Slovenskí podnikatelia sa čoraz častejšie sťažujú na nové byrokratické požiadavky, ktoré im komplikujú a sťažujú podnikanie. Združenie INESS poukazuje na to, že napriek opakovaným sľubom vlády o zjednodušení zákonov a predpisov, konkrétnych výsledkov je zatiaľ málo.
Podnikatelia pravidelne zápasia so zmenami v predpisoch
Podľa prieskumu Eurobarometra sa podnikatelia na Slovensku stále stretávajú so zložitosťou administratívnych postupov, ktoré sa stávajú čoraz väčším problémom. Tri štvrtiny podnikateľov pravidelne zápasia so zmenami v predpisoch a zákonoch, čo ich núti byť neustále v strehu.
Progresívci chcú pomôcť podnikateľom, mladým ľuďom aj zdravotne znevýhodneným. Predstavili viaceré novely zákonov (video)
Podľa odborníkov z INNESS napriek tomu, že na Slovensku platí pravidlo, že nové zákony a nariadenia nadobúdajú účinnosť 1. januára alebo 1. júla, výnimky, ako medzinárodné zmluvy a mimoriadne udalosti, tieto termíny často obchádzajú. Jakub Zeman z INESS dáva ako príklad zvýšenie správnych a súdnych poplatkov podľa zákona o konsolidácii verejných financií, ktoré nadobudlo účinnosť 1. apríla. Podnikatelia a odborníci volajú po sprehľadnení a zjednodušení administratívy.
Medzinárodní investori hľadajú stabilné a jasné právne prostredie
„Aj keď bol zavedený systém 1-in 2-out, podľa ktorého za každé zvýšenie nákladov pre podnikateľov musí vláda znížiť náklady v dvojnásobnej miere, pokrok je pomalý. Slovenskí manažéri stále považujú čas potrebný na začatie podnikania za jeden z najdlhších v rámci EÚ,“ uvádza Zeman.
Politici svojimi reguláciami zhoršujú život zamestnancov, odborník upozorňuje na dôsledky zvyšovania minimálnej mzdy
Inšpiráciou by mohli byť krajiny ako Estónsko a severské štáty, kde plná digitalizácia procesov výrazne uľahčuje podnikanie. Zeman tiež pripomenul, že medzinárodní investori hľadajú stabilné a jasné právne prostredie pre svoje investície, čo by mohlo byť kľúčové pre budúcu prosperitu Slovenska.