RUHPOLDING 1. marca (WEBNOVINY) – Nórski biatlonisti Tora Bergerová, Synnöve Solemdalová, Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen sa stali majstrami sveta v pretekoch miešaných štafiet na 2×6 + 2×7,5 km, ktorými sa v nemeckom Ruhpoldingu začal tohtoročný svetový šampionát.
O ich triumfe sa rozhodovalo až za „zeleným stolom“. Do cieľa totiž dobehli až ako druhí za Slovincami. Vedenie nórskej výpravy však podalo okamžite po dobehnutí do cieľa protest proti výsledkom, pretože Björndalen na druhej strelnici v stoji zostrelil všetkých päť terčov, ale technické zariadenie zlyhalo a jeden z terčov ostal stáť.
Nekorunovaný kráľ biatlonu sa pokúšal protestovať hneď na strelnici, ale musel odbehnúť trestný 150 m dlhý okruh. Súperi mu zatiaľ ušli. V strhujúcom závere potom nórsky finišman Svendsen takmer zlikvidoval vyše minútový náskok vedúcich Slovincov, zaostal však za nimi o 8,2 s.
Rozhodcovská jury na základe videozáznamu uznala protest Nórov ako oprávnený a odrátala im z dosiahnutého času bezmála 30 sekúnd (28,4 s). „Vikingovia“ sa tak dočkali satisfakcie, v opravenej výsledkovej listine sa dostali na prvé miesto a obhájili svoje minuloročné víťazstvo z MS v ruskom Chanty-Mansijsku. Ole Einar Björndalen si vybojoval rekordný 17. titul majstra sveta v kariére, celkovo má na svojom konte už 37 vzácnych kovov zo svetových šampionátov (17 – 11- 9). V hodnotení krajín si Nóri upevnili svoju pozíciu najúspešnejšej krajiny histórie, toto bol ich 46. najjagavejší kov.
Striebro si prebrali reprezentanti Slovinska v zostave Andreja Maliová, Teja Gregorinová, Klemen Bauer a Jakov Fak.
S bronzom sa museli uspokojiť domáci Nemci Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová, Andreas Birnbacher a Arnd Peiffer, ktorí o titul prišli na poslednej streleckej položke, po ktorej dovtedy vedúci Peiffer musel odbehnúť trestný okruh.
Slovenské kvarteto Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár a Dušan Šimočko obsadilo v konkurencii 27 štafiet výborné 7. miesto, čo je najlepším umiestnením slovenskej miešanej štafety v histórii tejto disciplíny na MS. Doteraz ním bolo 10. miesto z roku 2009 v juhokórejskom Pjongčangu.
Janka Gereková na prvom úseku skvele zabojovala. Od štartu držala krok so špičkou peletónu. Po prvej čisto zvládnutej streľbe bola štvrtá, na druhej síce musela dvakrát dobíjať, ale udržala si pozíciu a vynikajúcim bežeckým výkonom na záverečnom okruhu dostala slovenský tím na bronzovú pozíciu.
Anastasia Kuzminová zaváhala na prvej streleckej položke, kde jej ušiel prvý a tretí výstrel. Dve dobíjania znamenali jej prepad na 6. miesto. Potom však opäť potvrdila, že patrí do svetovej špičky a po odovzdávku sa prepracovala na 4. priečku. Za v tom čase vedúcim Francúzskom zaostávali Slováci o 33,5 sekundy.
Matej Kazár sa pohral s nervami na streľbe v ľahu. Ušiel mu prvý, piaty a potom ešte aj siedmy výstrel, našťastie nemusel ísť na trestný okruh. Klesol však na 8. miesto. Stojku potom zvládol s jedinou chybou a posunul sa o jednu priečku vyššie.
Finišman slovenského družstva Dušan Šimočko na svojom úseku na chvíľu klesol na ôsmu pozíciu, ale vďaka kvalitnej streľbe a solídnemu bežeckému výkonu sa vrátil na siedme miesto, ktoré v dramatickom finiši o jedinú desatinu sekundy uhájil pred Českom.
„Je to pre nás veľmi dobrý vstup do majstrovstiev sveta. Nebolo to celkom bez chyby, desať dobíjaní je dosť veľa. Každé jedno znamená stratu okolo desať sekúnd. Na strelnici sme teda prišli približne o minútu a štyridsať sekúnd. Ani jeden z členov našej štafety však nemusel ísť na trestný okruh, hoci Maťo Kazár mal k tomu naozaj veľmi blízko. Zvládol to však a je z toho náš najlepší výsledok v histórii miešaných štafiet. Myslím si, že sme všetkým neprajníkom, ktorí tak trochu s dešpektom pozerali na náš bronz z pretekov Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti, ukázali, že naozaj to nebola náhoda a že sa pomaly etablujeme v širšej svetovej špičke. Ešte raz opakujem, je to výborný výsledok, sme všetci veľmi spokojní,“ zhodnotil vystúpenie svojich zverencov šéftréner slovenského reprezentačného tímu Milan Gašperčík a s úsmevom dodal: „Teraz mám len obavy z toho, že sa noc do piatka veľmi nevyspíme. Bývame totiž v jednom hoteli zo Slovincami a zrejme v ich tábore budú poriadne oslavy.“
Slovensko aj vďaka tomuto výsledku obsadilo v konečnom hodnotení miešaných štafiet v rámci Svetového pohára výborné 6. miesto.
Výsledky – miešané štafety na 2×6 + 2×7,5 km:
1. Nórsko (Tora Bergerová, Synnöve Solemdalová, Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen) 1:12:29,3 h (0 trestných okruhov + 10 dobíjaní), 2. Slovinsko (Andreja Maliová, Teja Gregorinová, Klemen Bauer, Jakov Fak) +20,2 (0+7), 3. Nemecko (Andrea Henkelová, Magdalena Neunerová, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer) +32,8 (1+10), 4. Švédsko +1:00,0 min (0+9), 5. Rusko +1:27,7 (0+5), 6. Bielorusko +1:52,9 (0+7), 7. Slovensko +1:56,3 (0+10)
Konečné poradie v hodnotení miešaných štafiet:
1. Rusko 143 bodov, 2. Francúzsko 138, 3. Nemecko 128, 4. Ukrajina 115, 5. Švédsko 114, 6. SLOVENSKO 113