Slovensko chce v boji proti migrácii posilniť vzťahy s Rusmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utecenci, syria
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Slovenské ministerstvo vnútra chce spolupracovať s Ruskou federáciou v boji proti nelegálnej migrácii. Takáto migrácia totiž predstavuje závažnú hrozbu pre národnú bezpečnosť, ekonomickú stabilitu a napomáha zvýšeniu kriminality na územiach oboch štátov.

Spolupracovať v tejto oblasti bude náš rezort vnútra s Federálnou migračnou službou, Federálnou službou bezpečnosti Ruskej federácie a ruským ministerstvom vnútra. Píše sa o tom v návrhu na uzatvorenie dohody medzi slovenskou a ruskou stranou. Dokument je zverejnený na portáli právnych predpisov v medzirezortnom pripomienkovom konaní a pochádza z dielne ministerstva vnútra.

Štáty si posvietia aj na pracujúcich načierno

Obe strany budú podľa dohody spolupracovať vo viacerých oblastiach. Ide o výmenu štatistických, právnych a vedecko-metodických informácií, ako sú zistené porušenia migračných právnych predpisov či kanály nelegálnej migrácie, informácie o osobách, ktoré sú do nej zapojené, spôsoby získania víz alebo iných dokumentov a ich použitie, predpisy oboch štátov, úpravy migračných procesov či spôsob poskytnutia azylu a občianstva.

Štáty si budú vymieňať aj informácie o praxi a opatreniach, ktoré sú zamerané na predchádzanie migrácie a o metódach regulovania vonkajšej migrácie. Dôležité sú však podľa dohody aj údaje o osobách, ktoré sa nelegálne zdržiavajú na územiach štátov alebo načierno pracujú.

Migrácia prechádza rozmachom

Cieľom dokumentu je prehĺbiť vzťahy medzi oboma zmluvnými štátmi. „Nelegálna migrácia tvorí v súčasnosti význačný komponent zahraničnej migrácie a prechádza globálne očividným rozmachom,“ píše sa v predkladacej správe k dohode.

Príčinou je zväčša najmä to, že migranti z hospodársky menej vyspelých krajín sa snažia nájsť si prácu v rozvinutejších štátoch Európy a zvýšiť tak svoj ekonomický status. Dôvodom však môže byť i prenasledovanie, vojnové konflikty či iné nepokoje a živelné katastrofy.

„Na to, aby bolo možné proti takému negatívnemu protispoločenskému javu efektívne bojovať, je nevyhnutné vyvinúť úsilie nielen v jednotlivých krajinách, ale zároveň aj v rámci medzinárodného spoločenstva ako takého, formou bilaterálnej právnej úpravy v podobe medzinárodných zmlúv,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR