BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko by v budúcom sedemročnom programovom období eurofondov malo podľa premiéra Roberta Fica využívať zo zdrojov Európskej únie predbežne 15 mld. až 16 mld. eur, vrátane podpory poľnohospodárstva.
Peniaze by mali prúdiť na projekty cez šesť operačných programov namiesto súčasných jedenástich. Fico o tom informoval v utorok po rokovaní Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 – 2020, pričom dohodu so sociálnymi partnermi o počte a zameraní operačných programov nazval Vianočnou.
Rokovania s Bruselom bude viesť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, pričom Partnerská dohoda by mala byť pripravená v polovici budúceho
„Na roky 2014 až 2020 Slovensko má dostať z fondov Európskej únie podstatne viac peňazí ako v rokoch 2007 až 2013. Je to aj podstatne viac peňazí, ako Slovensko posiela do rozpočtu Európskej únie. Z finančného hľadiska je naše členstvo v Európskej únii mimoriadne výhodné,“ povedal Fico.
Slovensko je podľa neho pripravené dohodnúť sa s Bruselom na vytvorení šiestich operačných programov v oblastiach Výskum a inovácie (v pôsobnosti rezortov školstva a hospodárstva), Integrovaná infraštruktúra (ministerstvo dopravy), Ľudské zdroje, zamestnanosť a sociálna inklúzia (rezort práce), Kvalita životného prostredia (envirorezort), Regionálny operačný program (vyššie územné celky a samosprávy) a Efektívna verejná správa (rezort vnútra).
Najviac peňazí pôjde na infraštruktúru
Dosiahnutú dohodu považuje predseda vlády za mimoriadne dôležitú.
„Vedie k tomu, že celkový proces prípravy na čerpanie eurofondov sa významne zdynamizoval na Slovensku a sme podstatne ďalej ako v roku 2006,“ uviedol Fico. Zníženie počtu operačných programov zdôvodnil tým, že ich súčasný veľký počet spôsobuje ťažkosti v čerpaní.
„Hlavný motív zníženia počtu je predovšetkým v tom, aby sa peniaze míňali rýchlejšie a efektívnejšie,“ vyhlásil premiér.
Najviac peňazí by podľa premiéra malo ísť na rozvoj infraštruktúry, ale keďže zatiaľ nie je známy celkový objem zdrojov, ktoré SR získa z EÚ, ešte sa nemôžu rozdávať medzi jednotlivé rezorty, resp. na operačné programy. „Je nejaká predstava o percentuálnom rozdelení, vznikla ako interná dohoda medzi členmi vlády, ale pokiaľ neprejde ďalším zasadnutím Rady vlády pre Partnerskú dohodu, nechcem o tom hovoriť,“ povedal Fico.
Podľa Fica sa nedá povedať, že by vypadli niektoré oblasti, pretože ak nejaká oblasť mala samostatný operačný program, tak po novom bude v iných programoch. Ako príklad uviedol mimoriadne úspešný program Zdravotníctvo, kde je alokovaných 250 mil. eur a tieto peniaze idú na modernizáciu zariadení poskytujúcich zdravotnú starostlivosť.
„Tento program nebude samostatný, ale bude v rámci iných operačných programov, ale verím, že minimálne toľko isto peňazí nájdeme na tento program, ak tvrdíme, že zdravotníctvo, školstvo sú oblasti, ktoré potrebujú zásadné zmeny,“ predpokladá Fico.
Peniaze z EÚ označil Fico za životne dôležité
Hlavným motívom míňania európskych peňazí podľa premiéra je hospodársky rast a zamestnanosť. Verí, že obrovský objem finančných zdrojov EÚ bude na Slovensku využívaný na dosiahnutie týchto dvoch najväčších domácich výziev.
Peniaze EÚ označil za životne dôležité pre krajinu, keďže 76 % všetkých verejných investícií na Slovensku je financovaných z európskych zdrojov.
„Bez týchto peňazí by Slovensko neprežilo. A preto aj vítam, že sme členským štátom Európskej únie, že sme krajina, ktorá je vnímaná ako dôveryhodná,“ dodal Fico.
Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v súčasnom programovom období ku koncu novembra 4,164 mld. eur, čo je 36,22 % z celkovej sumy vo výške 11,498 mld. eur. V porovnaní s októbrom sa čerpanie európskych peňazí zvýšilo o 157 mil. eur, resp. o 1,37 percentuálneho bodu. Vzhľadom na možnosť zálohového financovania prijímateľov zo štátneho rozpočtu, finančné prostriedky poskytnuté prijímateľom na implementáciu projektov dosiahli ku koncu novembra celkový objem 4,507 mld. eur, čo je 39,20 % z celkového záväzku.