BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Slovensko zatiaľ nemá z Maďarska oficiálnu odpoveď na návrh Zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom o úprave otázok týkajúcich sa štátneho občianstva, ktoré 15. februára odovzdal maďarskej strane štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka. Konkrétny termín, dokedy by malo Maďarsko Slovensku odpovedať, daný podľa hovorcu rezortu vnútra Gábora Grendela nie je. Pri odovzdávaní návrhu sa hovorilo o dvojtýždňovom rozmedzí na reakciu, po ktorej by mali začať expertné rokovania príslušných rezortov. Podľa medializovaných informácií sa však Maďarsko k zmluve stavia odmietavo a nechce o nej rokovať, kým Slovensko nezruší podmienku straty občianstva u ľudí, ktorí nadobudnú občianstvo iného štátu.
Cieľom zmluvy je upraviť podmienky nadobúdania štátneho občianstva druhej strany, poskytovania diplomatickej a konzulárnej ochrany občanom s dvojakým štátnym občianstvom, každoročná pravidelná výmena zoznamov štátnych občanov, ktorí požiadali o udelenie občianstva druhej strany a ktorým bolo občianstvo udelené. S návrhom prijať bilaterálnu zmluvu o úprave dvojakého občianstva medzi Slovenskom a Maďarskom prišla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá s touto iniciatívou oslovila maďarského predsedu vlády Viktora Orbána. Radičová považuje podpis dvojstrannej zmluvy za jediné rozumné riešenie problému dvojitého občianstva.
Koaličná snaha uvoľniť súčasný režim, keď nadobudnutie cudzieho občianstva vedie k strate slovenskej príslušnosti, stroskotala v parlamente na odpore skupiny Obyčajní ľudia. Štyria jej členovia a poslanec Radoslav Procházka (KDH) hlasovali za riešenie, ktoré by slovenský pas ponechalo len tým ľuďom, ktorí cudziu štátnu príslušnosť nadobudli po ročnom pobyte, štúdiu, podnikaní či práci v cudzine alebo ak odtiaľ pochádzajú ich blízki príbuzní. Parlament sa napokon neuzniesol na žiadnom riešení a dosiaľ platí úprava, ktorú presadil kabinet Roberta Fica (Smer-SD) ako reakciu na kontroverzný maďarský zákon o občianstve.
Podľa súčasných pravidiel je každý, kto na vlastnú žiadosť získa cudzie občianstvo, povinný to oznámiť úradom a vzdať sa slovenských dokladov, v opačnom prípade mu hrozí pokuta 3 319 eur.