Slovensko si v ekonomickej slobode polepšilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Ekonomická sloboda sa na Slovensku zlepšuje. Vyplýva to z rebríčka Indexu ekonomickej slobody zostavovaného takmer stovkou mimovládnych organizácii z celého sveta pod vedením kanadského Fraser Institute.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na 39. mieste spomedzi 159 porovnávaných krajín, čím si oproti vlaňajšiemu hodnoteniu polepšilo o sedem priečok. Aktuálny rebríček, na ktorom za Slovensko spolupracovala Nadácia F. A. Hayeka, je pritom zostavovaný na základe dát platných ešte ku koncu roka 2014.

Ekonomická sloboda na Slovensku je tak podľa výsledkov spomínaného hodnotenia porovnateľná napríklad s Panamou, ktorá sa umiestnila na 37. priečke, alebo Švédskom, ktoré bolo na 38. mieste. Rating ekonomickej slobody Slovenska dosiahol 7,45 bodu, čo znamenalo oproti vlaňajšiemu hodnoteniu zlepšenie o 0,15 bodu. Pre porovnanie, ekonomicky najslobodnejšia krajina podľa rebríčka, teda Hongkong, dosiahla 9,03 bodu. Naopak, na konci rebríčka boli s najnižšou ekonomickou slobodou Líbya a Venezuela.

Najlepšie umiestnenie dosiahlo Slovensko v oblasti menovej stability s hodnotením 9,81 bodu. „V tomto ukazovateli sa naša krajina umiestnila dokonca na 3. priečke spomedzi všetkých 159 štátov hodnotených v rebríčku,“ uvádza sa v tlačovej správe Nadácie F. A. Hayeka. Vyše 8,5 bodu získalo Slovensko aj v hodnotení slobody medzinárodného obchodu, kde bolo celkovo siedme. „Napriek celkovému zlepšeniu sa našli aj oblasti, kde sa Slovensko medziročne zhoršilo. Týmito oblasťami boli napríklad veľkosť štátu v ekonomike a v oblasti justície a ochrany vlastníckych práv,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.

Index ekonomickej slobody každoročne porovnáva 42 rozličných ukazovateľov v piatich oblastiach. Na ich základe zostavuje rebríček krajín podľa rozsahu ekonomickej slobody v nich. Základným princípom, ktorým sa zostavovanie Indexu ekonomickej slobody riadi, je, že pravidlá, ktoré umožňujú vyšší rozsah osobnej slobody, dobrovoľnej výmeny, konkurencie na otvorenom trhu, vymáhateľnosti práva a ochrany súkromného vlastníctva, vedú k vyššiemu hodnoteniu ekonomickej slobody v tej – ktorej krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať