BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Súčasná vláda podľa premiéra Roberta Fica neprijala od svojho nástupu v roku 2006 žiadne opatrenia, ktoré by zhoršovali podnikateľské prostredie a mali negatívny dopad na hospodársky rast. Aj týmito slovami zhodnotil v stredu premiér plnenie programového vyhlásenia vlády. Slovensko s eurom, v Schengenskom priestore a s nepredraženou pracovnou silou sa podľa Fica stáva pre zahraničných investorov jednou z najatraktívnejších krajín. Premiér sa vo svojom vystúpení venoval aj dopadom hospodárskej krízy. Kabinet podľa jeho slov od začiatku svetovej hospodárskej krízy urobil všetko pre udržanie zdravého hospodárskeho rastu a neohrozil pritom verejné financie a sociálny štandard.
V boji proti dopadom hospodárskej krízy sa vláda podľa premiéra drží pravidla, že prijímané opatrenia nemôžu ísť na úkor zvyšovania deficitu verejných financií či na úkor sociálnej oblasti. Hospodársky rast, ku ktorému by sa Slovensko malo po minuloročnom prepade vrátiť v tomto roku, nie je podľa Fica samoúčelný. „Bez hospodárskeho rastu nie je možné posilňovať sociálny štát,“ uviedol premiér.
Jedným z obrovských úspechov vlády bol podľa premiéra aj program zatepľovania, na ktorý kabinet vlani vyčlenil 71 mil. eur zo sporného predaja emisných kvót. Tento program by pritom mohol byť finančne podporený aj v tomto roku. „Verím, že v tomto roku sa nám podarí naakumulovať ďalšie finančné zdroje,“ konštatoval Fico. V prípade, ak budú v boji s dopadmi hospodárskej krízy potrebné ďalšie finančné prostriedky, kabinet chce ísť podľa premiéra cestou škrtov vo vládnej spotrebe. Robert Fico pri hodnotení štvorročného pôsobenia kabinetu zdôraznil, že vláda nezvyšovala dane a v tomto trende musí podľa jeho slov pokračovať aj nová vláda po júnových parlamentných voľbách.
Vláda si v auguste 2006 vo svojom programovom vyhlásení stanovila ako jeden zo svojich cieľov vytvoriť podmienky pre tempo hospodárskeho rastu nad 5 % hrubého domáceho produktu ročne. Rovnako si predsavzala napríklad podporovať samozamestnávateľov, malých a stredných podnikateľov, či garantovať stabilitu a predvídateľnosť podnikateľského prostredia. Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša však kabinet Roberta Fica zlyhal pri vytváraní podmienok pre trvalý a udržateľný rast, ako aj pri vytváraní podmienok pre rast zamestnanosti. Z 90 sľubov, ktoré strana podľa volebnej líderky SDKÚ-DS Ivety Radičovej identifikovala v programovom vyhlásení vlády, bolo plne splnených iba 10 %.
V oblasti priamych daní pokladala vláda za potrebné zvýšiť mieru solidarity v daňovom systéme, a to najmä postupným zvyšovaním nezdaniteľného základu dane, ale aj prípadnou úpravou výšky daňového bonusu. Rovnako sa vláda zaviazala navrhnúť vyššie zdanenie fyzických osôb s nadštandardnými príjmami. To sa jej aj podarilo zavedením tzv. milionárskej dane, teda postupným znižovaním nezdaniteľnej časti základu dane. Rovnako sa vláde podarilo naplniť aj záväzok zaviesť a postupne rozšíriť zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty.
Zavedenie eura a vstup Slovenska do schengenského priestoru označila opozičná SDKÚ-DS za pozitíva vlády Roberta Fica. Volebná líderka strany Mikuláša Dzurindu Iveta Radičová zároveň ocenila, že kabinet ponechal väčšinu reforiem predchádzajúcej vlády, ktoré naštartovali hospodársky rast krajiny.
SITA