BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí paralympijskí športovci, ktorí budú SR reprezentovať na XI. zimných paralympijských hrách v Soči (6. – 17. marca ) v piatok predpoludním v kongresovej sále historickej budovy Národnej rady SR v Bratislave zložili sľub do rúk prezidenta republiky Ivana Gašparoviča.
Ako prvý zo 42-člennej výpravy si menovací dekrét účastníka ZPH 2014 prevzal šéf slovenskej misie v Soči Samuel Roško, ktorý bude v tejto funkcii pôsobiť na štvrtej paralympiáde. Práve on predstavil prezidentovi SR menovite všetkých členov slovenskej reprezentácie na ZPH 2014 v Soči. Boli medzi nimi nie iba skúsení päť či štvornásobní účastníci zjazdových a bežeckých súťaží telesne znevýhodnených športovcov na ZPH, ale aj úplní nováčikovia, ktorí budú farby Slovenska na takejto špičkovej úrovni obhajovať v historickej premiére curlingu a parasnoubordingu.
Trate majú zmapované
Sľub paralympionikov zložila štvornásobná medailistka v zjazdovom lyžovaní zrakovo postihnutých z predchádzajúcej paralympiády Henrieta Farkašová a skip curlingového tímu Radoslav Ďuriš.
„Bola to pre mňa česť skladať sľub za všetkých slovenských paralympionikov ktorí ideme do Soči. Trému pri ňom som nemala, ale istejšie sa predsa cítim na lyžiarskom svahu. Tam je moje miesto,“ priznala po slávnosti zjazdárka, ktorá bude v Soči obhajovať tri zlaté medaily a jednu striebornú.
„Pred súťažou si verím. Natrénované máme. Jediným hendikepom v príprave je moje zranenie kolena z minulého roka, pre ktoré som nemohla počas pretekov Svetového pohára v Soči absolvovať generálku na paralympiádu,“ reagovala Farkašová na tému náročnej úlohy zopakovať úspechy spred štyroch rokov.
„Pozorne sme si všímali súťaže olympionikov v Soči, takže trate máme z pozície diváka zmapované. Uvidíme, aké to bude z pohľadu športovca. S mojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou však urobíme všetko pre to, aby sme sa zo Soči vrátili spokojné,“ zdôraznila úspešná slovenská paralympionička.
Rozhodujú detaily
Jej kolega pri slávnostnom sľube Radoslav Ďuriš na margo slovenských ambícií v curlingovom turnaji ZPH 2014 pripomenul, že Slováci sú v dlhodobom svetovom rebríčku na 11. priečke, no vďaka senzačnému 4. miestu z predchádzajúcich MS v Kórejskej republike, postúpili medzi desať tímov – účastníkov ZPH.
„Na Slovensku sa curling hrá iba štyri roky, nás v Soči čakajú duely s rivalmi z krajín, v ktorých má curling tradíciu dve desaťročia. My na tomto turnaji môžeme iba prekvapiť. Ak budeme mať smolu, najhoršie môžeme skončiť na 10. mieste, ktoré však nechceme. V Soči budeme hrať minimálne deväť zápasov, každý duel navyše, bude znamenať postup ďalej. Najviac môžeme hrať trinásť súbojov, ale to nám reálne nehrozí,“ vysvetlil Radoslav Ďuriš.
Na slávnosti bol aj desaťnásobný účastník ZPH Peter Matiaško, ktorý v lyžiarskom stredisku Remata pri Handlovej naučil lyžovať a víťaziť mnohých medailistov zo zimnej paralympiády. Medzi jeho úspešných odchovancov patrí aj štvornásobný medailista zo ZPH 2010 vo Vancouveri Jakub Krako, ktorý bude v Soči rovnako ako Henrieta Farkašová obhajovať tri triumfy z Vancouveru 2010.
„Verím, že Jakub minimálne jedno vancouverské zlato v Soči zopakuje. Má formu, aby to dokázal. Hoci v športe zdravotne znevýhodnených ľudí rozhodujú detaily. Poznám ho od deviatich rokov, viem, čo dokáže,“ konštatoval Peter Matiaško, ktorý objasnil aj desať svojich účastí na paralympiáde. „Keďže predtým som pracoval s cyklistami, bol som na dvoch letných paralympiádach a ôsmich zimných. A najšťastnejší som bol na tej, na ktorej v slovenskom drese debutovali moji zverenci – Jakub Krako, Petra Smaržová a Martin France. Všetkých troch som trénoval od žiakov, dnes sú skúsení paralympionici.“
Paralympiáda aj v priamom prenose
Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš vo svojom príhovore zdôraznil, že na ZPH 2014 v Soči bude Slovensko reprezentovať 24 športovcov, čo je najviac v histórii. Podľa šéfa SPV je to zásluha aj ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, ktoré sa zaslúžilo o zrovnoprávnenie olympionikov s paralympionikmi nie iba v otázke odmien, ale aj z hľadiska zabezpečenia športovej prípravy v predchádzajúcom štvorročnom období. Ján Riapoš tiež pripomenul, že po prvý raz v histórii budú môcť diváci na Slovensku sledovať v RTVS priame prenosy nie iba z slávnostného otvorenia ZPH, ale aj zo zjazdárskych súťaží, v ktorých bude mať Slovensko horúcich adeptov na medailové úspechy.
„Verím, že výkony Slovákov budú dobrým odrazovým mostíkom smerom k ďalšej paralympiáde. Verím, že životné príbehy, ktoré má každý z nás za sebou, budú silnou motiváciou pre celé Slovensko. Som rád, že prvýkrát v histórii môžete naše športové súťaže vidieť v televízii v priamom prenose,“ uviedol Ján Riapoš tesne predtým ako prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi odovzdal menovací dekrét, odznak účastníka a reprezentačné tričko, v ktorých budú Slováci v Soči štartovať.
Prezident SR ako výraz dôvery a viery v úspešnú reprezentáciu odovzdal vedúcemu výpravy Samuelovi Roškovi štátnu vlajku so slovami: „Keď som nedávno vyprevádzal našich olympionikov do Soči, povedal som im, že sa budem tešiť, keď uvidím slovenskú zástavu pri slávnostnom nástupe počas otvorenia OH. Ale ešte radšej budem, keď slovenskú vlajku uvidím na stožiari aj po niektorej z olympijských súťaží. Im sa to podarilo naplniť. To isté teraz želám aj vám.„