BRUSEL 22. mája (WEBNOVINY) – Brusel možno poskytne Slovensku rok navyše na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.
Európska komisia totiž v utorok navrhla, aby sa o rok predĺžila lehota na čerpanie eurofondov na Slovensku, ktoré mali byť pôvodne vyčerpané do konca roku 2013.
Podľa premiéra Roberta Fica by sa toto opatrenie malo týkať aj záväzku na rok 2012, teda by sa o rok posunula aj lehota na čerpanie zdrojov, ktoré sa mali pôvodne vyčerpať do roku 2014.
Navrhnutá zmena sa okrem Slovenska týka aj Rumunska. Zmenu nariadenia však bude musieť ešte odobriť rada ministrov zahraničných vecí a tiež europoslanci.
Slovenská vláda podľa slov premiéra Roberta Fica vyvíjala v tomto smere iniciatívu z dôvodu, že krajine hrozí prepadnutie eurofondov možno až v objeme 300 mil. eur. Nestíha totiž peniaze čerpať.
Premiér vystríha pred poľavením v čerpaní
V stredu pred summitom lídrov krajín Európskej únie o tejto téme diskutoval aj na bilaterálnom stretnutí s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom.
„Som veľmi rád, že je tu otvorený dialóg na túto tému,“ skonštatoval po rokovaní Fico.
Ako dodal, Slovensko bude určite pri tejto téme vnímať v europarlamente postoj čistých platiteľov do rozpočtu únie.
„Budeme možno vidieť postoje krajín, ktoré by si tiež chceli niečo pre seba vybaviť. My sa však opierame o závery Európskej rady, kde bolo vyslovene povedané, že komisia má spoločne so Slovenskom a Rumunskom hľadať spôsoby, ako zabrániť prepadnutiu finančných prostriedkov v roku 2013,“ vyhlásil pred novinármi v Bruseli Fico.
Podľa premiéra však táto iniciatíva z Bruselu pre jeho ministrov neznamená, že môžu v snahe čerpať prostriedky z eurofondov poľaviť. Konečné rozhodnutie v tejto otázke totiž možno očakávať až na tohtoročnú jeseň a ani odpoveď na ňu nie je definitívna.
„Je to súčasne aj veľmi vážna výzva pre mojich ministrov, že nesmú poľaviť v krízovom manažmente, ktorý sme nastavili na čerpanie eurofondov a musíme na týždennej báze pokračovať v hľadaní projektov a robiť všetko preto, aby suma o ktorej hovorím, zhruba 300 mil. eur, neprepadla zbytočne a nevrátila sa do rozpočtu Európskej únie,“ povedal.
Vinu vraj nesie exvláda
Celú situáciu pritom dáva predseda vlády za vinu predovšetkým predchádzajúcej vláde. Záväzok na rok 2011 môže totiž krajina čerpať od roku 2011 podľa súčasných pravidiel najneskôr do konca roku 2013.
K dispozícii bolo až 1,8 mld. eur. Podľa Fica však predchádzajúci kabinet v samotnom roku 2011 okrem 2 mil. eur na technickú pomoc nevyčerpal z tejto sumy vôbec nič. „Prakticky sa týchto peňazí nedotkli a potom došlo pol roka ‚ničnediania‘ lebo išli parlamentné voľby,“ tvrdí.
Komisia okrem tejto zmeny týkajúcej sa Slovenska navrhla tiež urýchliť poskytnutie investícií podporujúcich rast v prospech Grécka, Cypru a Portugalska vo výške 500 mil. eur. To by mohlo zvýšiť prostriedky Európskej únie na investície v oblasti politiky súdržnosti a umožniť nižší národný podiel.
Tým by sa predĺžila dohoda o spolufinancovaní z decembra 2011 na ďalšie dva roky.
„Európska komisia je pripravená prejaviť solidaritu a flexibilitu tým, ktorých výrazne zasiahla kríza, aby sa opäť mohli vydať na cestu rastu. Politika súdržnosti je jedným z hlavných nástrojov únie na tento účel,“ vyhlásil na margo návrhov eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn.