Poradný výbor Rady Európskej únie (EÚ) neodporučil Martinu Jánošíkovú za dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu v Luxemburgu. Slovensko nedokáže tento post obsadiť od roku 2016.
Chýbajúca prax vo vysokých pozíciách
„Výbor síce ocenil Martinu Jánošíkovú, ale, bohužiaľ, jej chýba dostatok rokov praxe vo vysokých sudcovských alebo právnických pozíciách,“ vysvetlil pre agentúru SITA predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Novú voľbu kandidáta vypísal predseda súdnej rady na začiatok februára 2021.
Šikuta: Sudca nemá dostávať odmeny za svoju prácu, spravodlivosť nie je firma
Jánošíková pôsobila takmer päť rokov ako právna poradkyňa v kabinete Jána Mazáka, keď zastával funkciu generálneho advokáta Súdneho dvora EÚ a rovnako s ním pôsobila aj na Ústavnom súde SR.
„Samozrejme, je riaditeľkou Ústavu medzinárodného práva a európskeho práva, ale túto funkciu nevyhodnotil výbor ako pozíciu, ktorá je vysoká právnická pozícia,“ uviedol Mazák. Jánošíková podľa neho patrí na Slovensku medzi špičky v oblasti európskeho práva.
Mazáka mrzí rozhodnutie výboru
Mazák uviedol, že rešpektuje rozhodnutie výboru, ktorý je podľa neho mimoriadne objektívny orgán. Rozhodnutie výboru ho však mrzí. „Nielen preto, že docentka Jánošíková je moja blízka, dlhoročná spolupracovníčka, ale aj preto, že sa otvára otázka ďalšieho kandidáta,“ uzavrel Mazák.
Skúsený, vzdelaný, rozhľadený. Mazák nešetril chválou na prokurátora Žilinku
Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu od roku 2016. Na súd poslalo štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne. Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.
Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému chýbal dostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Naposledy Slovensko vyslalo Michala Kučeru, no ani jeho poradný súdny výbor neodporučil. Slovensko je v počte neúspešných pokusov „rekordérom“.