Slovensko by malo odškodniť nezákonne sterilizované rómske ženy, poslankyne PS predstavili návrh (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Znevýhodňovanie rómskych žien vládu nezaujíma
Zľava: Poslankyňa parlamentu za PS Beáta Jurík, predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková a poslankyňa parlamentu za PS Ingrid Kosová počas tlačovej konferencie hnutia Progresívne Slovensko (PS) v budove NR SR na tému: Svojich vláda odškodnila expresne, rómske ženy ich nezaujímajú. Bratislava, 30. júl 2024. Foto: archívne, SITA/Tomáš Susko
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyne za hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzývajú, aby Slovensko odškodnilo nezákonne sterilizované rómske ženy. Poslankyňa Beáta Jurík na tlačovej besede predstavila návrh inšpirovaný českou legislatívou. Návrh sa však od českého líši napríklad v tom, pod ktoré ministerstvo bude mechanizmus odškodňovania spadať.

Právny, nie medicínsky proces

Na Slovensku by to podľa Jurík malo byť Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, nie rezort zdravotníctva vzhľadom na to, že ide o porušenie ľudských práv a MS SR je najkompetentnejším orgánom, keďže posudzovanie žiadostí je právny, nie medicínsky proces.

Rozdiel je i v samotnej definícii sterilizácie. Jurík uviedla, že ju upravili tak, aby zahŕňala naozaj všetky osoby, ktoré boli nútené podstúpiť sterilizáciu. „Máme za to, že tie predošlé návrhy, ktoré hovorili o sterilizáciách v rozpore s právom, limitovali odškodňovací mechanizmus len na časť situácií,“ ozrejmila.

Dôkazné bremeno na pleciach štátu

Do zákona tiež navrhujú zahrnúť, aby si mohli poškodené nárokovať odškodnenie aj na základe dôveryhodného svedectva, nielen zdravotnej dokumentácie. Jurík to zdôvodnila tým, že zdravotné dokumentácie z rokov, keď sa dialo najviac takýchto sterilizácii už môžu byť stratené, alebo zničené.

Štát by mohol svedectvo vyvrátiť existenciou spochybňujúcich dôkazov, dôkazné bremeno by tak bolo na pleciach štátu. Jurík zdôraznila, že v procese by mal byť kladený dôraz na to, aby tieto ženy neboli opätovne traumatizované.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Odškodné minimálne 12-tisíc eur

Výška odškodnenia by mala byť podľa poslankýň za PS minimálne 12-tisíc eur, Jurík akcentovala, že výška odškodnenia by mala zohľadňovať dopady, ktoré nezákonné sterilizácie ženám spôsobili.

Medzi návrhmi je aj zriadenie multidisciplinárnej komisie na posudzovanie žiadostí, taktiež navrhujú, aby mohol byť proces vedený v jazykoch národnostných menšín. Rovnako apelujú na osvetu a poskytovanie informácií. „Navrhujeme, aby doba, počas ktorej je možné požiadať o odškodnenie, bola minimálne päť rokov,“ dodala Jurík.

Jurík pripomenula, že napriek ospravedlneniu zo strany vlády, slovenský parlament dosiaľ neprijal legislatívu potrebnú na odškodňovanie. Návrh chcú ponúknuť ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SD), poslankyňa vyjadrila presvedčenie, že by to mal byť vládny, nie poslanecký návrh.

Segregácii čelia aj v pôrodniciach

Poslankyňa Ingrid Kosová zdôraznila, že rómske ženy čelia viacnásobnému znevýhodneniu, a to či už v komunite, kde nemôžu rozhodovať o počte detí, ani nemajú prístup k antikoncepcii. Rovnako uviedla, že čelia segregácii aj v pôrodniciach.

„No azda najväčším previnením Slovenska voči rómskym ženám je ich sterilizácia. A to bez ich vedomia, a bez ich súhlasu,“ vyjadrila sa Kosová.

Poslankyňa pripomenula, že už Charta 77 pripomenula praktiky, ktoré mali motivovať rómske ženy, aby podstúpili sterilizáciu, a to výmenou za finančnú odmenu. Predmetné praktiky Kosová prirovnala k praktikám v nacistickom Nemecku, ktoré vykonávalo rasovo motivované sterilizácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta JuríkBoris SuskoIngrid Kosová
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRProgresívne Slovensko (PS)SMER-SD