BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Úroveň policajnej spolupráce pri výmene informácií v boji proti terorizmu sa za posledných trinásť rokov rapídne zvýšila. „Keď sme začínali v roku 2001, boli sme v bode nula, keď neexistovali žiadne policajné kontakty, iba v rámci Interpolu. Momentálne je vybudovaná sieť – Policajná pracovná skupina na terorizmus (PWGT), kde sa vymieňajú informácie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ odboru boja proti terorizmu Prezídia Policajného zboru.
Svoje meno si želal nezverejniť. Naši policajti majú v rámci skupiny PWGT priame kontakty na zahraničné pracoviská, ktoré sa zaoberajú terorizmom. V niektorých krajinách sú to výhradne spravodajské služby, niekde aj polícia.
Slováci môžu ísť v monitorovaní hlbšie
Po 11. septembri 2001 sa podľa policajného riaditeľa veci zásadne zmenili a na boj s terorizmom vyčlenili viac ľudí. „Teraz sme vo vybavenosti na úrovni iných krajín,“ uvádza s tým, že odbor boja proti terorizmu nie je zásahová jednotka, ale operatívny útvar na zbieranie a analýzu informácií.
Slovenské zložky môžu ísť podľa policajného riaditeľa v monitorovaní teroristických hrozieb oproti iným krajinám do väčšej hĺbky vďaka tomu, že komunity cudzincov či radikálov sú u nás oveľa menšie. „V porovnaní s inými krajinami máme na Slovensku päť- až šesťtisíc osôb pochádzajúcich z rizikových oblastí,
ktoré tu žijú dlhodobo alebo sa tu zdržujú za účelom štúdia alebo podnikania,“ hovorí policajný riaditeľ.
Fotka, ktorú našli po útokoch na Dvojičky, má majiteľa
Nie sme zaujímaví ako primárny cieľ
Slovensko nie je podľa skúseného policajta zaujímavá krajina v zmysle primárneho cieľa. „Samozrejme, nikto nič nevylučuje, útok sa môže stať hocikde. Väčšie obavy sú však z útoku zvonku, než zo slovenskej komunity,“ vravel.
Upozornil však na prípad ekologického teroristu Ladislava Kuca, ktorého odsúdili na 25 rokov väzenia za výbuch bomby v roku 2011 v odpadkovom koši pri rýchlom občerstvení v Košiciach. „Je to prípad osamelého vlka, nestretával sa s komunitou,“ hovorí policajt s tým, že nemôžu monitorovať každého. „Snažíme sa cez rôzne indikátory nájsť osoby, ktoré by mohli prísť do kontaktu s radikálmi,“ dodal.