BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Od roku 2004 Slovensko z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid podporilo Južný Sudán sumou 1,4 milióna eur, tento rok do jedného z najchudobnejších štátov sveta poputuje ďalších 800-tisíc eur. Podľa predstaviteľa Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO) Mariána Čaučíka je to málo.
Čaučíka teší, že africká krajina je na zozname slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Domnieva sa však, že podpora, ktorá tam zo Slovak Aid smeruje, je nedostatočná. Preto chcú vyvíjať tlak na Ministerstvo zahraničných vecí SR, aby Sudánu poskytlo peňazí viac. MVRO je tiež rozhodnuté vyzvať rezort diplomacie, aby urobilo maximum pre zastavenie násilia v krajine, informoval na tlačovej besede.
Africká krajina vyhlási nezávislosť 9. júla na základe rozhodnutia občanov v referende. V chudobnom štáte 80 percent obyvateľov nepozná záchody a deväť z desiatich ľudí žije pod hranicou chudoby. “Práve tomuto štátu Slovensko dokáže poskytovať efektívnu pomoc,” hovorí Čaučík. “Upozorňujú na to aj slovenské mimovládne organizácie, ktoré v Južnom Sudáne už desať rokov pôsobia,” uviedol.
Podľa jeho slov sa tam Slovákom už podarilo prispieť k fungovaniu jednej z najlepších miestnych nemocníc, slovenskí dobrovoľníci podporujú vzdelávanie v základných školách, vyškolili desiatky zdravotníkov, učiteľov i technikov. “Možno tá pomoc zo Slovenska nie je až taká veľká, ale je viditeľná,” myslí si Čaučík.
Skúsenosti s prácou v Južnom Sudáne má približne stovka ľudí zo Slovenska – lekári, učitelia, sociálni pracovníci. V súčasnosti tam pôsobí 13 ľudí. Svoje projekty v krajine realizovali slovenské organizácie SAVIO, Človek v ohrození, ADRA. Pomáha tiež zbierka Modrý gombík, ktorú organizuje Unicef, ale aj Trnavská univerzita či Vysoká škola sv. Alžbety.