Zamestnanosť na Slovensku vo vekovej skupine od 20 do 64 rokov vlani, čiže v roku pred koronakrízou, stúpla na 73,4 percenta z úrovne 72,4 percenta v predchádzajúcom roku.
Slovensko tak splnilo cieľ stanovený Európskou úniou dosiahnuť zamestnanosť aspoň 72 percent. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
EÚ sa priblížila k svojmu cieľu
V rámci celej EÚ bolo cieľom dosiahnuť do roku 2020 zamestnanosť aspoň 75 percent. Jednotlivé krajiny však mali stanovené individuálne ciele.
Európskej únii sa plánovanú zamestnanosť nepodarilo dosiahnuť, ale priblížila sa k svojmu cieľu, keďže zamestnanosť v rámci celého bloku v roku 2019 stúpla na 73,1 percenta z úrovne 72,4 percenta v roku 2018.
Najvyššiu zamestnanosť malo aj Česko
Najvyššiu zamestnanosť vlani mali vo Švédsku (82,1 %), Nemecku (80,6 %), v Českej republike (80,3 %), Estónsku (80,2 %) a v Holandsku (80,1 %).
Miera nezamestnanosti sa v Česku nezmenila, napriek koronavírusu zostala na rekordne nízkej úrovni
Najnižšia zamestnanosť vo vekovej skupine od 20 do 64 rokov bola v minulom roku v Grécku (61,2 %), Taliansku (63,5 %), Chorvátsku (66,7 %) a v Španielsku (68 %).
Stav zamestnanosti výrazne ovplyvní COVID-19
Stav zamestnanosti na Slovensku bude ovplyvnený pandémiou COVID-19, ktorá má negatívny vplyv na hospodársky vývoj u nás aj v zahraničí, uviedla pre agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.
„Zatiaľ predpokladáme v tomto roku nárast miery nezamestnanosti na 7,8 % pri prepade zamestnanosti o 2,2 %,“ konštatovala.
Nezamestnanosť stúpla v 53 okresoch, najviac ľudí bez práce pribudlo na západnom Slovensku
Postupný návrat zamestnanosti k hodnote pred pandémiou podľa nej môže trvať pár rokov.
„Rýchlosť návratu bude závisieť od rýchlosti ekonomického uzdravenia a úspešnosti podporných opatrení zameraných na trh práce,“ dodala analytička.