Slovensko stále patrí ku krajinám s najviac znečisteným ovzduším v EÚ. Dlhodobo prekračuje predovšetkým limity znečistenia prachovými časticami (PM).
Ako informovalo Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA), najhoršia situácia so znečistením ovzdušia je v Bratislave, najlepšia v Trenčíne.
Tisíce predčasných úmrtí
Experti z CEPTA analyzovali situáciu v oblasti krajských miest metodikou Svetovej zdravotníckej organizácie na základe údajov od Slovenského hydrometeorologického ústavu. Hodnotili pritom dopady prachových častíc a oxidov dusíka, ktorých pôvodcami sú predovšetkým doprava, priemysel s energetikou a spaľovanie tuhých palív v domácnostiach.
Foto: Dobrovoľníci v troch slovenských mestách vyzbierali počas behu pol tony odpadu
Znečistené ovzdušie spôsobuje na Slovensku viac ako päťtisíc predčasných úmrtí ročne, čo stojí Slovensko takmer desať miliárd eur ročne. Podľa zistení CEPTA V Bratislave znečistené ovzdušie spôsobí vyše 1 500 predčasných úmrtí ročne, náklady s tým spojené dosahujú viac ako štyri miliardy ročne.
Zlá situácia je aj v Košiciach, kde zlé ovzdušie spôsobí asi tisíc úmrtí ročne a náklady dosahujú 2,6 miliardy eur ročne. V Trenčíne si znečistené ovzdušie každý rok vyžiada 190 predčasných úmrtí. Náklady dosiahnu pol miliardy eur.
Zarážajúce výsledky
„Výsledky našich prepočtov sú zarážajúce o to viac, o čo ležérnejšie sa doteraz pristupovalo k riešeniu znečistenia ovzdušia v našich mestách a obciach a k rozpočtom v celej krajine,“ komentoval zistenia Daniel Lešinský, predseda CEPTA.
Vedec varuje: Klimatická zmena je ako rakovina, teraz nebolí, ale potom udrie
Vyzval, aby kompetentné úrady vyčlenili na ochranu ovzdušia adekvátne financie, vyriešili kompetencie pre samosprávy a podmienili čerpanie verejných financií vrátane EÚ fondov zeleným verejným obstarávaním. Je tiež nutné zaviesť účinné opatrenia na reguláciu dopravy a emisií z lokálnych kúrenísk ako aj ukončiť výnimky v priemysle a energetike.
Znečistené ovzdušie spôsobuje predovšetkým kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia dýchacích ciest vrátane astmy a chronickej bronchitídy, kognitívne poruchy, reprodukčné problémy vrátane predčasných pôrodov či nízkej pôrodnej hmotnosti.