Odporúčame:
Horší ekonomický vývoj v budúcom roku už naznačuje aj NBS
Analytici očakávajú budúcoročný rast HDP pod dve percentá
Deficit rozpočtu SR bol vlani v EÚ ôsmy najvyšší
Pomalší rast HDP predpovedá Slovensku aj Ernst & Young
Podľa pravidelnej jesennej prognózy, ktorú komisia zverejnila vo štvrtok, totiž hospodársky rast Slovenska dosiahne v budúcom roku iba 1,1 %. To je dokonca rast o 0,6 percentuálneho bodu pomalší, ako v minulý týždeň zverejnenej prognóze očakáva rezort financií. Ak by sa teda naplnili predpovede Európskej komisie, v slovenskom rozpočte by bola zrejme diera ešte väčšia ako avizovaných zhruba 600 mil. eur.
Ešte v jarnej prognóze pritom komisia predpovedala Slovensku pre budúci rok hospodársky rast na úrovni 4,4 %. Komisia však mierne znížila aj odhady hospodárskeho rastu na tento rok, z pôvodných 3,5 % na 2,9 %. Rovnakým tempom, teda o 2,9 %, by mala ekonomika Slovenska stúpnuť aj v roku 2013.
Inflácia bude nižšia
Komisia upravovala aj prognózy inflácie. Kým pre tento rok navýšila odhad rastu cien z pôvodných 3,6 % na 4 %, pre budúci rok ju naopak výrazne skresala z 2,9 % na 1,7 %. Rast cien by mal opäť mierne zrýchliť v roku 2013 na 2,1 %.
Obavy z naplnenia fiškálnej konsolidácie
Komisia zároveň potvrdzuje aj svoje predchádzajúce obavy z naplnenia plánu fiškálnej konsolidácie. Jej odhady slovenského deficitu verejných financií sa pritom oproti jarnej prognóze vplyvom spomalenia hospodárskeho rastu ešte zhoršili. Pre tento rok komisia očakáva na Slovensku deficit 5,8 % hrubého domáceho produktu, pre budúci rok 4,9 % a pre rok 2013 je odhad rovných 5 %. V jarnej prognóze počítala s tohtoročným schodkom 5,1 % výkonu ekonomiky a pre budúci rok predpovedala deficit 4,6 %.
Verejný dlh
Pri pomere verejného dlhu k hrubému domácemu produktu sa očakáva pokračovanie rastu počas celého obdobia prognózy až k 51 % hrubého domáceho produktu v roku 2013. To by bola o vyše 20 percentuálnych bodov vyššia úroveň ako v roku 2008. „Prognóza dlhu zahŕňa aj dopad garancií v Európskom finančnom stabilizačnom nástroji a účasti na kapitále Európskej stabilizačného mechanizmu, ako je to plánované,“ konštatuje komisia.
Podľa komisie by tak po zaznamenaní jedného z najsilnejších oživení hospodárskeho rastu v roku 2010 malo Slovensko vykázať relatívne silný rast ešte aj v roku 2011, avšak pomalší ako pred rokom. „Je to predovšetkým dôsledok známok spomalenia v externom dopyte v druhej polovici roka, krátkodobého dopadu fiškálnej konsolidácie a stagnujúcej súkromnej spotreby. Vzhľadom na to, že prognóza na rok 2012 medzi hlavnými obchodnými partnermi sa významne zhoršila, externý dopyt a obchod zrejme výrazne poklesnú,“ konštatuje v jesennej prognóze o Slovensku komisia.