BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd nesúhlasí s povinným zavedením kvót pre utečencov, Slovensko ako jedna z krajín Európskej únie však musí byť solidárne a pomôcť pri riešení situácie s migrantmi na juhu Európy.
„Slovensko je totiž schopné pomôcť aj viac ako 800 utečencom, lebo je solidárne a v relatívne dobrej ekonomickej kondícii. Nepotrebuje k tomu kvóty z Bruselu. Buďme otvorení a aktívni v tejto otázke. Náš prejav solidarity môže byť napríklad dohoda so susedným štátom na poskytnutie kapacity v našich zariadeniach pre utečencov,“ povedal v parlamentnej rozprave k téme migrantov Bugár.
Bugár odmieta povrchné riešenia
Predseda strany Most-Híd vyslovil presvedčenie, že treba začať bilaterálne rokovania s krajinami, „odkiaľ je prúd utečencov najsilnejší“. Problém s utečencami sa podľa Bugára musí riešiť hlavne v štátoch, z ktorých odchádzajú. „Problémy afrických štátov treba riešiť na mieste, kde vznikajú, pričom pozitívne príklady už existujú. Len takýto postup môže dlhodobo redukovať aj migračný tlak na Európu,“ dodal.
Líder Mosta-Híd vyzval odmietnuť povrchné riešenia typu: „všetci nech idú domov, nech sem nikto nepríde, zatvorme hranice, nota bene postavme múry, ploty a všetko bude dobré. Migrácia nech je problémom niekoho iného“. „Takéto kvázi riešenia musíme odmietnuť, a to bez ohľadu na to, koľko občanov si myslí toto isté – je to úzkoprsý a krátkozraký názor,“ poznamenal Bugár.
Podľa jeho slov treba upozorniť všetkých politikov, aby narážkami na možných teroristov medzi migrantmi nevyvolávali nebezpečné vášne. „Nehľaďme na nich ako na zdroj nebezpečenstva, ale ako na ľudí, ktorí sa nachádzajú v núdzi a nebezpečenstve života,“ povedal predseda strany Most-Híd.
Slovensko by nemalo byť podľa Bugára paranoidné
Pripomenul, že imigranti sú ľudia, ktorí z politických, náboženských alebo aj z ekonomických dôvodov utekajú z vlastnej krajiny. Postoje Slovenska v imigračnej politike EÚ by podľa Bugára mali vychádzať aj z faktov a historických skúseností našej krajiny, z ktorej za minulé storočie odišlo takmer milión ľudí za lepším životom na Západ.
Predseda strany Most-Híd odmietol sobotňajší pochod extrémistov ulicami Bratislavy. „Radikálni nacionalisti v sobotu začali svoju volebnú kampaň. Našli si svoju obeť aj do tejto kampane. V tej minulej to boli Rómovia, dnes sú to migranti. Bol by som nerád, keby postoje tejto krajiny a tohto parlamentu vychádzali na jednej strane z extrémizmu a na druhej strane z fanatizmu, ktorý je založený na dezinformáciách. Toto je ten moment, keď musíme urobiť tie správne a nie tie populárne kroky,“ vyzval Bugár poslancov.
Úlohou EÚ je podľa neho zastaviť prílev ekonomických migrantov, a to riešením situácie v ich domovských krajinách. Členské štáty únie musia robiť svoje azylantské procesy poriadne a chrániť vonkajšie hranice EÚ pred novými ekonomickými migrantmi. Zároveň podľa Bugára musí EÚ prejaviť svoju solidaritu voči migrantom na území svojich členských štátov.
„Musíme si uvedomiť, že ustúpenie z princípov solidarity by znamenalo ustúpenie aj z pozície európanstva. Slovensko ako jedna z krajín EÚ bude vtedy silné, ak nebude paranoidné a sebecké, a keď bude otvorené, sebavedomé a solidárne,“ uzavrel Bugár.
Podľa OĽaNO treba rozlišovať utečencov a migrantov
Chceme pomôcť utečencom, chceme chrániť občanov Európskej únie aj Slovenska a chceme sa správať ako plnoprávny a zodpovedný člen EÚ. Za klub OĽaNO to v parlamente uviedol Richard Vašečka. Zároveň upozorňuje, že by sa malo rozlišovať medzi utečencami a migrantmi.
Utečencov Vašečka definoval ako ľudí, ktorí pôvodne zo svojej krajiny nechceli odísť, ale ak si chcú zachrániť život, nič iné im neostáva. „Je našou morálnou povinnosťou im pomôcť,“ uviedol. OĽaNO podľa Vašečku odmieta povinné zavedenie kvót. Tie sú, ako povedal, byrokratickým riešením. „Nechceme dokorán otvorený a nekontrolovateľný vstup. Hranice majú svoj význam,“ povedal. Dodal, že OĽaNO takisto odmieta aj násilie a nenávisť.
Západ podľa Vašečku nesie zodpovednosť za destabilizáciu oblasti. „Sme povinní to riešiť, či už politicky alebo humanitárnou pomocou,“ myslí si Vašečka. Zároveň sa vyjadril, že treba chrániť hranice, aby boli efektívne a výkonné. „Súhlasíme s prísnou azylovou politikou,“ uviedol Vašečka a tvrdí, že Únia musí vypracovať spoločnú a dlhodobú stratégiu k migrantom na základe dohody. „Ak to nevyriešime, tak ten výdobytok, schengenský priestor, sa môže stať utópiou,“ uzavrel svoje vystúpenie Vašečka.
Fico pripúšťa referendum o utečencoch, kvóty odmietame
Policajti dokopali muža, Kaliňák v tom nevidí problém
Fico ocenil policajtov, ktorí zasiahli proti extrémistom
Polícia obvinila desiatky účastníkov protestu extrémistov
Fico odsúdil protest, extrémistom chce zakázať pochody
Pellegrini odmieta kvóty, pochod proti utečencom odsúdil
Kaliňák: Polícia protest zvládla, extrémisti mali aj zbrane
Stovky ľudí protestovali proti utečencom, prišiel aj Kotleba
Obrazom: Slovensko Slovákom, kričal dav v Bratislave
Obrazom: Extrémisti napadli ľudí, zjazd v Bratislave zrušili
Prečítajte si, ako informovali médiá o proteste v Bratislave
Kiska odsúdil prejavy násilia počas protestu proti utečencom
SMK navrhuje problém riešiť v krajine pôvodu
Povinné kvóty migrantov jednoznačne odmieta aj Strana maďarskej komunity (SMK). „Sme toho názoru, že kvóty neriešia samotnú príčinu, naopak, problém len prehlbujú. Prijímanie utečencov, ktorí sú nútení opustiť svoju krajinu z politických dôvodov, musí byť na dobrovoľnej báze,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová.
SMK v stanovisku podpísanom jej predsedom Józsefom Berényim zároveň navrhuje, „aby sa problém migrácie riešil systémovo, a to priamo na dotknutých územiach a hlavne v krajinách, kde vzniká, v severnej Afrike a v niektorých krajinách Balkánu.“
SMK si je vedomá solidarity vo vzťahu k členským štátom EÚ, ako aj k samotným utečencom o to viac, že väčšina utečeneckých táborov je na Slovensku práve na národnostne zmiešanom území. Naša solidarita však podľa Strany maďarskej komunity musí byť „efektívna a udržateľná, zodpovedajúca možnostiam Slovenska“, pričom za najdôležitejšiu považuje bezpečnosť občanov Slovenska.
Prípadné referendum o tejto téme považuje SMK „za zbytočný krok, ktorý by len odpútaval pozornosť od podstaty veci“. Zároveň podotýka, že migrácia je horúcou témou v týchto mesiacoch, stáva sa jednou z hlavných predvolebných tém. „Treba zachovať chladnú hlavu, aj čo sa týka prípadného zasahovania do zhromažďovacieho práva, ktoré vláda v reakcii na sobotňajší protest avizuje“.
Utečenci sú podľa SaS riziko len preto, že ich nepoznáme
Nemôžeme sa zatvárať do ulity, ako to bolo doteraz, ale zároveň sa musíme poučiť z tých problémov, aké sú v iných krajinách. Vo svojom vystúpení v parlamente to uviedol poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Martin Poliačik. Ako povedal, zatiaľ čo migrantov a utečencov považujeme za bezpečnostné riziko, pretože ich nepoznáme, extrémistov, ktorí počas sobotňajšieho protestu proti migrantom pochodovali, sú bezpečnostným rizikom zo svojej podstaty.
„Z migrantov robí bezpečnostnú hrozbu to, že ich nepoznáme. Nie to, akí sú. Vyrástla aj bezpečnostná hrozba koalície extrémistických a násilníckych strán. To znamená to, čo v Maďarsku poznáme ako Jobbik, sa zrejme bude uchádzať o podporu v nasledujúcich parlamentných voľbách,“ myslí si Poliačik.
Poslancovi prekáža, že od predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka nepočul, ako vlnu migrantov riešiť v rámci Európskej únie. „Povedali to, čo by sa malo stať, ale nepovedali, koľko to Slovensko bude stáť,“ povedal Poliačik a dodal, že rozumie, že Slovensko aj Únia potrebujú systémové riešenie. „Mali by sme sa prihlásiť k ochrane ľudských práv a nemali by sme ísť cestou stavania múru ako v Maďarsku,“ uviedol.
Poliačik upozorňuje, že Európa si musí uvedomiť, že ak by sme hneď teraz zastavili prílev migrantov, tí, čo už sú tu, v Európe aj ostanú. Musíme ich preto podľa liberála začleňovať do spoločnosti. „Popri silových riešeniach musíme hovoriť aj o tých mäkkých – ako tú integráciu zvládať. Realita multikultúrnej Európy je jediná možná. Migranti neodídu,“ dodal Poliačik.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.