futbalista roka 2010 Futbalista roka 2010 Futbalista roka 2010 Futbalista roka 2010 Futbalista roka 2010

Zaujímavé prestupy slovenských futbalistov

Najvýraznejší futbalový prestup absolvoval v roku 2011 zo slovenských futbalistov stredopoliar Juraj Kucka, bojnický rodák bol dokonca v permanencii hneď dvakrát. Stredný záložník sa 6. januára upísal FC Janov, bývalý hráč Sparty Praha takmer okamžite potvrdil svoje kvality a začali sa o neho zaujímať viaceré veľkokluby z Apeninského polostrova. Koncom augusta sa Janovčania dohodli s predstaviteľmi Interu Miláno na predaji polovice práv na Kucku a jeho budúcom prestupe. Účastník MS 2010 by sa mohol stať hráčom „nerazzurri“ už v januári 2012, dres by mal vymeniť najneskôr v lete.

Reprezentačný útočník Erik Jendrišek sa po krátkej a nie veľmi vydarenej anabáze v Schalke 04 rozhodol prijať ponuku konkurenčného bundesligistu SC Freiburg. Krídelník Vladimír Weiss ml., ktorý je kmeňovým hráčom Manchestru City, putoval po úspešnom sezónnom hosťovaní v Glasgowe Rangers na takisto ročnú anabázu do

Slovenská radosť v európskych ligách

V roku 2011 sa niekoľko Slovákov tešilo zo zahraničných majstrovských primátov. Vladimír Weiss ml. hosťujúci v Glasgowe Rangers oslavoval triumf v škótskom Ligovom pohári i tamojšej Premier League. Miroslav Stoch nadviazal vo farbách Fenerbahce Istanbul na víťazstvo v holandskej Eredivisie 2009/2010, kde bol hráčom FC Twente. V Chorvátsku uspel Dinamo Záhreb, v kádri ktorého pôsobí Jakub Sylvestr, v Poľsku Wisla Krakov s hosťujúcim Erikom Čikošom. V Maďarsku premiérovo triumfoval FC Videoton s brankárom Tomášom Tujvelom, v Česku, takisto historicky prvýkrát, dvíhali nad hlavu majstrovský pohár futbalisti Viktorie Plzeň na súpiske s kvartetom Tomáš Hájovský, Miloš Brezinský, Marek Bakoš a Michal Ďuriš.

Juraj Kucka
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Slovenské hviezdy v zahraničí

Slovensko nie je vychýrenou liahňou futbalových talentov, viacero hráčov však patrí k oporám popredných klubov v európskych súťažiach. Už tradičným talizmanom SSC Neapol je ofenzívny stredopoliar Marek Hamšík. Kapitán A-tímu SR pomohol „Partenopei“ k 3. miestu v Serie A 2010/2011 a premiérovému postupu do Ligy majstrov. Neapol obsadil v A-skupine druhú priečku za Bayernom Mníchov a pred Manchestrom City a Villarrealom. V osemfinále čaká na Talianov FC Chelsea. Trvalým pilierom defenzívy FC Liverpool je Martin Škrtel. Dôrazný stopér dokonca v sezóne 2010/2011 zaznamenal plnú minutáž v najvyššej anglickej dlhodobej súťaži. Okrem neho sa to v Premier League podarilo už len jednému hráčovi z poľa. Dôležitými súčasťami Viktorie Plzeň sú obranca Marián Čišovský a útočníci Marek Bakoš a Michal Ďuriš. Aj vďaka nim Západočesi obstáli v H-skupine Ligy majstrov s FC Barcelona a AC Miláno so cťou a na úkor bieloruského klubu BATE Borisov sa kvalifikovali do šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2011/2012.

K dôležitým súčastiam svojich tímov patrili aj v kalendárnom roku 2011 brankári Marián Kello (FC Hearts/Škót.), Dušan Perniš (Dundee United/Škót.) či Dušan Kuciak (Legia Varšava/Poľ.), obrancovia Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad/Rus.), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva/Rus.), Kornel Saláta (FK Rostov/Rus.), prípadne ofenzívni záložníci Dušan Švento (FC Red Bull Salzburg/Rak.), Michal Breznaník (FC Slovan Liberec/ČR) alebo Peter Grajciar (Sparta Praha/ČR).

Espanyolu Barcelona. Marek Sapara a Róbert Vittek odišli z MKE Ankaragücü do Trabzonsporu, kde sa k nim pridal aj Marek Čech, už bývalý obranca West Bromwichu Albion.

Stanislav Šesták sa rozišiel s VfL Bochum a upísal sa Bursasporu, z Nemecka odišiel aj Peter Pekarík, ktorého VfL Wolfsburg uvoľnil pre Kayserispor. Skúsený stredopoliar Karol Kisel sa po ročnom pôsobení v SK Slavia Praha a úspešnej záchranárskej misii v Gambrinus lige vrátil do austrálskeho FC Sydney. Ďalší veterán Marek Mintál po ôsmich rokoch opustil 1. FC Norimberg a súhlasil s ponukou nemeckého druholigistu Hansa Rostock. V roku 2011 ukončili dvaja brankári s reprezentačnými skúsenosťami pôsobenie v tímoch s ekonomickým problémami.

Dušan Kuciak sa po odchode z FC Vaslui etabloval na poste jednotky Legie Varšava a dokonca atakoval poľský ligový rekord v nepriestrelnosti. Štefan Senecký sa rozlúčil s MKE Ankaragücü a momentálne je voľným hráčom.

Zaujali aj štyri angažmány pre futbalistov, ktorí boli v predchádzajúcej sezóne kmeňovými hráčmi tímov z domácej Corgoň ligy. Bývalý gólman Dunajskej Stredy Ján Novota podpísal zmluvu s rekordným rakúskym šampiónom Rapidom Viedeň, no jeho premiérovú sezónu skomplikovalo na jeseň vážne zranenie v tvárovej časti hlavy.

Obranca Filip Lukšík prestúpil z FK Senica do holandského ADO Den Haag. Práve v tomto mužstve si vybudoval slušné renomé útočník František Kubík, ktorého materský klub AS Trenčín sa dohodol na transfere s FC Kubaň Krasnodar. Talentovaný stredopoliar ŠK Slovan Bratislava Filip Kiss, ktorý je zároveň kapitánom slovenského národného výberu do 21 rokov, hosťuje v sezóne 2011/2012 v kádri ambiciózneho účastníka druhej najvyššej anglickej súťaže Cardiff City.

V centre pozornosti bol aj kormidelník slovenskej reprezentácie Vladimír Weiss st. Štyridsaťsedemročný Bratislavčan sa začiatkom augusta stal hlavným trénerom národného majstra ŠK Slovan Bratislava. O jeho služby sa údajne zaujímalo aj vedenie Legie Varšava, koncom roka chorvátske médiá informovali o interese Dinama Záhreb.

Slovan zdolal AS Rím a postúpil do skupiny EL UEFA

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa neprebojovali do skupinovej fázy najprestížnejšej kontinentálnej súťaže klubov – Ligy majstrov a nenapodobnili teda Košice, Petržalku a Žilinu. Púť tímu z hlavného mesta SR, ktorý si v 2. predkole poradil s kazašským Tobolom Kostanaj, zastavil v 3. predkole APOEL Nikózia. Cyperčania potvrdili v hlavnej fáze LM 2011/2012 svoje kvality a napokon z prvého miesta postúpil do jarného osemfinále.

„Belasí“ napriek predpokladom vyradili v play-off Európskej ligy UEFA slávny AS Rím a v F-skupine sa stretli s Athleticom Bilbao, Red Bullom Salzburg a Parížom Saint-Germain. Jediný bod v súťaži získali zverenci V. Weissa st. za domácu bezgólovú remízu s PSG a v „efku“ obsadil Slovan poslednú 4. priečku. Až v štyroch prípadoch prehrali Bratislavčania o jediný gól a vo všetkých šiestich konfrontáciách svietil po prvom dejstve na ukazovateli skóre nerozhodný stav.

Obrazom: Slovan vyradil AS Rím z pohárovej Európy

Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko Slovensko - Rusko

Slovan Bratislava senzačne porazil AS Rím Slovan Bratislava senzačne porazil AS Rím Slovan Bratislava senzačne porazil AS Rím Slovan Bratislava senzačne porazil AS Rím Slovan Bratislava senzačne porazil AS Rím

Spartak Trnavu zastavila Moskva

Solídne účinkovanie v pohárovej Európe má za sebou aj Spartak Trnava. Zverenci Pavla Hoftycha prešli v 1. predkole EL UEFA cez čiernohorský tím FK Zeta Golubovci, v druhom si poradili s albánskym KF Tirana a v treťom

Trnava
Foto: Archív: SITA/Ivan Kopčáni

aj s bulharským mužstvom Levski Sofia. V play-off o účasť v skupinovej fáze však už bol nad sily „spartakovcov“ Lokomotiv Moskva. Trnavčania prehrali v Rusku 0:2, v domácej odvete sa snažili o zlikvidovanie manka a postup. Karhan a spol. napokon remizovali 1:1 a rozlúčili sa s pohárovou Európou.

Len po dva zápasy odohrali v kontinentálnych pohárových súťažiach zvyšní dvaja slovenskí zástupcovia – MŠK Žilina a FK Senica. Mužstvo spod Dubňa prehralo v prvom dueli 2. predkola EL UEFA na Islande s KR Reykjavík zahanbujúco 0:3 a hoci v odvete „šošoni“ zvíťazili 2:0, nestačilo im to na postup do ďalšej fázy. Neúspešné účinkovanie v pohárovej Európe sa stalo osudným pre trénera Pavla Hapala, ktorý musel prenechať svoju funkciu Ľubošovi Nosickému. Seničania v prvom stretnutí 3. predkola EL UEFA prehrali na pôde Red Bullu Salzburg len 0:1 a mali solídnu pozíciu pred odvetou. Na Záhorí však absolútne nezvládli druhý duel, FK Senica prehral 0:3 a ukončil svoje premiérové účinkovanie v pohárovej Európe.

Na domácej scéne dominoval Slovan

V XVIII. ročníku domácej súťaže Corgoň ligy si šiesty majstrovský titul v histórii samostatného Slovenska pripísali na svoje konto hráči ŠK Slovan Bratislava, ktorí sa v počte primátov osamostatnili na čele historickej tabuľky. Líder priebežného poradia po jesennej časti ročníka 2011/2012 MŠK Žilina má v klubovej vitríne o jeden národný úspech menej. V polčase aktuálnej sezóny majú „šošoni“ 33 bodov, o jeden viac ako Slovan a Spartak Trnava. Aj slovenský pohár sa v sezóne 2010/2011 stal korisťou Bratislavčanov, pričom aj v tomto ohľade sú s piatimi

Šebo
Foto: Archív: SITA/Marián Peiger

prvenstvami (v ére samostatnosti, celkovo potom 12) najúspešnejším tímom. Slovanisti si v dramatickom finále hranom v Banskej Bystrici poradili so Žilinčanmi až v penaltovom rozstrele.

Návrat bývalých reprezentantov do vlasti

Dresy slovenských mužstiev si po viacročných prestávkach oblieklo hneď niekoľko bývalých slovenských reprezentantov. Internacionáli potvrdili svoju stále vysokú úroveň tým, že sa stali oporami svojich mužstiev.

Potvrdzuje to aj pohľad do priebežnej tabuľky najproduktívnejších kanonierov Corgoň ligy 2011/2012. Jej lídrom je zatiaľ 12-gólový kapitán MFK Ružomberok Pavol Masaryk, druhý je s mankom dvoch zásahov Martin Jakubko z Dukly Banská Bystrica. Rekordér v počte štartov v reprezentácii Miroslav Karhan si po dvanástich rokoch opäť obliekol dres Spartaka Trnava a okamžite sa stal najvýraznejšou postavou elitnej domácej súťaže. Trnavčanom aj vďaka nemu patrí delená druhá priečka s jednobodovým odstupom na MŠK Žilina. Vratislav Greško sa po dvoch rokoch rozhodol vrátiť do sveta profesionálneho futbalu a hneď v premiérovej sezóne prispel k postupu ŽP Šport Podbrezová do druhej najvyššej slovenskej súťaže, kde tímu „železiarov“ ako nováčikovi patrí po jeseni druhá priečka. Zdeno Štrba získal s MŠK Žilina trikrát titul, v lete 2009 odišiel do gréckeho Škoda Xanthi, od roku 2011 je však opäť hráčom „šošonov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan KuciakDušan PernišDušan ŠventoErik JendrišekFilip HološkoFilip KissFilip ŠeboFrantišek KubíkJakub SylvestrJán ĎuricaJán KováčikJán NovotaJán PopluhárJuraj KuckaJuraj PiroskaKarol KiselKornel SalátaMarek BakošMarek ČechMarek HamšíkMarek MintálMarek SaparaMarián ČišovskýMarián KelloMartin JakubkoMartin ŠkrtelMichal BreznaníkMichal ĎurišMiroslav KarhanMiroslav StochPavol MasarykPeter GrajciarPeter PekaríkRóbert JežRóbert VittekRoman ProcházkaStanislav ŠestákŠtefan SeneckýTomáš HubočanTomáš KóňaVladimír WeissVladimír Weiss ml.Vladimír Weiss st.Vratislav GreškoZdeno Štrba
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia