BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Dvanásť percent podnikov v Európskej únii v roku 2009 zaznamenalo problémy s bezpečnosťou pri používaní informačných a telekomunikačných technológií v dôsledku zlyhania hardvéru alebo softvéru. V januári 2010 polovica firiem EÚ používala silné heslo a hardvérový token na identifikáciu používateľa. Informoval o tom vo štvrtok na základe svojho prieskumu štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Slovensko vyšlo najhoršie zo všetkých krajín pri problémoch s vírusmi a neautorizovaným prístupom, ktoré hlásilo 16 % firiem. Za SR nasledovali Portugalsko so 14 %, Španielsko s 11 % a Grécko, kde tieto problémy postihovalo 10 % firiem.
Slovensko vedie tiež rebríček problémov s nedostupnosťou služieb informačných a telekomunikačných technológií v dôsledku útokov zvonku, keď ich zaznamenalo 11 % podnikov. Len 20 % slovenských podnikov používa silné heslo a hardvérový token na identifikáciu používateľa. Je to najmenej zo všetkých krajín, keď v Maďarsku tieto prostriedky používa 24 % a v Rumunsku 29 %. V januári tohto roka ich malo 66 % podnikov v Taliansku, 64 % v Írsku a Slovinsku, 63 % v Španielsku a 62 % v Luxembursku.
Najčastejšie problémy podnikov EÚ pri využívaní informačných a telekomunikačných technológií boli v minulom roku ťažkosti s prístupom k službám a zničenie alebo poškodenie údajov pre zlyhanie hardvéru alebo softvéru. Najčastejšie mali problémy podniky na Cypre, v Portugalsku a Fínsku (zhodne 26 % podnikov), v Dánsku (24 %), Grécku (23 %), ČR (22 %) a na Slovensku (20 %).
Z prieskumu ďalej vyplýva, že až 94 % podnikov v únii malo v januári 2010 prístup na internet. Širokopásmové pripojenie prostredníctvom pevnej linky malo 85 % podnikov. Širokopásmové pripojenie prostredníctvom mobilných liniek malo 27 % firiem. Pripojenie prostredníctvom mobilných liniek využívalo 67 % veľkých podnikov, 43 % stredných firiem a 22 % malých firiem.
Pripojenie na internet prostredníctvom mobilných liniek bolo najvyššie vo Fínsku (68 % podnikov), Švédsku (55 %), Rakúsku (46 %) a Dánsku (43 %). Najnižšie bolo v Grécku (6 %), v Rumunsku (8 %) a Bulharsku a Estónsku (zhodne 9 %). Na Slovensku malo pripojenie na internet prostredníctvom mobilných liniek 36 % podnikov.