Slovan sa rozlúčil s Európskou ligou prehrou

Slovan - Salzburg
Sprava: Petri Pasanen zo Salzburgu a Filip Šebo zo Slovana počas futbalového zápasu Európskej ligy UEFA - F-skupiny medzi ŠK Slovan Bratislava a Red Bull Salzburg. Bratislava, 14. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Víťazstvo PSG nad Bilbaom Francúzom nestačilo

Skóre duelu v Parku princov otvoril už v 3. min hosťujúci obranca Jon Aurtenetxe. Domáci, bojujúci o postup do jarného šestnásťfinále kontinetálneho pohára číslo dva, však ešte pred polčasovou prestávkou odpovedal dvoma gólmi. Za PSG skórovali argentínsky reprezentant Javier Pastore a záložník Mathieu Bodmer. Na konečných 2:2 vyrovnal španielsky stredopoliar David López.

Víťazný gól domáceho tímu zariadil paradoxne hráč Bilbaa Inigo Pérez, ktorý si päť minút pred koncom riadneho hracieho času strelil vlastný gól po nepremenenom pokutovom kope Neneho. V nadstavenom čase uzavrel skóre stretnutia uzavrel z penalty striedajúci Hoarau.

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský futbalový majster ŠK Slovan Bratislava prehral v stredajšom bratislavskom dueli záverečného 6.kola F-skupiny Európskej ligy UEFA 2011/2012 s rakúskym FC Red Bull Salzburg tesne 2:3 (2:2).

„Belasí“ pritom v úvode rýchlo viedli 2:0. O oba presné zásahy domácich sa postaral Miloš Lačný, ktorý sa presadil najprv v 3. a následnej aj v 6. minúte. Za hostí v 19. min znížil z pokutového kopu Jakob Jantscher, o päť minút neskôr vyrovnal brazílsky legionár v službách „býkov“ Leonardo Santiago. V 52. min si nešťastného vlastenca strelil Marián Had.

Zverenci Vladimíra Weissa st. už pred úvodným hvizdom vedeli, že bez ohľadu na výsledok duelu hraného na Pasienkoch obsadia v „efku“ pri svojej premiérovej účasti v tejto súťaži poslednú štvrtú priečku. V šiestich dueloch získali iba jeden bod za domácu bezgólovú remízu s Parížom Saint-Germain. Istým víťazom skupiny bol už dávnejšie Athletic Bilbao, Salzburg na diaľku bojoval o druhú postupovú priečku s PSG, trojbodovým zásahom si však zabezpečil definitívu jarného pokračovania v EL UEFA.

Zľava: Lukáš Pauschek zo Slovana a Andreas Ulmer zo Salzburgu počas futbalového zápasu Európskej ligy UEFA - F-skupiny medzi ŠK Slovan Bratislava a Red Bull Salzburg. Bratislava, 14. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zľava: Lukáš Pauschek zo Slovana a Dušan Švento zo Salzburgu počas futbalového zápasu Európskej ligy UEFA - F-skupiny medzi ŠK Slovan Bratislava a Red Bull Salzburg. Bratislava, 14. december 2011. Foto: SITA/AP
Zľava: Karim Guédé zo Slovana a Stefan Malerhofer zo Salzburgu počas futbalového zápasu Európskej ligy UEFA - F-skupiny medzi ŠK Slovan Bratislava a Red Bull Salzburg. Bratislava, 14. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
FUTBAL-EL: Slovan Bratislava - Red Bull Salzburg Zľava: Jiři Kladrubský zo Slovana a Dušan Švento zo Salzburgu počas futbalového zápasu Európskej ligy UEFA - F-skupiny medzi ŠK Slovan Bratislava a Red Bull Salzburg. Bratislava, 14. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zľava: Marián Had zo Slovana a Stefan Malerhofer zo Salzburgu počas futbalového zápasu Európskej ligy UEFA - F-skupiny medzi ŠK Slovan Bratislava a Red Bull Salzburg. Bratislava, 14. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Výsledok:

ŠK Slovan Bratislava (SR) – FC Red Bull Salzburg (Rak.) 2:3 (2:2)

Góly: 3. a 6. Lačný – 19. Jantscher, 24. Leonardo Santiago, 52. Had (vlastný), ŽK: 19. Kladrubský, 38. Guédé, 39. Dobrotka, 77. Šebo – 60. Hierländer, 90. Maierhofer, rozhodovali: Johannesson – Andren, Wärnmark (všetci Švéd.), 4586 divákov

Zostavy:

Slovan: Hroššo – Pauschek, Dobrotka, Had, Kolčák (71. Táborský) – Kladrubský, Guédé (85. Hartig) – Lačný, Halenár, I. Žofčák (80. Grendel) – Šebo

Salzburg: Walke – Hierländer, Pasanen, Hinteregger, Ulmer (84. Schiemer) – Lindgren (82. Sekagya), Švento – Jantscher, Leonardo Santiago, G. Zárate – Maierhofer (90+. R. Wallner)

I. polčas

Niektorí diváci ešte ani nezaujali svoje miesta v hľadisku a Slovan už viedol 2:0.

Obidva góly strelil Lačný. Rodák z Levoče najskôr v 3. min po prihrávke Žofčáka z ľavej strany prízemnou strelou do vzdialenejšieho rohu prekonal Walkeho a následne v 6. min zužitkoval Hadovo vysunutie za obranu hostí.

Lačného druhý gól z hranice šestnástky ide aj na vrub Walkeho, ktorý „neskrotil“ pokus ofenzívneho stredopoliara „belasých“. Futbalisti Salzburgu sa zo „šoku“ rýchlo spamätali a vedomí si, že prehra na Pasienkoch by im mohla zahatať účasť v jarnom šestnásťfinále, zapli na plné obrátky. „Býci“ mali prevahu, Slovan sa spoliehal na brejky do otvorenej obrany rakúskeho súpera. Aktivitou hýril najmä Jantscher, ktorého dve strely ešte nenašli cieľ. V 18. min však po štandardnej situácii a Guédého ruke v múre v pokutovom území domácich ukázal švédsky arbiter Johannesson na „biely bod“ a Jantcher sa z nariadenej jedenástky nepomýlil – 2:1.

Rakúska radosť bola onedlho ešte väčšia: v 24. min chybu Kolčáka pri rozohrávke potrestal brazílsky legionár Leonardo Santiago – 2:2. Aj po vyrovnaní mali viac loptu na kopačkách hostia, ale skórovať mohol do prvopolčasovej prestávky Slovan. Žofčák v 35. min natiahol Walkeho a o šesť minút neskôr kapitán bratislavského mužstva poslal po prečíslení svoj lob tesne vedľa pravej žrde hosťujúcej brány.

Vyrovnávajúci gól Leonarda

II. polčas

Po zmene strán sa o dokonalý obrat v prospech hostí „postaral“ nešťastným vlastným gólom stopér Had, ktorý si v 52. min zrazil do vlastnej bránky center Jantschera – 2:3.

Slovan sa snažil, vyložené príležitosti však mali hráči z Mozartovho mesta. V 63. min hlavičkoval Pasanen po rohu nad Hroššovu bránku a o päť minút na to spálil zblízka tutovku agilný Jantscher, ktorý nepochopiteľne netrafil opustenú domácu svätyňu.

Záverečná snaha zverencov Weissa st. o vyrovnanie nepriniesla želané ovocie, a tak sa z víťazstva a postupu do šestnásťfinále Európskej ligy tešili hráči Salzburgu.

Góly zo zápasu

Hlasy:

Vladimír Weiss st. (Tréner Slovana): „Len hlúpe mužstvo prehrá takýto zápas. Urobili sme tri chyby a dostali sme tri góly. Zbytočná penalta, fatálna chyba Hrošša, ktorý zbytočne vyhodil loptu a tiež chyba Karima, ktorý v múre v pokutovom území zahral rukou. Musím však hráčov pochváliť za výborný výkon. Škoda, že sme neudržali dvojgólový náskok. Do Nového roka si želám hlavne, aby sme boli všetci zdraví.“

Miloš Lačný (útočník Slovana, autor dvoch gólov): „Dali sme dva góly, viedli sme, ale nedokázali sme to udržať. Hostia mali viac šťastia ako my. Salzburčania robili veľa chýb v defenzíve. Nám stačilo ich napádať, ale nevyužili sme to. Prvýkrát sme hrali v pohárovej Európe, súperi neboli ľahkí, ale myslím si, že sme si neurobil hanbu.“

Ricardo Moniz (tréner Salzburgu): „Som veľmi šťastný, že sme dnes zvíťazili a postúpili do jarného šestnáťfinále. Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali, hoci to nebol ľahký zápas. Musím vysloviť kompliment mojim zverencom za to, že sa ani za nepriaznivého stavu nevzdali a napokon otočili výsledok v náš prospech. V 6. min za stavu 0:2 to bola pre nás skutočne zlá situácia, ja som však veril v obrat. Hráči ukázali dostatok sily a vôle a ja im za to ďakujem. Leonardo vyrovnal na 2:2 a víťazný gól bol vlastný, ale po dobrom centri aktívneho Jantschera. Podali sme skvelý výkon a dosiahli výborný výsledok.“

Dušan Švento (stredopoliar Salzburgu): „Som veľmi rád, že sa nám podarilo splniť predzápasový cieľ, zvíťaziť a postúpiť do ďalšej fázy. Z môjho pohľadu je skvelé, že sme uspeli na Slovensku, kde ma ľudia poznajú. Duel som si užíval. Vieme, že v šestnásťfinále môžeme naraziť na Manchester United či Manchester City. Sú to veľké kluby a je aj mojím snom zahrať si proti

Juraj Halenár (útočník Slovana): „Myslím si, že úvodných dvadsať minút bolo našich najlepších v tejto súťaži. Škoda, že sa nám to potom nepodarilo udržať. Nechcem sa vyjadrovať k sporným záležitostiam, Salzburg dal o jeden gól viac a zvíťazil. Verím, že sme si smolu pre túto sezónu už vyčerpali a na jar to bude lepšie.“

Martin Dobrotka (obranca Slovana): „Neviem, čo sa stalo a prečo sme neudržali dvojgólový náskok. Súpera sme posadili na koňa vlastnými chybami. Mali sme aj ďalšie šance, napríklad prečíslenie troch proti dvom, ale je to práve o tom umení využívať takéto príležitosti. Účinkovanie v Európskej lige bola pekná a hodnotná skúsenosť. Verím, že každý hráč si z toho zobral.“