Ministerstvo obrany SR (MO SR) navrhuje vybrať do 40 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) a Vojenskej polície, ktorí budú plniť úlohy v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny Severoatlantickej aliancie (NATO) na Slovensku pod velením príslušného veliteľa NATO, a to od 1. októbra 2022 do ukončenia pôsobenia tejto bojovej skupiny.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Mnohonárosdnostné bojové skupiny
Návrh, ktorý rezort obrany poslal do medzirezortného pripomienkového konania, súvisí s vytvorením mnohonárodných bojových skupín posilnenej predsunutej prítomnosti pozdĺž celého východného krídla Aliancie.
V reakcii na vojnu na Ukrajine sa členské krajiny NATO zhodli na zriadení ďalších mnohonárodných bojových skupín posilnenej predsunutej prítomnosti pozdĺž celého východného krídla Aliancie.
Bude z Taiwanu významný spojenec mimo NATO? Prezidentka krajiny sa poďakovala Pelosiovej za podporu od USA
„Vytvorenie mnohonárodnej bojovej skupiny výrazne prispieva k zvýšeniu obranyschopnosti a k posilneniu bezpečnosti nielen územia Slovenskej republiky, ale i celého východného krídla NATO. Spôsobilosti prítomných zahraničných ozbrojených síl navyše dopĺňajú schopnosti a kapacity ozbrojených síl Slovenskej republiky a Vojenskej polície a prispievajú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ uviedlo ministerstvo obrany.
Rusko je priama hrozba
Účelom vytvorenia mnohonárodných bojových skupín na východnom krídle Aliancie je podľa MO SR demonštrácia súdržnosti a deklarovanie pripravenosti brániť sa spoločne proti akejkoľvek hrozbe.
Toto rozhodnutie členských krajín NATO bolo potvrdené na samite v Madride v júni 2022, kde schválili aj novú Strategickú koncepciu NATO, ktorá prvýkrát definuje Rusko ako najvýznamnejšiu a priamu hrozbu.
Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (foto)
V tejto súvislosti Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 15. marca 2022 a uznesením zo 4. mája 2022 vyslovila súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky.