Slovensko sa ocitlo veľmi blízko k revolúcii v trestnej politike. Vo svojom stanovisku k schváleniu novely Trestného zákona to skonštatovala Transparency International Slovensko (TIS). Novelu presadilo 78 koaličných poslancov.
Ďalšie kroky prezidentky Čaputovej
Voči novele sa vymedzovala značná časť odbornej verejnosti, domácich i zahraničných inštitúcií aj široká verejnosť. Podľa TIS sa očakáva vetovanie novely prezidentkou Zuzanou Čaputovou, prelamovanie veta i podanie na Ústavný súd SR. Napriek tomu je ale TIS toho názoru, že štát je veľmi blízko revolty v trestnom práve, ktorej dosahy ťažko predvídať.
„V posledných hodinách rozpravy to najlepšie ukázala aj emotívna diskusia o skracovaní premlčacej doby za znásilnenie či možnom premlčaní vraždy Daniela Tupého,“ uviedla TIS vo svojom stanovisku.
Desať najvýznamnejších výhrad TIS
Markantné zmeny bez toho, aby bola preskúmaná pripravenosť spoločnosti na ne, vyvolávajú podľa TIS obavy o kvalitu právneho štátu, schopnosť potrestať páchateľov živých káuz, a tiež možnosť potierať korupciu. TIS zhrnulo desať najvýznamnejších výhrad voči novelizácii Trestného zákona.
Schválená novela Trestného zákona zatraktívni korupčnú a inú majetkovú trestnú činnosť, konštatuje Nadácia Zastavme korupciu
V prvom rade ide o jej mocenské presadzovanie v zrýchlenom legislatívnom konaní, bez odbornej diskusie, hoci už dlhšie je pripravený návrh bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa, na ktorom panovala odborná zhoda. Novela tiež ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý ale podľa analýzy TIS vykazuje výsledky v potieraní korupcia a organizovaného zločinu.
Zníženie trestných sadzieb
TIS tiež spomína výrazné znižovanie sadzieb za mnohé trestné činy, kritizuje i mnohé zmeny bez dopadových analýz, pričom podľa organizácie môže dôjsť k predĺženiu súdnych konaní.
„Vládne argumenty na zásadné znižovanie trestov sú často sporné alebo zavádzajúce. Je pravda, že mnohé trestné sadzby sú v Nemecku, Rakúsku či Česku naozaj nižšie. Takáto selektívna argumentácia však nezohľadňuje závažnosť problémov jednotlivých krajín s rôznymi typmi kriminality, ako ani ďalšie socioekonomické rozdiely,“ tvrdí tiež Transparency.
Väčšina vládnych poslancov podľa Korčoka ani len netuší, o čom hlasuje a budú musieť obhajovať neobhájiteľné
Podľa TIS nemožno argumentovať ani tým, že prísne tresty za korupciu plnia väznice, keďže za korupciu je na Slovensku z dlhodobého hľadiska ukladaných menej než päť nepodmienečných trestov ročne, hoci súdy ukladajú celkovo tisíce nepodmienečných trestov ročne.
„Na príprave zmeny trestných kódexov sa na ministerstve spravodlivosti podieľali aj ľudia, ktorí sú v konflikte záujmov, keďže oni sami alebo ich blízki čelia vyšetrovaniam, ktorých sa zmeny dotknú,“ upozornila TIS a v tomto smere spomenula napríklad poslanca Smeru Tibora Gašpara, ktorý sám predkladal pozmeňujúce návrhy k novele.
Koalícia odmieta počúvať výhrady odborníkov
Organizácia tiež zdôraznila, že pred dopadmi novely varovali i domáce a medzinárodné organizácie, medzi nimi napríklad Európska komisia, Európsky parlament, centrála Transparency International, ale aj Slovenská rada prokurátorov či prezidentka Čaputová a mnohí odborníci.
„Koalícia pritom neprejavuje záujem počúvať ani výhrady odborníkov, vrátane tých, s ktorými zmeny konzultovala,“ konštatuje TIS, pripomínajúc výhrady generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
Zavraždenie spravodlivosti či amnestia pre „svojich“ ľudí, reaguje opozícia na schválenie novely Trestného zákona (video)
Organizácia podotkla, že prieskum agentúry Focus tiež ukázal, že 77 percent obyvateľstva je proti miernejšiemu trestaniu korupcie, a tento postoj má aj bezmála 70 percent elektorátu vládnej koalície. TIS poukázala aj na tisíce protestujúcich proti novele v slovenských mestách.
Je to nepremyslená revolúcia
„V Transparency sme presvedčení, že ide o natoľko závažné výhrady s dopadmi na roky až desaťročia, že opäť vyzývame politickú reprezentáciu, aby dnešnú podobu novely pred jej účinnosťou zastavila a vrátila sa k štandardnému legislatívnemu procesu a odbornej diskusii,“ uvádza TIS.
Podotýka, že Slovensko potrebuje úpravy v trestnej politike, no nie nepremyslenú revolúciu, ktorá má potenciál ohroziť bezpečnosť obyvateľstva.
Koaličný poslanec rozplakal Holečkovú a vysmial sa jej do tváre, údajne predviedla emotívny výstup
„Aj keď zákony prijíma vládnuca politická moc, trestná politika vždy bude najzásadnejšou formou trestania, na ktorej má panovať celospoločenská dohoda. Na prijímaných zmenách ale takáto dohoda rozhodne nepanuje. Naopak, ešte viac rozdeľuje spoločnosť, aj napriek deklaráciám vlády z programového vyhlásenia o opaku,“ uzatvára TIS.